Reklama
reklama

Přibylo čtyři sta parkovacích míst. Dál ale chybí 50 tisíc stání

O parkovacích domech se v Brně řadu let mluví. Dosud byl ale u centra pro veřejnost otevřený jen jediný - Rozmarýn v Kounicově ulici. V něm však řidiči kvůli úzkým vjezdům neradi parkují. Nově otevřel soukromý investor parkovací garáže pod Janáčkovým divadlem. Je v nich 400 míst, ale ani to stačit nebude. V centru Brna schází tisíce parkovacích míst.

V centru se parkuje velmi špatně. Jinou odpověď brněnští řidiči nemají. Než řidič najde ve všední den v centru Brna místo k parkování, stráví dlouhé minuty čekáním nebo objížděním ulic.

Situaci má řešit série parkovacích domů. V plánu jich je osm. Rozmarýn v Kounicově ulici již slouží několik let, ale mezi řidiči oblíbený není. Další otevřeli na začátku prosince u Janáčkova divadla a parkovací dům v Kopečné ulici otevřou v polovině února příštího roku. „Parkování v centru města je dlouhodobě problém. Město se snaží tu situaci řešit, připravujeme několik výstaveb parkovacích domů a samozřejmě s tím vším souvisí úprava na povrchu. To znamená mimo parkovací domy,“ uvedl k problematice mluvčí magistrátu Pavel Žára.

A o tom, že parkovací domy samy o sobě problém parkování nevyřeší, svědčí i čísla ze studie, kterou Brno letos zveřejnilo. V Brně chybí desítky tisíc parkovacích míst. Například v části Brno-střed asi 23 tisíc stání, Brno-sever 17 tisíc a v Králově Poli a v Žabovřeskách kolem deseti tisíc míst.    

Zatímco stavba dalších dvou parkovacích domů v Panenské a Veselé ulici je zřejmě otázkou blízké budoucnosti, další projekty ze seznamu jsou zatím v nedohlednu. Nová místa pro parkování v Panenské a Veselé ulici by podle starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky měla situaci s parkováním zlepšit. „V součtu se dostáváme ke skoro tisícům parkovacích míst v centru Brna, což není zanedbatelný počet,“ myslí si Šťástka. 

Dům v Panenské už získal územní rozhodnutí a na začátku roku by mohl mít stavební povolení. Podařilo se najít řešení, se kterým souhlasil i provozovatel Hotelu International, který jednání několikrát zablokoval. Do parkovacího domu se bude vjíždět stejným způsobem jako do garáží hotelu, jen pak řidiči odbočí na jinou stranu.

Podle Martina Andera z opoziční Strany zelených ale garáže špatnou situaci s parkováním nevyřeší. Tvrdí, že městu chybí efektivní politika parkování a podpora veřejné dopravy, která by lidi motivovala, aby do centra autem nejezdili. 

Kvůli parkovacím domům čekají změny na řidiče i na plochách na povrchu. Zvýší se třeba ceny za parkování v ulicích, aby byli řidiči motivovaní k používání parkovacích domů. Některé městské části pak nově chtějí zóny s parkování pro rezidenty. Například Královo Pole nebo Bohunice už hledají ulice, kde se systém zavedou. „Královo Pole je takové město ve městě. Máme tam opravdu veliké problémy s parkováním, protože je zde plno vysokoškolských kolejí a nárůst aut, která parkují, kde to lze, je opravdu citelný,“ podotkl starosta Králova Pole Roman Vykoukal.

Poblíž centra Brna se dá zaparkovat i v krytých garážích obchodních center. Nelze je však považovat za klasické parkovací domy, protože mají omezenou otevírací dobu. Oblíbená je například Vaňkovka, toto parkoviště má však otevřeno jen od 7 do 23 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře