Reklama
reklama

Podchod pod nádražím zkrátí lidem cestu na sever Kuřimi o sedm minut

Pro místní se již brzy cesta na kuřimské nádraží a zpět stane pohodlnější, odpadne i zakázané a nebezpečné přecházení přes koleje. Řešení letitého problému s podchodem pod hlavním nádražím v Kuřimi začíná mít jasnější obrysy. Po dlouhých jednáních je jasné, že podchod bude. Město má stavební povolení a momentálně vybírá dodavatelskou firmu. Začít stavět by se mohlo už v září.  Pro místní se již brzy cesta na kuřimské nádraží a zpět stane pohodlnější, odpadne i zakázané a nebezpečné přecházení přes koleje. Řešení letitého problému s podchodem pod hlavním nádražím v Kuřimi začíná mít jasnější obrysy. Po dlouhých jednáních je jasné, že podchod bude. Město má stavební povolení a momentálně vybírá dodavatelskou firmu. Začít stavět by se mohlo už v září. 

O podchodu pod nádražím, respektive jeho prodloužení a otevření do severní části města, se v Kuřimi mluví dlouhá desetiletí. „Pokud si kdokoliv na chvíli stoupne ke kolejím u nádraží ze strany ulice dr. Vališe, velmi rychle uvidí a pochopí. Tolik lidí nejrůznějšího věku a fyzické kondice, přecházející přes koleje, se jen tak nevidí. Je zázrak, že se dosud nestala žádná vážná havárie, při které by vlak někoho z přecházejících zabil nebo těžce zranil,“ hovoří o důvodech nutnosti prodloužení podchodu starosta města Drago Sukalovský.

Příprava projektu a jeho financování byly komplikované kvůli vlastnictví jednotlivých pozemků a budov. Výpravní budova a první nástupiště patří Českým drahám, podchod a druhé a třetí nástupiště Správě železniční a dopravní cesty. Kuřim se proto na prodloužení podchodu musela domluvit s oběma organizacemi. „Především bylo nutno získat pro myšlenku úprav nádraží jeho vlastníky, tedy České dráhy a Správu železniční dopravní cesty. Jednání trvala několik let a nakonec byla úspěšná,“ popisuje přípravy Sukalovský.

Ruku v ruce se stavbou podchodu jde i rekonstrukce budovy nádraží a stavba bezbariérových přístupů do budovy a na nástupiště včetně výtahů. Toto financují zmíněné firmy. Kuřim pak platí protažení podchodu a jeho zpřístupnění pro severní část města. Opravy zbývající části podchodu a zřízení výtahů na druhé a třetí nástupiště, kde je investorem správa, by měly být hotovy ještě letos. Nejkomplikovanější je rekonstrukce výpravní budovy a zřízení výtahu na první nástupiště. I tato část má již platné stavební povolení. „Nyní se poněkud komplikuje rekonstrukce výpravní budovy. České dráhy ji totiž chtějí prodat správě, a proto zastavily veškeré investice. I k této rekonstrukci ale určitě dojde, otázkou je ovšem kdy,“ připomíná současný stav starosta.

Projekt prodloužení podchodu se ovšem přes všechny klady pro obyvatele Kuřimi dnes ani v minulosti nelíbil několika místním obyvatelům, kteří bydlí v ulici dr. Vališe, kde má podchod vyústit. Již v roce 2002 bylo k jeho stavbě poměrně blízko, někteří občané se však odvolali proti stavebnímu povolení a nešlo stihnout termín, dokdy bylo možno požádat o dotace. Tehdy by podchod postavil Jihomoravský kraj. Dnes to bude za peníze města, byť s vysokou dotací.  S námitkami se nyní město vypořádalo přesně podle zákona. Námitky byly částečně formálně špatné, částečně byly shledány odvolacími instancemi jako nepodstatné. Stavební povolení je tedy platné. „Podstatou námitek bylo to, že po dokončení podchodu bude kolem několika domů chodit více lidí, kteří dnes procházejí o nějakých třicet metrů vedle. To je tedy, alespoň pro mě, dost nepochopitelné. Bráno z tohoto pohledu, pak by se občané z Tyršovy či Tišnovské měli domáhat zrušení silnice, po které jim jezdí pod okny dvacet tisíc aut denně, mnozí místní by takto museli usilovat o zrušení železnice, protože jim vede deset metrů od oken a já bych třeba mohl chtít zrušit školku, protože děti v šest ráno hlasitě křičí a pláčou,“ říká o sporu starosta Sukalovský.

Pro lidi z Kuřimi, kteří si cestu okolo nádraží zkracují nebezpečným přebíháním přes koleje, bude cesta podchodem znamenat sedmiminutovou úsporu času oproti cestě přes ulici Legionářská. Prodloužení podchodu bude Kuřim stát 16 milionu korun, město na ni dostalo dotaci z evropských fondů ve výši 80 procent. Nové moderní bezbariérové nádraží tak Kuřim získá pravděpodobně do konce roku 2014. Ve výpravní budově bude kavárna. Pak město plánuje upravit přednádražní část, především zřídit dostatečně kapacitní odstavné parkoviště pro systém Park&Ride, tedy zaparkuj auto a jeď vlakem.

Kuřim pak musí řešit ještě jeden problém. Nádraží totiž mají svůj půvab nejen pro cestující, ale často pro různá podivná individua, kteří se pohybují před ním. „Troufnu si tvrdit, že v poslední době se situace zlepšila. Podařilo se s Českými drahami dohodnout častější návštěvy jejich strážní služby a také sem častěji zajíždějí hlídky policie. Na druhou stranu, prostor před nádražím je prostorem veřejným a nelze z něho někoho vykazovat jenom proto, že se nám nelíbí. A také není možné, aby zde ostraha nebo policie byly nepřetržitě. V tomto bodě nám prostě v Kuřimi chybí městská policie,“ dodává starosta Sukalovský.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře