Reklama
reklama

Přibylo čtyři sta parkovacích míst. Dál ale chybí 50 tisíc stání

O parkovacích domech se v Brně řadu let mluví. Dosud byl ale u centra pro veřejnost otevřený jen jediný - Rozmarýn v Kounicově ulici. V něm však řidiči kvůli úzkým vjezdům neradi parkují. Nově otevřel soukromý investor parkovací garáže pod Janáčkovým divadlem. Je v nich 400 míst, ale ani to stačit nebude. V centru Brna schází tisíce parkovacích míst.

V centru se parkuje velmi špatně. Jinou odpověď brněnští řidiči nemají. Než řidič najde ve všední den v centru Brna místo k parkování, stráví dlouhé minuty čekáním nebo objížděním ulic.

Situaci má řešit série parkovacích domů. V plánu jich je osm. Rozmarýn v Kounicově ulici již slouží několik let, ale mezi řidiči oblíbený není. Další otevřeli na začátku prosince u Janáčkova divadla a parkovací dům v Kopečné ulici otevřou v polovině února příštího roku. „Parkování v centru města je dlouhodobě problém. Město se snaží tu situaci řešit, připravujeme několik výstaveb parkovacích domů a samozřejmě s tím vším souvisí úprava na povrchu. To znamená mimo parkovací domy,“ uvedl k problematice mluvčí magistrátu Pavel Žára.

A o tom, že parkovací domy samy o sobě problém parkování nevyřeší, svědčí i čísla ze studie, kterou Brno letos zveřejnilo. V Brně chybí desítky tisíc parkovacích míst. Například v části Brno-střed asi 23 tisíc stání, Brno-sever 17 tisíc a v Králově Poli a v Žabovřeskách kolem deseti tisíc míst.    

Zatímco stavba dalších dvou parkovacích domů v Panenské a Veselé ulici je zřejmě otázkou blízké budoucnosti, další projekty ze seznamu jsou zatím v nedohlednu. Nová místa pro parkování v Panenské a Veselé ulici by podle starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky měla situaci s parkováním zlepšit. „V součtu se dostáváme ke skoro tisícům parkovacích míst v centru Brna, což není zanedbatelný počet,“ myslí si Šťástka. 

Dům v Panenské už získal územní rozhodnutí a na začátku roku by mohl mít stavební povolení. Podařilo se najít řešení, se kterým souhlasil i provozovatel Hotelu International, který jednání několikrát zablokoval. Do parkovacího domu se bude vjíždět stejným způsobem jako do garáží hotelu, jen pak řidiči odbočí na jinou stranu.

Podle Martina Andera z opoziční Strany zelených ale garáže špatnou situaci s parkováním nevyřeší. Tvrdí, že městu chybí efektivní politika parkování a podpora veřejné dopravy, která by lidi motivovala, aby do centra autem nejezdili. 

Kvůli parkovacím domům čekají změny na řidiče i na plochách na povrchu. Zvýší se třeba ceny za parkování v ulicích, aby byli řidiči motivovaní k používání parkovacích domů. Některé městské části pak nově chtějí zóny s parkování pro rezidenty. Například Královo Pole nebo Bohunice už hledají ulice, kde se systém zavedou. „Královo Pole je takové město ve městě. Máme tam opravdu veliké problémy s parkováním, protože je zde plno vysokoškolských kolejí a nárůst aut, která parkují, kde to lze, je opravdu citelný,“ podotkl starosta Králova Pole Roman Vykoukal.

Poblíž centra Brna se dá zaparkovat i v krytých garážích obchodních center. Nelze je však považovat za klasické parkovací domy, protože mají omezenou otevírací dobu. Oblíbená je například Vaňkovka, toto parkoviště má však otevřeno jen od 7 do 23 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
Komentáře