Reklama
reklama

Pro cestování po Brně a jižní Moravě bude stačit platební karta

V Brně a poté v celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje bude od příštího roku fungovat novinka, elektronické odbavení cestujících (tzv. EOC). Cestující budou moci nakupovat jízdenky v e-shopu či za ně platit bezkontaktně platební kartou. Dnes se na novém systému dohodl Jihomoravský kraj a Staturární město Brno.

V Brně budou nejprve k dostání předplatní jízdenky na zóny 100 + 101. Poté přibudou i jednorázové jízdenky na území města Brna a následně se tento systém rozšíří do celého regionu.

„Pro Brno bude spuštění této nové služby současně také odstartováním nové etapy využití elektronických platebních karet. Díky novému systému bude například možné propojit platbu za parkování na parkovištích Park and Ride s městskou hromadnou dopravou. Parkovací lístek tak začne sloužit i jako jízdenka. Stejně tak bude možné na tento systém navázat další služby a možnosti jeho využití,“ popsal náměstek brněnského primátora odpovědný za investice a dopravu Richard Mrázek.

Systém by měl být co nejjednodušší. Cestující budou moci využít i vlastní bankovní kartu, ke které si přiřadí časový předplatní kupón. Centrální databáze bude shromažďovat údaje o zakoupených jízdenkách a karta bude cestujícím sloužit jako identifikátor. Toto řešení umožní zákazníkům po první registraci ovládání přes e-shop z domova. Zakoupit si jízdenku bude možné například i platební kartou, nastavením trvalého příkazu k úhradě nebo inkasem. Jízdní doklady se pak budou automaticky obnovovat a cestující se už nebude muset o koupi nových kupónů starat.

„V případě jednorázových jízdenek připravujeme řešení, které nabídne jednoduchou koupi jízdenky prostřednictvím bezkontaktní platební karty,“ sdělil Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS, která je koordinátorem IDS JMK. Ve vozidle městské dopravy v Brně postačí pouze přiložení karty k validátoru s případnou možností výběru jízdenky pro více zón, při cestě v regionálním autobusu bude možné u řidiče bezkontaktní platební kartou přímo zaplatit.

Odpadne tak nejen nutnost hledání drobných pro placení v jízdenkovém automatu či u řidiče, ale cestující už nebudou muset ani přemýšlet nad tím, jaká jízdenka se jim v daném dni vyplatí. Systém sám podle počtu cest vybere pro cestujícího nejvýhodnější cenovou variantu a odečte maximálně cenu příslušné denní jízdenky.

Do budoucna se počítá i s dalšími vylepšeními, například s automatickým prodloužením časové platnosti jízdních dokladů v případě zpoždění vozidla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře