Reklama
reklama

Přetížené kamiony ničí vozovky, je jich stále víc

Loni jihomoravští policisté prověřili 400 nákladních aut, o 129 více než v roce 2014. Povolenou hmotnost překročilo 125 vozidel a podobný trend ukazuje i letošní rok. Za první čtvrtletí bylo za účelem kontrolního vážení prověřeno 100 nákladních vozidel a u více než poloviny zaznamenali kontroloři přestupek. Uvedl to vedoucí Odboru služby dopravní policie na Krajském ředitelství policie JMK Jindřich Rybka. 

Řidiči kamionů často objíždějí po jihomoravských silnicích II. a III. tříd zpoplatněné úseky. Především v okolí pískoven, kamenolomů, a v okolí míst zaměřených na zpracování dřeva, jezdí vozy často velmi přetížené. „Průjezd přetíženého kamionu dokáže silnici poničit tak, jako by po ní projelo až 16 tisíc osobních automobilů,“ upozornil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák. Dodal také, že kraj pomůže pořídit jihomoravským policistům speciální vozidlo na vážení kamionů, které by mělo být v provozu od konce letošního roku.

Kraj kvůli provozu nákladních aut na silnicích nižší třídy zaplatí každoročně za jejich opravy mnohem víc, než by musel. Nejsou totiž na tak výraznou zátěž dimenzované a v důsledku toho vznikají hluboké koleje a ničí se kraje vozovek. „Oprava rozbitého okraje vozovky a krajnice přitom není vůbec levná záležitost. Pokud ji chceme provést skutečně pořádně, vyjde přibližně na 1 800 korun za metr čtvereční. Oprava delšího úseku takto poničené silnice je tedy velice nákladná,“ vypočítal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře