Reklama
reklama

RECENZE: GOtoBRNO - polotovar s neodpustitelnými chybami

Máme splněno a teď budeme odstraňovat chyby, kterých si všimnou lidi, i když jsme si jich měli všimnout sami. Tak by se dalo popsat spuštění informačního portálu GOtoBRNO.

Nový informační portál města Brna vykazuje mnohé znaky veřejné zakázky, kterou je potřeba hlavně "včas" představit, odvolat se na zkušební režim a pak další týdny pilovat těžko uvěřitelné chyby před zraky uživatelů internetu. Tvůrcům se nejspíše nevyplatí zaměstnávat člověka se stylistickými a jazykovými zkušenostmi, takže všechny prohřešky proti jazyku i faktografické omyly bude řešit, až se na ně přijde. Stálo by za dotaz na adresu primátora, zda existuje souvislost mezi cenou a nekvalitou, nebo jestli se nad chybami bude mávat rukou.

Ideální důvod, proč si z Brna mohou dělat legraci recesistická uskupení, nabízí Brno pod smutným odkazem "Ztratil jsem se a nikdo mi nerozumí". Stránka totiž neexistuje, takže turista zůstává ztracený v jazyce i městě, a dost možná už nikdy neodjede (viz níže, text pokračuje pod obrázkem, pozn. red.).

Ještě v době spuštění chyběly na stránkách informace o městské hromadné dopravě nebo umístění toalet. Obojí bylo mezitím (úterý kolem poledne), doplněno, ovšem s pochybným výsledkem. Sekce o hromadné dopravě podává banální informace "abyste mohli využít MHD, musíte si před cestou vždy opatřit jízdenku", ovšem na druhou stranu obsahuje i pět chyb. V sekci o "veřejných" toaletách jsou jako první uvedeny toalety v Galerii Vaňkovka, které rozhodně nejsou veřejnými v pravém smyslu slova - jsou to toalety pro zákazníky Vaňkovky, navíc je jejich využití podmíněno zakoupením kuponu.

Na to, že se jedná o portál spravovaný městem Brnem, je velmi překvapivá informace, že z Modřic dělá část Brna - konkrétně v adrese nákupního centra Olympia, kde uvádí "Brno - Modřice". Jedná se sice o hluboce zakořeněný omyl, nicméně zrovna město Brno by nemělo šířit bludy, že Modřice jsou vlastně tak trochu Brno. Olympia spadá a výnosy z jejího provozu jdou do samostatného města Modřice.

Nabídka služeb zahrnuje i "procházku po autentickém Brně" za 450 korun, jejíž program zahrnuje i směšné lákadlo "dejte si po tom všem skutečné espresso fantastico". Je záhadou, jak espresso zapadá do autentičnosti jihomoravského města a jestli by v programu pro zahraniční turisty mělo být přesvědčování, jak Moravané umí dělat italský nápoj. 

Velkou záhadou je v části "Info" adresář veřejných prádelen, včetně provozoven zcela mimo centrum (Hrnčířská, Vídeňská). Je to o to absurdnější, že tyto inzerované prádelny mají delší otevírací dobu (do 19:00 nebo dokonce 20:00) než Turistické informační centrum (do 18:00). Není asi těžké uhodnout, kterou službu turisté potřebují a využívají častěji.

Autor webu se rovněž mohl poradit s editory deníků (nebo novináři obecně) o použití ilustračních fotografií. Na hlavní stránce vítala návštěvníky panoramatická fotografie, kde v popředí byl ohyzdný panelák na Křídlovické ulici (mezitím byla změněna). Ovšem sekci "Kam mimo Brno" stále doprovází fotografie jezdců na Segway v Brně a sekci "Kalendář akcí" fotografie z jediné dávné návštěvy papeže.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře