Reklama
reklama

Prší už dvanáct hodin. Hladiny řek jdou nahoru, silnice jsou zatopené

Podle meteorologů počasí u nás ovlivňuje brázda nízkého tlaku vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry, kolem které k nám proudí chladný a vlhký vzduch od severozápadu.

Nad centrální částí našeho území dochází k výrazné srážkové činnosti. Od pondělního rána do středečního večera by v České republice mělo spadnout 10 až 60 mm. Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v centrální části území 50 až 90 mm, k zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 mm. Srážky budou během středečního odpoledne a večera zvolna slábnout. Předpokládáme, že vydatné srážky, které zasáhnou území České republiky, způsobí v zasažených oblastech výrazné vzestupy vodních hladin, ke kterým začne docházet v noci z pondělí na úterý,“ upozornili meteorologové.

 

Do středečního rána očekávají dosažení 3. stupně povodňové aktivity, tedy povodňové ohrožení na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňující Českomoravskou vrchovinu - horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe, později i na střední a dolní Lužnici a také na Stěnavě. Velká pravděpodobnost překročení 2. stupně je na tocích v povodí horního a středního Labe, dále pak na Smědé, Mandavě a Kamenici. Na tocích odvodňujících Jeseníky očekáváme ojediněle vzestupy hladin s dosažením 1. stupně, na Bělé však nelze vyloučit i překročení 2. stupně.

 

Už v pondělí večer zatopila voda z polí domy v obci Nesvačilka na Brněnsku. „Došlo zde k ucpání kanalizace a přetečení vody po silnici do několika domů. Pomocí bagru kanalizace uvolněna a voda samovolně odtekla,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. S ohledem na předpověď počasí a stav terénu byly domy zabezpečeny pytli s pískem před možným přívalem vody z polí.

 

V noci pak hasiči vyjížděli k několika případům spadlých stromů, které se přes silnice vyvrátily kvůli podmáčené půdě.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře