Reklama
reklama

Pozor na výskyt klíšťat, varují odborníci

Mírné teploty v zimních měsících ovlivnily výskyt klíšťat, jejichž sezóna začala podle odborníků dříve a ve vyšší míře. V Jihomoravském kraji mají tito roztoči pro své množení ideální podmínky, vyhovuje jim totiž mokro a vlhko. Teplá zima však nahrává i hojnému výskytu dalších druhů hmyzu, před kterými je potřeba mít se při venkovním pobytu na pozoru. Jak se připravit na nadcházející sezónu?

Především je nutné si uvědomit, že riziko nákazy onemocněními, která mohou klíšťata přenášet, kulminuje právě v těchto měsících. Klíšťatům totiž stačí teplota nad sedm stupňů Celsia, nemají naopak ráda sucho a vysoké teploty, což vyvrací domněnky, že jsou nejnebezpečnější v hlavní letní sezóně. Právě deštivé počasí klíšťatům nahrává a lze předpokládat, že v nejbližších dnech budou stále aktivnější, obezřetnost při pohybu v přírodě, ale například i na zahradách či v příměstských parcích, je tedy rozhodně na místě. S klimatickými změnami, především postupným vzestupem teplot a stále mírnějšími zimami, se totiž prodlužuje vegetační doba klíšťat a setkáváme se s nimi i na místech, která pro jejich výskyt v dřívějších dobách běžná nebyla, například i ve vyšších nadmořských výškách.

Panika z pobytu v přírodě jižní Moravy však nutná není, vhodné je zvolit adekvátní formu ochranných prostředků. V případě repelentů je nutné dodržovat doporučenou dobu spotřeby a přípravky s prošlou lhůtou nemilosrdně zlikvidovat. Osoby často se pohybující v přírodě by měly volit ochranné návleky či ochranné prostředky s vysokým obsahem účinné látky DEET, děti a citlivé osoby by se jí naopak měly vyvarovat. Za pozornost stojí i ochrana našich čtyřnohých mazlíčků.

Další formou ochrany před rizikem přenositelných chorob je očkování, proti klíšťové encefalitidě existuje účinná vakcína, přesto však na jižní Moravě využívá tuto možnost v průměru jen 21% obyvatel. Podle údajů Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje onemocnělo v loňském roce encefalitidou v tomto regionu dvacet šest osob. Proti druhé nemoci, kterou klíšťata přenášejí, Lymské borelióze, obrana zatím neexistuje. Pokud máte podezření, že jste se setkali s infikovaným klíštětem, máte možnost jej zaslat na vyšetření do laboratoře, za rozbor jedné z nemocí však zaplatíte v průměru sedm set korun.

Postupná změna klimatu však přeje i dalším typům hmyzu. Počátky jara vyhovují především mravencům, v průběhu května a června můžeme očekávat hojné útoky komárů, především pak jejich samiček, které se na rozdíl od samců živí krví. V období letních prázdnin nás podle odborníků čeká i zvýšené množství vos, pro jejich výskyt je totiž opět stěžejní, zda byla teplá zima, kterou dokázaly oplodněné královny přežít.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře