Reklama
reklama

Prázdná hesla, úsměvy a selfíčka

Chystáte akci a chcete ji prezentovat pomocí plakátů a billboardů? Do pátku 7. a soboty 8. října to budete mít s volnými plochami těžké. Předvolební kampaně nyní vrcholí a ze všech dostupných míst se na nás smějí rozzářené tváře politiků. Volby do zastupitelstev krajů a senátní volby si na sebe poutají pozornost voličů.

Koncem června letošního roku vydala městská část Brno-střed zprávu o tom, že chce v centru města regulovat vizuální smog. "Od loňského podzimu se scházíme s autorkou "Výzvy Stop vizuálnímu smogu" s grafičkou Veronikou Novákovou, která se ve své diplomové práci věnuje problematice grafického designu ve veřejném prostoru,“ uved radní Svatopluk Bartík. Opatření se týká nejen černého výlepu nebo například reklamních výstrčí, ale pracuje se i na manuálu dobré praxe a prezentaci pozitivních příkladů. "Tvorba manuálu dobré praxe, který jsme začali ve spolupráci s památkáři tvořit, probíhá na základě rešerše podobných přístupů v zahraničí i v ČR tak, aby byl na míru specifické brněnské architektuře,“ dodala grafička Nováková.

Zdá se ale, že krajských a senátních voleb se tato doporučení netýkají. Strany vyrukovaly s masivní kampaní, ze které v mnoha případech až téměř doslova přechází zrak. Výrazné barvy, místy přeplácaná grafika a silné slogany mají za cíl jediné, zaujmout potenciální voliče. Některé materiály ovšem svým zpracováním spíše podporují dojem, že politici opravdu splnili své sliby neinvestovat do letošní podzimní kampaně horentní sumy a prostě si je vytvořily svépomocí. Tam, kde kandidáti cítí, že si potřebují občany ještě více získat, přijdou na řadu například melouny zdarma jako u uskupení Starostové pro jižní Moravu nebo speciálně vytvořená mobilní aplikace mH, tedy můj hejtman. Tu představil současný hejtman Michal Hašek při slavnostním zahájení kampaně své strany v brněnském vědecko-zábavním parku VIDA!. Aplikace obsahuje nejen informace k volbám, ale také hru Andreji, nezlob se!, která paroduje lídra hnutí Ano.

U lidovců je v hlavní roli Roman Celý

Do voleb v Jihomoravském kraji bylo podáno celkem jedenadvacet hlasovacích listin a ke stálicím na politickém bojišti se přidaly i novější a menší strany, které budou zkoušet své štěstí. Vítězství bude obhajovat ČSSD se svým jihomoravským tahounem Michalem Haškem. Jeho pověst sice utrpěla srpnovou aférou, dlouhodobě nejoblíbenější hejtman se však dál se svými kolegy spokojeně směje ze selfie fotografi í na plakátech. Do voleb vytáhl se sloganem „Vy jste kraj. Pracujeme pro Vás.“ Spolu s Haškem kandidují ještě jeho náměstci, Marek Šlapal a Roman Hanák.

ODS vsadila opět na místostarostu Blanska Jiřího Crhu. Občanští demokraté od začátku kampaně cílili na osobní setkávání s občany, pro sběr připomínek k fungování kraje dokonce zřídili speciální stránku www.zmenmeto.cz, kam mohou lidé adresně psát přímo jednotlivým kandidátům. Hlavním cílem ODS je podle plakátů otevřený a efektivní kraj. Svůj záměr se snažili demonstrovat právě i zmíněnou stránkou, na které měli občané, podle slov Jiřího Crhy, dokonce možnost ovlivnit volební program strany.

Na familiárnost na billboardech vsadila židenická sekce TOP09. Strana nyní nově kandiduje s podporou v posledních komunálních volbách úspěšných Žít Brno, jedničkou je starosta Židlochovic Jan Vitula. Plakát však slibuje snadnou volbu pro Židenice, Báru do Senátu a Petra do kraje. Vnímáte-li plakát jen chvíli, evokuje spíše slavné pěvecké duo Eva a Vašek.

Bára a Petr jsou snadnou volbou. Minimálně podle TOP09.    

Andrej Babiš opět bojuje proti korupci.   

 

Vtipem se snaží zaujmout například lidovci, kteří letos změnili lídra a vsadili na náměstka hejtmana Romana Celého. Právě jeho jméno chtěli humorně vpasovat do kampaně. Silou slova chytá voliče například i Andrej Babiš za hnutí ANO, které v Jihomoravském kraji povede ředitel brněnských strážníků Michal Šimek. Babiš opět vsadil na oblíbené téma korupce. Nutno podotknout, že v tomto ohledu lehce paradoxně. Ta se totiž týká především vrcholné politiky, ve které se sám již tři roky pohybuje na druhém nejvlivnějším postu. Šimek naopak částečně vsadil na trendy téma migrantů, bezpečnost a ochranu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře