Reklama
reklama

Přibylo čtyři sta parkovacích míst. Dál ale chybí 50 tisíc stání

O parkovacích domech se v Brně řadu let mluví. Dosud byl ale u centra pro veřejnost otevřený jen jediný - Rozmarýn v Kounicově ulici. V něm však řidiči kvůli úzkým vjezdům neradi parkují. Nově otevřel soukromý investor parkovací garáže pod Janáčkovým divadlem. Je v nich 400 míst, ale ani to stačit nebude. V centru Brna schází tisíce parkovacích míst.

V centru se parkuje velmi špatně. Jinou odpověď brněnští řidiči nemají. Než řidič najde ve všední den v centru Brna místo k parkování, stráví dlouhé minuty čekáním nebo objížděním ulic.

Situaci má řešit série parkovacích domů. V plánu jich je osm. Rozmarýn v Kounicově ulici již slouží několik let, ale mezi řidiči oblíbený není. Další otevřeli na začátku prosince u Janáčkova divadla a parkovací dům v Kopečné ulici otevřou v polovině února příštího roku. „Parkování v centru města je dlouhodobě problém. Město se snaží tu situaci řešit, připravujeme několik výstaveb parkovacích domů a samozřejmě s tím vším souvisí úprava na povrchu. To znamená mimo parkovací domy,“ uvedl k problematice mluvčí magistrátu Pavel Žára.

A o tom, že parkovací domy samy o sobě problém parkování nevyřeší, svědčí i čísla ze studie, kterou Brno letos zveřejnilo. V Brně chybí desítky tisíc parkovacích míst. Například v části Brno-střed asi 23 tisíc stání, Brno-sever 17 tisíc a v Králově Poli a v Žabovřeskách kolem deseti tisíc míst.    

Zatímco stavba dalších dvou parkovacích domů v Panenské a Veselé ulici je zřejmě otázkou blízké budoucnosti, další projekty ze seznamu jsou zatím v nedohlednu. Nová místa pro parkování v Panenské a Veselé ulici by podle starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky měla situaci s parkováním zlepšit. „V součtu se dostáváme ke skoro tisícům parkovacích míst v centru Brna, což není zanedbatelný počet,“ myslí si Šťástka. 

Dům v Panenské už získal územní rozhodnutí a na začátku roku by mohl mít stavební povolení. Podařilo se najít řešení, se kterým souhlasil i provozovatel Hotelu International, který jednání několikrát zablokoval. Do parkovacího domu se bude vjíždět stejným způsobem jako do garáží hotelu, jen pak řidiči odbočí na jinou stranu.

Podle Martina Andera z opoziční Strany zelených ale garáže špatnou situaci s parkováním nevyřeší. Tvrdí, že městu chybí efektivní politika parkování a podpora veřejné dopravy, která by lidi motivovala, aby do centra autem nejezdili. 

Kvůli parkovacím domům čekají změny na řidiče i na plochách na povrchu. Zvýší se třeba ceny za parkování v ulicích, aby byli řidiči motivovaní k používání parkovacích domů. Některé městské části pak nově chtějí zóny s parkování pro rezidenty. Například Královo Pole nebo Bohunice už hledají ulice, kde se systém zavedou. „Královo Pole je takové město ve městě. Máme tam opravdu veliké problémy s parkováním, protože je zde plno vysokoškolských kolejí a nárůst aut, která parkují, kde to lze, je opravdu citelný,“ podotkl starosta Králova Pole Roman Vykoukal.

Poblíž centra Brna se dá zaparkovat i v krytých garážích obchodních center. Nelze je však považovat za klasické parkovací domy, protože mají omezenou otevírací dobu. Oblíbená je například Vaňkovka, toto parkoviště má však otevřeno jen od 7 do 23 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře