Reklama
reklama

První letošní svatomartinské víno přivezl na náměstí herec Martin Kraus

Svatomartinské hody jsou v plném proudu. Mladému vínu požehnal místní farář na Petrově a tradičním přípitkem na náměstí Svobody se potom oficiálně zahájila i konzumace Svatomartinských vín. Brno se pak až do pátku bude oddávat hodování na náměstí Svobody, v brněnských restauracích, v Městském divadle a ve čtvrtek i v podzemí.

Svatomartinské hody probíhají již od pátku 7. listopadu, ale jejich skutečný vrchol zažilo Brno až v úterý 11.11. V roli sv. Martina se v Brně představil charismatický herec a čerstvý otec Martin Kraus, který dopoledne v katedrále na Petrově doprovodil velkou pětilitrovou láhev svatomartinského vína k oltáři, kde ji krátce po 10. hodině farář požehnal. Poté se už Martin, který je zkušený koňák, vyhoupl do sedla bělouše a vydal s početným davem Brňanů uličkami směrem k hlavnímu brněnskému náměstí.

Zde už jeho průvod očekával moderátor Petr Štěpán společně se zástupcem Vinařského fondu Pavlem Večeřou, předsedou Svazu vinařů Tiborem Nyitrayem a radním Jihomoravského kraje Jaroslavem Parolkem a dalšími několika tisíci milovníků mladého vína. Společným přípitkem přesně v 11 hodin zahájili nejen nejznámější tuzemský košt, ale i druhou část Svatomartinských hodů, které probíhají až do pátku 14. listopadu na náměstí Svobody, v brněnských restauracích a Městském divadle Brno. Na podzim nezvykle teplé počasí, které místy doprovázelo i sluníčko přilákalo na náměstí k přípitku přes 2 500 lidí. Přítomní návštěvníci mohli ochutnat na 100 vzorků Svatomartinských vín od moravských a po celý den se mohli bavit za doprovodu cimbálovky Jožky Šmukaře a kapely Neřež.

„Kdo úterní košt nestihl, má příležitost i v následujících třech dnech, protože Svatomartinské hody na náměstí Svobody pokračují až do pátku 14. listopadu. A nejen zde, ale také v Městském divadle Brno a patnácti partnerských restauracích,“ uvádí zástupce organizátora Svatomartinských trhů Eva Krhánková a dodává: „Pro milovníky netradičních zážitků je navíc na čtvrtek 13. listopadu připravena speciální ochutnávka svatomartinských vín a chuťovek ve sklepeních a podzemních chodbách Labyrintu pod Zelným trhem, kam se běžně veřejnost nedostane.“

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře