Reklama
reklama

Reality zažívají boom, roste poptávka i ceny

Realitní trh v České republice zaznamenává výrazný rozmach, ceny nemovitostí se dostaly na úroveň cen před realitní krizí. Levné hypotéky a růst ekonomiky, který přináší zvyšování platů a snižuje obavy ze ztráty zaměstnání, vedou lidi k pořizování nemovitostí. Na růstu cen se podepisuje i snižující se počet volných bytů k prodeji a převis poptávky nad nabídkou.

Ceny nemovitostí rychle rostu, ani to ale neodrazuje lidi od jejich nákupu, i podle developerů nebyl zájem o pořízení nemovitostí tak vysoký jako nyní. Poptávce po bytech nahrává dobrá ekonomická situace a velmi nízké úrokové sazby u hypoték. Splátky hypoték se tak často stávají výhodnější než platba nájemného. Velmi často se také kupující rozhodují pořídit si nemovitost na investici, podle odborníků je proto nyní správná doba a to zejména ve velkých, ideálně univerzitních, městech, jako je Brno. V bytech pořizovaných za účelem investice a pronájmu jasně vedou ty panelové.

Pořizovací náklady bytů se vyšplhaly až na úroveň těch, které kupující platili v lednu roku 2010. To, kolik lidé za nové bydlení zaplatí, ovlivňuje ještě jeden faktor. Od dubna letošního roku totiž platí novela, která upravuje povinnost úhrady z nabytí nemovitých věcí, dříve daň z převodu nemovitostí. Ta nově přechází výlučně na kupující, kterým se tak mohou náklady zvýšit až o čtyři procenta z transakční ceny. Podle údajů Fincentra Hypoindex za rok poklesla nabídka bytů o 23%, prodejní ceny naopak rostly i dvouciferným tempem. Realitní trh zároveň i zrychluje, zkrátila se doba pronájmu i prodeje. Oproti jaru roku 2015 se byty prodávají až o 48 dní rychleji. Stejně tak se zrychluje i růst nabídkových cen bytů, v porovnání s loňským jarem o 9%. Vyhledávané jsou novostavby i starší byty. Největší zájem je o malé byty s dispozicí 1+kk a 2+kk. Prodejní cena se u nich za rok celorepublikově zvýšila v průměru o 10%. V Brně je průměrná cena nové garsoniéry 1 960 000 Kč s DPH, přičemž kupující zaplatí v průměru 51 900 Kč za metr čtvereční. Z větších bytů patří k nejvyhledávanějším ty třípokojové, jejich cena se od loňského jara zvýšila o 8%. Nejcitelněji se růst cen projevil u čtyř a vícepokojových jednotek, ty zdražili až o 25%.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře