Reklama
reklama

Prší už dvanáct hodin. Hladiny řek jdou nahoru, silnice jsou zatopené

Podle meteorologů počasí u nás ovlivňuje brázda nízkého tlaku vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry, kolem které k nám proudí chladný a vlhký vzduch od severozápadu.

Nad centrální částí našeho území dochází k výrazné srážkové činnosti. Od pondělního rána do středečního večera by v České republice mělo spadnout 10 až 60 mm. Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v centrální části území 50 až 90 mm, k zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 mm. Srážky budou během středečního odpoledne a večera zvolna slábnout. Předpokládáme, že vydatné srážky, které zasáhnou území České republiky, způsobí v zasažených oblastech výrazné vzestupy vodních hladin, ke kterým začne docházet v noci z pondělí na úterý,“ upozornili meteorologové.

 

Do středečního rána očekávají dosažení 3. stupně povodňové aktivity, tedy povodňové ohrožení na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňující Českomoravskou vrchovinu - horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe, později i na střední a dolní Lužnici a také na Stěnavě. Velká pravděpodobnost překročení 2. stupně je na tocích v povodí horního a středního Labe, dále pak na Smědé, Mandavě a Kamenici. Na tocích odvodňujících Jeseníky očekáváme ojediněle vzestupy hladin s dosažením 1. stupně, na Bělé však nelze vyloučit i překročení 2. stupně.

 

Už v pondělí večer zatopila voda z polí domy v obci Nesvačilka na Brněnsku. „Došlo zde k ucpání kanalizace a přetečení vody po silnici do několika domů. Pomocí bagru kanalizace uvolněna a voda samovolně odtekla,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. S ohledem na předpověď počasí a stav terénu byly domy zabezpečeny pytli s pískem před možným přívalem vody z polí.

 

V noci pak hasiči vyjížděli k několika případům spadlých stromů, které se přes silnice vyvrátily kvůli podmáčené půdě.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře