Reklama
reklama

Roaming na Pálavě: Výletníkům naskakuje rakouský operátor

Brňané, kteří se vydávají na pěší túry na Pálavu, by měli před použitím telefonu zkontrolovat displej. Jinak by se jim totiž mohlo stát, že by místo hovoru v rámci neomezeného tarifu platili volání jako z Rakouska. V okolí Dívčích hradů přeskakuje síť.

Z vrcholů nad novomlýnskými nádržemi je při troše štěstí vidět až do Rakouska. Pokud by se ale chtěl někdo o své turistické dojmy podělit s rodinou po telefonu, asi by se později hodně vyděsil nad účtem. Do těchto míst totiž přesahuje signál mobilních operátorů z Rakouska, a pokud má člověk aktivní roaming, telefon síť neodmítne. Asi třináct kilometrů od hranic, které signál samozřejmě neuznává. „Vítejte v zahraničí. Volejte, SMSkujte a využívejte data jako doma…,“ napsal redaktorovi Centrum news jeho operátor. Zpráva přišla ve chvíli, kdy se přístroj nacházel asi třináct kilometrů na sever od Mikulova. Stejnou zprávu dostala i Brňanka Iveta Elšíková ještě předtím, než několik minut telefonovala – aniž by ji napadlo podívat se na displej telefonu. „Jsem zvědavá na účet. Mělo by to být jen pár desetikorun, takže mě to nezruinuje, ale překvapilo mě, že přesah z Rakouska byl najednou silnější než signál mého operátora,“ diví se Elšíková. Operátoři mají pro zaskočené turisty jednoduchou radu. „Je dobré mít v telefonu nastavený ruční výběr sítě místo automatického. Pokud to tak klient má, síť se mu nebude přepínat. Jestliže nejezdí často do zahraničí, zůstává mu jeho vlastní síť, dokud to sám nezmění,“ vysvětlil pracovník zákaznické linky jednoho z operátorů. Více než pár desetikorun by ale mohli řešit klienti se základními tarify, kteří mají minutu ze zahraničí podstatně dražší, navíc pokud si roaming aktivovali kvůli letní dovolené a zapomněli na něj. „Pokud by klient reklamoval výši účtu s ohledem na zahraniční roaming na území Moravy, existuje možnost vyjednat vrácení části provolané částky,“ uvedl pracovník klientského centra dalšího operátora s dovětkem, že takto „poškozený“ klient musí počkat na nejbližší vyúčtování. Kolísání signálu mobilních operátorů je běžné v příhraničních horách, například v Jeseníkách či na Šumavě. Na cesty „mimo civilizaci“ proto odborníci doporučují, aby členové skupiny měli, pro případ mimořádné situace, SIM karty více než jednoho mobilního operátora.

Petr Bokůvka

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře