Reklama
reklama

Prodloužení životnosti Dukovan mohou ztížit aktivisté od našich jižních sousedů

Dukovany  – Životnost  Jaderné elektrárny Dukovany o dalších deset let může být ztížena  odpůrci jaderné energetiky v sousedním Rakousku a Německu. Společnost  ČEZ  totiž potřebuje do konce roku získat novou licenci na provoz prvního ze čtyř jaderných bloků. 

S tím může být ovšem spojen požadavek na posouzení vlivu reaktoru na životní prostředí, které by mohlo získání nové licence a celého procesu posuzování časově značně prodloužit.

"Máme nastavený scénář, až se tento požadavek oficiálně objeví“,  uvedl ředitel Štěpanovský, který je ředitelem dukovanské elektrárny od 1.1 2015.

V obou sousedních zemích už lidé podepisují petice, které požadují posouzení reaktoru.  "Jsem přesvědčen, že máme dost argumentů k tomu, abychom prokázali, že vliv na životní prostředí je zanedbatelný, reálně nulový," uvedl ředitel Štěpanovský.

Odpůrci „jádra“ by v procesu EIA mohli vznést řadu požadavků a dotazů. V procesu může dojít i na soudy, které by zřejmě mohly rozhodovat o odstavení bloku. Ale jak uvedl Štěpanovský: „ Jsem přesvědčen, že všechny dotazy zodpovíme, tak jak jsme na ně byli schopni odpovědět v Temelíně“.

Ředitel Štěpanovský dále uvedl, že o novou licenci pro první blok Dukovan bude ČEZ žádat SÚJB.  Pokud se podaří prokázat, že toto jaderné zařízení odpovídá všem současným bezpečnostním standardům, licence vydána bude.  Případný proces EIA by podle Štěpanovského spadal do působnosti ministerstva životního prostředí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Dukovany společně s Temelínem zajišťují pětinu celkové spotřeby elektřiny v ČR. Licenci pro zbývající tři jaderné bloky v Dukovanech musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře