Reklama
reklama

Počet kanceláří se v Brně stále zvyšuje

Jako houby po dešti rostu v moravské metropoli administrativní a multifukční budovy, které nabízejí především kancelářské prostory. Podle odhadů poradenských společností zde vznikne v průběhu letošního roku více než 50 tisíc metrů čtverečních kanceláří a Brno tak v tomto směru překoná po dvaceti letech i hlavní město. Počet kancelářských prostor se tak zvýší zhruba o desetinu. Do této statistiky se přitom nezapočítávají budovy státní správy a zařazeny jsou pouze budovy s nabídkou vyšší než 1000 metrů čtverečních.

Jihomoravská metropole naplňuje svou pověst výpočetního centra republiky. Vyplývá to i ze statistiky poradenské společnosti Cushman & Wakefield poskytující celosvětově služby v oboru komerčních nemovitostí. Podle ní v roce 2015 obsadily společnosti ze sektoru IT dominantních 52 % z pronajatých 58 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy.

A poptávka nadnárodních, ale i lokálních firem po nových možnostech pro umístění svých brněnských kanceláří stále stoupá. Potvrzuje to i statistika nepronajatých prostor, která v polovině loňského roku klesla na 16, 5 %. I v tomto bodě předčilo Brno Prahu, ve které nepronajatost dosahovala 16, 8 %. Také z těchto důvodů nyní administrativní centra staví velké developerské společnosti i místní podnikatelé. Za rok 2016 si tak Brno na svou mapu může připsat vznik hned pětice obřích kancelářských budov.

Desetipatrová budova O například rozšíří areál v Brně-Slatině. Investor Areal Slatina vsází především na její zařazení do energeticky úsporné třídy A. Podle něj tak totiž nájemci ušetří na provozních nákladech kanceláří. Kvůli poloze mimo centrum je ve Slatině nižší i celková cena za pronájem kancelářské plochy, zájemci zaplatí částky od 8,2 eur na metr čtvereční a měsíc. Cena v okolí středu města přitom čítá měsíčně zhruba 13 euro za metr čtvereční. Ve srovnání, které provedla společnost Cushman & Wakefield, tak Brno nabízí nejnižší nájemné z osmi zkoumaných středoevropských měst, mezi které byla zahrnuta i Praha, Bratislava, Budapešť, Varšava, Krakov, Poznaň a Vratislav. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře