Reklama
reklama

Počet kanceláří se v Brně stále zvyšuje

Jako houby po dešti rostu v moravské metropoli administrativní a multifukční budovy, které nabízejí především kancelářské prostory. Podle odhadů poradenských společností zde vznikne v průběhu letošního roku více než 50 tisíc metrů čtverečních kanceláří a Brno tak v tomto směru překoná po dvaceti letech i hlavní město. Počet kancelářských prostor se tak zvýší zhruba o desetinu. Do této statistiky se přitom nezapočítávají budovy státní správy a zařazeny jsou pouze budovy s nabídkou vyšší než 1000 metrů čtverečních.

Jihomoravská metropole naplňuje svou pověst výpočetního centra republiky. Vyplývá to i ze statistiky poradenské společnosti Cushman & Wakefield poskytující celosvětově služby v oboru komerčních nemovitostí. Podle ní v roce 2015 obsadily společnosti ze sektoru IT dominantních 52 % z pronajatých 58 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy.

A poptávka nadnárodních, ale i lokálních firem po nových možnostech pro umístění svých brněnských kanceláří stále stoupá. Potvrzuje to i statistika nepronajatých prostor, která v polovině loňského roku klesla na 16, 5 %. I v tomto bodě předčilo Brno Prahu, ve které nepronajatost dosahovala 16, 8 %. Také z těchto důvodů nyní administrativní centra staví velké developerské společnosti i místní podnikatelé. Za rok 2016 si tak Brno na svou mapu může připsat vznik hned pětice obřích kancelářských budov.

Desetipatrová budova O například rozšíří areál v Brně-Slatině. Investor Areal Slatina vsází především na její zařazení do energeticky úsporné třídy A. Podle něj tak totiž nájemci ušetří na provozních nákladech kanceláří. Kvůli poloze mimo centrum je ve Slatině nižší i celková cena za pronájem kancelářské plochy, zájemci zaplatí částky od 8,2 eur na metr čtvereční a měsíc. Cena v okolí středu města přitom čítá měsíčně zhruba 13 euro za metr čtvereční. Ve srovnání, které provedla společnost Cushman & Wakefield, tak Brno nabízí nejnižší nájemné z osmi zkoumaných středoevropských měst, mezi které byla zahrnuta i Praha, Bratislava, Budapešť, Varšava, Krakov, Poznaň a Vratislav. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře