Reklama
reklama

Podle primátora Vokřála je koaliční smlouva ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ platná

Hnutí Ano považuje koaliční smlouvu za platnou, na tiskové konferenci to dnes uvedl primátor Petr Vokřál. O rozpadu čtyřkoalice na brněnském magistrátu jsou naopak přesvědčeni lidovci, kteří se o víkendu dohodli na spolupráci se sociálními demokraty. Hlavním důvodem je podle náměstkyně primátora Kláry Liptákové jednání hnutí ANO o možné nové koaliční spolupráci s opozičními stranami.

„Koaliční smlouvu považujeme oficiálně za platnou, přestože jsem z médií slyšel různá jiná prohlášení. Nicméně oficiálně nám nebyla výpověď koaliční smlouvy doručena a podle informací minimálně některých koaličních partnerů to takto vnímáme. A nemáme na rovinu žádnou dohodu s žádnou jinou politickou stranou, ať již koaliční nebo opoziční, o tom, že bychom měli, řekněme, jinou formu koalice dohodnutu,“ uvedl primátor. Koaliční smlouva bude podle něj platit do doby, než bude písemně některou stranou vypovězena. Dodal, že zájmem hnutí ANO je v koalici pokračovat tak, aby nedošlo k ohrožení některých již rozpracovaných projektů. Vokřál připustil, že neshody hnutí ANO s lidovci v oblasti řízení městských firem vyústilo minulý týden v jednání ANO se sociální demokracií o případné spolupráci, pokud by došlo k vyhrocení situace ve stávající koalici. Zároveň dodal, že věřil, že páteční dohodou s lidovci byla koaliční krize vyřešena. „Neoficiálně, ale i oficiálně na kameru, jsem několikrát řekl, že se nám podařilo najít řešení některých problémů a že máme zájem o tuto koalici.“

Jak bude situace pokračovat, je nejasné. KDU-ČSL má zájem o vytvoření nové koalice na vládním půdorysu a budou proto s ANO jako vítězem voleb jednat. Vokřál se na tiskové konferenci vyjádřil k možným koalicím a připustil, že jednou z variant je, že hnutí ANO za určitých okolností skončí v opozici. „Nepůjdeme do absurdní koalice, která by nás postavila, zjednodušeně řečeno, do role kašpárků, kteří by tam byli do počtu,“ uvedl primátor.

Podporu hnutí ANO vyjádřil náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Na sociální síti uvedl, že zásadními věcmi jsou to, aby Petr Vokřál zůstal primátorem, aby pod novou koalicí nebyl podepsán Roman Onderka a že neustoupí ze zásad, jako je bydlení pro rodiny bez domova nebo otevřenost vůči lidem všech vyznání.

Za jedinou funkční koalici považuje tu stávající i Strana zelených a o nové jednat nebude. Podle náměstka Martina Andera ze současné situace těží nejvíce opozice, která si tak získává hlasy před krajskými volbami.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře