Reklama
reklama

RECENZE: GOtoBRNO - polotovar s neodpustitelnými chybami

Máme splněno a teď budeme odstraňovat chyby, kterých si všimnou lidi, i když jsme si jich měli všimnout sami. Tak by se dalo popsat spuštění informačního portálu GOtoBRNO.

Nový informační portál města Brna vykazuje mnohé znaky veřejné zakázky, kterou je potřeba hlavně "včas" představit, odvolat se na zkušební režim a pak další týdny pilovat těžko uvěřitelné chyby před zraky uživatelů internetu. Tvůrcům se nejspíše nevyplatí zaměstnávat člověka se stylistickými a jazykovými zkušenostmi, takže všechny prohřešky proti jazyku i faktografické omyly bude řešit, až se na ně přijde. Stálo by za dotaz na adresu primátora, zda existuje souvislost mezi cenou a nekvalitou, nebo jestli se nad chybami bude mávat rukou.

Ideální důvod, proč si z Brna mohou dělat legraci recesistická uskupení, nabízí Brno pod smutným odkazem "Ztratil jsem se a nikdo mi nerozumí". Stránka totiž neexistuje, takže turista zůstává ztracený v jazyce i městě, a dost možná už nikdy neodjede (viz níže, text pokračuje pod obrázkem, pozn. red.).

Ještě v době spuštění chyběly na stránkách informace o městské hromadné dopravě nebo umístění toalet. Obojí bylo mezitím (úterý kolem poledne), doplněno, ovšem s pochybným výsledkem. Sekce o hromadné dopravě podává banální informace "abyste mohli využít MHD, musíte si před cestou vždy opatřit jízdenku", ovšem na druhou stranu obsahuje i pět chyb. V sekci o "veřejných" toaletách jsou jako první uvedeny toalety v Galerii Vaňkovka, které rozhodně nejsou veřejnými v pravém smyslu slova - jsou to toalety pro zákazníky Vaňkovky, navíc je jejich využití podmíněno zakoupením kuponu.

Na to, že se jedná o portál spravovaný městem Brnem, je velmi překvapivá informace, že z Modřic dělá část Brna - konkrétně v adrese nákupního centra Olympia, kde uvádí "Brno - Modřice". Jedná se sice o hluboce zakořeněný omyl, nicméně zrovna město Brno by nemělo šířit bludy, že Modřice jsou vlastně tak trochu Brno. Olympia spadá a výnosy z jejího provozu jdou do samostatného města Modřice.

Nabídka služeb zahrnuje i "procházku po autentickém Brně" za 450 korun, jejíž program zahrnuje i směšné lákadlo "dejte si po tom všem skutečné espresso fantastico". Je záhadou, jak espresso zapadá do autentičnosti jihomoravského města a jestli by v programu pro zahraniční turisty mělo být přesvědčování, jak Moravané umí dělat italský nápoj. 

Velkou záhadou je v části "Info" adresář veřejných prádelen, včetně provozoven zcela mimo centrum (Hrnčířská, Vídeňská). Je to o to absurdnější, že tyto inzerované prádelny mají delší otevírací dobu (do 19:00 nebo dokonce 20:00) než Turistické informační centrum (do 18:00). Není asi těžké uhodnout, kterou službu turisté potřebují a využívají častěji.

Autor webu se rovněž mohl poradit s editory deníků (nebo novináři obecně) o použití ilustračních fotografií. Na hlavní stránce vítala návštěvníky panoramatická fotografie, kde v popředí byl ohyzdný panelák na Křídlovické ulici (mezitím byla změněna). Ovšem sekci "Kam mimo Brno" stále doprovází fotografie jezdců na Segway v Brně a sekci "Kalendář akcí" fotografie z jediné dávné návštěvy papeže.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře