Reklama
reklama

Prodloužení životnosti Dukovan mohou ztížit aktivisté od našich jižních sousedů

Dukovany  – Životnost  Jaderné elektrárny Dukovany o dalších deset let může být ztížena  odpůrci jaderné energetiky v sousedním Rakousku a Německu. Společnost  ČEZ  totiž potřebuje do konce roku získat novou licenci na provoz prvního ze čtyř jaderných bloků. 

S tím může být ovšem spojen požadavek na posouzení vlivu reaktoru na životní prostředí, které by mohlo získání nové licence a celého procesu posuzování časově značně prodloužit.

"Máme nastavený scénář, až se tento požadavek oficiálně objeví“,  uvedl ředitel Štěpanovský, který je ředitelem dukovanské elektrárny od 1.1 2015.

V obou sousedních zemích už lidé podepisují petice, které požadují posouzení reaktoru.  "Jsem přesvědčen, že máme dost argumentů k tomu, abychom prokázali, že vliv na životní prostředí je zanedbatelný, reálně nulový," uvedl ředitel Štěpanovský.

Odpůrci „jádra“ by v procesu EIA mohli vznést řadu požadavků a dotazů. V procesu může dojít i na soudy, které by zřejmě mohly rozhodovat o odstavení bloku. Ale jak uvedl Štěpanovský: „ Jsem přesvědčen, že všechny dotazy zodpovíme, tak jak jsme na ně byli schopni odpovědět v Temelíně“.

Ředitel Štěpanovský dále uvedl, že o novou licenci pro první blok Dukovan bude ČEZ žádat SÚJB.  Pokud se podaří prokázat, že toto jaderné zařízení odpovídá všem současným bezpečnostním standardům, licence vydána bude.  Případný proces EIA by podle Štěpanovského spadal do působnosti ministerstva životního prostředí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Dukovany společně s Temelínem zajišťují pětinu celkové spotřeby elektřiny v ČR. Licenci pro zbývající tři jaderné bloky v Dukovanech musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře