Reklama
reklama

Průjezd Kuřimí na Tišnov: hluk a otřesy má vyřešit oprava silnice

Kolony aut v kuřimských ulicích Tyršova, Tišnovská a Legionářská ztěžují každý den život nejen řidičům v projíždějících autech, ale hlavně obyvatelům těchto ulic v Kuřimi. Nejexponovanějšími úseky totiž projede na dvacet tisíc aut denně, v pátek ještě více.

Úplně by tento problém vyřešil patrně jen obchvat města, ten je ale natolik spjat se stavbou rychlostní silnice R43, že jeho samostatná realizace je velmi nepravděpodobná. Vedení města se proto rozhodlo zaměřit na stav silnic, po kterých se městem projíždí. „Kolony přes Kuřim ve špičce jsou obecně hodně známy, méně už asi je známo to, že kromě hluku a výfukových plynů působí otřesy negativně také na domy podél zmíněných silnic. Chceme se proto zaměřit alespoň na dlouhodobě velmi špatný stav silnic, který je příčinou hluku a otřesů. A tady připravujeme společně se Správou
a údržbou silnic a Jihomoravským krajem kompletní rekonstrukci průtahů městem,“ nastínil možnosti řešení starosta města Drago Sukalovský.

Primárně by měly být opraveny silnice v ulicích Tyršova, Tišnovská, Legionářská a Blanenská. Na to by měly navázat úpravy chodníků, veřejného osvětlení, parkovišť a zeleně. Výsledkem by mohl být nejenom kvalitní povrch vozovky, ale také zkulturnění a zvelebení veřejného prostoru. V Tyršově ulici je totiž například veřejné osvětlení ještě stále napájeno z hliníkových kabelů. „Bohužel však tato rekonstrukce nedostane a ani nemůže dostat z ulic auta mimo Kuřim. Volného průjezdu se tedy jen tak nedočkáme. Jde však o to, aby provoz v ulicích měl co nejmenší negativní následky na zdraví a majetek občanů města. Což rekonstrukce částečně zajistí. Určitě ubude hluku a vibrací a dále se zvýší bezpečnost provozu na silnicích,“ říká starosta Sukalovský.

Protože jde o projekt Správy a údržby silnic, nezáleží na městu, kdy rekonstrukce začne. Momentálně projektanti připravují projekt na úpravy v ulicích Tyršova a Tišnovská. Město má příslib ze strany Správy údržby silnic, že by se rekonstrukce měla provést příští rok. Bude záležet na tom, zda kraj bude mít dostatek peněz a zda je vyčlení právě na tuto opravu. „Snažíme se v této věci dělat vše, co je v našich silách. Takže doufejme, že se celá věc podaří. Opravy ulice Legionářské a částečně Blanenské jsou předběžně přislíbeny na rok 2015,“ prozradil starosta harmonogram prací.

Na tento projekt zatím nejsou určeny konkrétní částky. „Peníze by měl vyčlenit rozpočet na rok 2014. Dnes nejsem schopen říct, kolik by měla celá rekonstrukce stát. Vlastní rekonstrukci vozovky včetně větší části přechodů, zastávek autobusů zaplatí Správa a údržba silnic. Město by mělo platit úpravy veřejného prostoru ve svém majetku kolem silnic. Odhadujeme, že půjde o částku někde mezi 10 a 12 miliony korun,“ dodal k rekonstrukci průtahu Kuřimí starosta Sukalovský.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře