Reklama
reklama

Před 10 lety hořel hrad Pernštejn "Fotogalerie"

Dnes je to přesně 10 let, co se ocitla v plamenech část hradu Pernštejn.  Operační středisko přijalo informaci o požáru v 5.51. Hasiči požár zlikvidovali po více jak 33 hodinách. Na záchraně kulturní památky se podílelo 23 profesionálních a dobrovolných jednotek s více než 120 hasiči z kraje Jihomoravského a Vysočina. Plameny způsobily škodu 100 milionů korun.

Jako první přijíždí na místo jednotka SDH Nedvědice, následovaná jednotkou HZS ze stanice Bystřice n. Pernštejnem a jihomoravskou profesionální jednotkou ze stanice Tišnov.  Jednotky se tzv. Pivovarskou bránou dostaly na I. nádvoří.

V době dojezdu je vidět kouř a plameny ze střechy objektu na III. nádvoří. Průzkum ukázal, že oheň zasáhl celý prostor depozitáře (šířka objektu včetně hradební zdi se pohybuje od cca 8 m do cca 9,5 m. Jeho délka v ose je přibližně 85 m. Výška budovy je 12 m), v objektu nejsou žádné osoby a došlo k proboření střešní konstrukce do prostoru II. nadzemního podlaží. V té době se vyhlašuje III. stupeň požárního poplachu.

Současně s hasebními pracemi je zahájena evakuace předmětů z prostor depozitáře. S přijíždějícími jednotkami se organizuje také dálková doprava vody na požářiště.

Hasiči dostali požár pod kontrolu v 08.44 hod pomocí 7 vodních proudů. Voda se přiváděla od vodního zdroje v obci Pernštejn /cca 1 km s převýšením cca 60-70 m/, a také kyvadlovou dopravou automobilovými cisternami od rybníka v obci Nedvědice /cca 3 km/.

Práce na odstranění spadlých krovů, stropních trámů, rozřezání kovových konstrukci vybavení depozitáře a dohašovací práce trvaly do 15.45 hod. Přes noc na místě zůstává jednotka SDH Nedvědice. V ranních hodinách v sobotu 16.4. hasiči překontrolovali požářiště a velitel zásahu vzhledem ke stavu požářiště a klimatickým podmínkám rozhodl o dalším střežení místa zásahu. Po 14. hodině se rozhořely části krovu na velmi nepřístupném místě obvodu depozitáře. Po likvidaci tohoto ohniska a následném průzkumu rozhodl velitel zásahu o stanovení likvidace celého požáru hradního depozitáře v 14.57 hod.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře