Reklama
reklama

Před 10 lety hořel hrad Pernštejn "Fotogalerie"

Dnes je to přesně 10 let, co se ocitla v plamenech část hradu Pernštejn.  Operační středisko přijalo informaci o požáru v 5.51. Hasiči požár zlikvidovali po více jak 33 hodinách. Na záchraně kulturní památky se podílelo 23 profesionálních a dobrovolných jednotek s více než 120 hasiči z kraje Jihomoravského a Vysočina. Plameny způsobily škodu 100 milionů korun.

Jako první přijíždí na místo jednotka SDH Nedvědice, následovaná jednotkou HZS ze stanice Bystřice n. Pernštejnem a jihomoravskou profesionální jednotkou ze stanice Tišnov.  Jednotky se tzv. Pivovarskou bránou dostaly na I. nádvoří.

V době dojezdu je vidět kouř a plameny ze střechy objektu na III. nádvoří. Průzkum ukázal, že oheň zasáhl celý prostor depozitáře (šířka objektu včetně hradební zdi se pohybuje od cca 8 m do cca 9,5 m. Jeho délka v ose je přibližně 85 m. Výška budovy je 12 m), v objektu nejsou žádné osoby a došlo k proboření střešní konstrukce do prostoru II. nadzemního podlaží. V té době se vyhlašuje III. stupeň požárního poplachu.

Současně s hasebními pracemi je zahájena evakuace předmětů z prostor depozitáře. S přijíždějícími jednotkami se organizuje také dálková doprava vody na požářiště.

Hasiči dostali požár pod kontrolu v 08.44 hod pomocí 7 vodních proudů. Voda se přiváděla od vodního zdroje v obci Pernštejn /cca 1 km s převýšením cca 60-70 m/, a také kyvadlovou dopravou automobilovými cisternami od rybníka v obci Nedvědice /cca 3 km/.

Práce na odstranění spadlých krovů, stropních trámů, rozřezání kovových konstrukci vybavení depozitáře a dohašovací práce trvaly do 15.45 hod. Přes noc na místě zůstává jednotka SDH Nedvědice. V ranních hodinách v sobotu 16.4. hasiči překontrolovali požářiště a velitel zásahu vzhledem ke stavu požářiště a klimatickým podmínkám rozhodl o dalším střežení místa zásahu. Po 14. hodině se rozhořely části krovu na velmi nepřístupném místě obvodu depozitáře. Po likvidaci tohoto ohniska a následném průzkumu rozhodl velitel zásahu o stanovení likvidace celého požáru hradního depozitáře v 14.57 hod.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře