Reklama
reklama

Počet kanceláří se v Brně stále zvyšuje

Jako houby po dešti rostu v moravské metropoli administrativní a multifukční budovy, které nabízejí především kancelářské prostory. Podle odhadů poradenských společností zde vznikne v průběhu letošního roku více než 50 tisíc metrů čtverečních kanceláří a Brno tak v tomto směru překoná po dvaceti letech i hlavní město. Počet kancelářských prostor se tak zvýší zhruba o desetinu. Do této statistiky se přitom nezapočítávají budovy státní správy a zařazeny jsou pouze budovy s nabídkou vyšší než 1000 metrů čtverečních.

Jihomoravská metropole naplňuje svou pověst výpočetního centra republiky. Vyplývá to i ze statistiky poradenské společnosti Cushman & Wakefield poskytující celosvětově služby v oboru komerčních nemovitostí. Podle ní v roce 2015 obsadily společnosti ze sektoru IT dominantních 52 % z pronajatých 58 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy.

A poptávka nadnárodních, ale i lokálních firem po nových možnostech pro umístění svých brněnských kanceláří stále stoupá. Potvrzuje to i statistika nepronajatých prostor, která v polovině loňského roku klesla na 16, 5 %. I v tomto bodě předčilo Brno Prahu, ve které nepronajatost dosahovala 16, 8 %. Také z těchto důvodů nyní administrativní centra staví velké developerské společnosti i místní podnikatelé. Za rok 2016 si tak Brno na svou mapu může připsat vznik hned pětice obřích kancelářských budov.

Desetipatrová budova O například rozšíří areál v Brně-Slatině. Investor Areal Slatina vsází především na její zařazení do energeticky úsporné třídy A. Podle něj tak totiž nájemci ušetří na provozních nákladech kanceláří. Kvůli poloze mimo centrum je ve Slatině nižší i celková cena za pronájem kancelářské plochy, zájemci zaplatí částky od 8,2 eur na metr čtvereční a měsíc. Cena v okolí středu města přitom čítá měsíčně zhruba 13 euro za metr čtvereční. Ve srovnání, které provedla společnost Cushman & Wakefield, tak Brno nabízí nejnižší nájemné z osmi zkoumaných středoevropských měst, mezi které byla zahrnuta i Praha, Bratislava, Budapešť, Varšava, Krakov, Poznaň a Vratislav. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře