Reklama
reklama

Počet obyvatel roste kvůli migraci

V České republice přibylo obyvatel, v loňském roce se jejich počet zvýšil na 10,55 milionu. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za nárůstem stojí příchod lidí ze zahraničí, nikoliv vyšší porodnost. Podle výsledků populace naopak stárne. Souběžně se zvyšuje i množství lidí žijících v Jihomoravském kraji.

Během roku 2015 se zvýšil stav obyvatel v České republice o 15,6 tisíc. Průměrný věk vzrostl na téměř 42 let, přibylo ale i úmrtí, podle průběžných výsledků zemřelo 111,2 tisíce osob. „Narodilo se nejvíc dětí za posledních pět let. Průměrný věk matky je historicky nejvyšší, dosáhl 30 let. A pokračuje trend svobodných matek. Mimo manželství se narodila téměř polovina dětí,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Přestože se porodnost meziročně zvýšila o 0,9 tisíce, za nárůstem populace stojí podle statistky migrace. Do země se přistěhovalo necelých 35 tisíc lidí, především slovenské a ukrajinské národnosti.

Situace je obdobná i v Jihomoravském kraji. Za vyšším počtem obyvatel stojí přírůstek stěhováním, téměř 59 % přitom tvoří obyvatelé stěhující se na jižní Moravu z jiných krajů republiky. Zbytek tvoří lidé, kteří přišli ze zahraničí, národnostní složení je stejné jako v rámci celé republiky. Počet obyvatel Jihomoravského kraje se nepřetržitě zvyšuje již od roku 2003, za loňský rok zaznamenal nejvyšší nárůst okres Brno-venkov. Jihomoravská metropole láká nové obyvatele především možností studia a pracovního uplatnění, sídlí zde univerzity a velcí zaměstnavatelé jako IBM, Honeywell či Red Hat. Z celkového počtu cizinců žijících v Jihomoravském kraji jich nejvíce bydlí právě v Brně. Ministerstvo vnitra evidovalo koncem loňského roku na území Brna-města a Brna-venkova téměř 15,6 tisíc cizinců s trvalým pobytem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře