Reklama
reklama

Plavecký stadion Lužánky konečně čekají revitalizace

Brno se potýká s nedostatkem krytých vodních ploch, které by byly vhodné jak pro výchovu sportovních plavců, tak pro rekreační účely obyvatel města. Vedení města proto plánuje rozšířit služby nabízené na plaveckém stadionu Lužánky a nabídnout tak obyvatelům více možností sportovního vyžití. Dalším důvodem je rovněž zavedení povinného školního plavání.

„Naším cílem je postavit nový pětadvacetimetrový bazén s osmi drahami, wellness a dobudovat venkovní část areálu v okolí městského plaveckého bazénu. Plavání je univerzálním sportem pro všechny věkové kategorie a město Brno chce podpořit jeho dostupnost pomocí rozvoje areálu za Lužánkami,“ komentuje chystané investice 1. náměstek primátora Petr Hladík.

Městský plavecký stadion Lužánky v současné době jako jediný v Brně nabízí padesátimetrový bazén s osmi drahami a hloubkou vody 1,8 až 5 metrů. V současné době dochází k přetlaku ze strany poptávky na užívání plaveckých sektorů. Výstavbou nového bazénu by se vyhovělo především školám a mladším plavcům, kteří dnes nemají možnost plavat v bazénu s mělčí vodou než 1,8 metru. Bazén bude sloužit také žákům v rámci školního plavání, které je pro první stupeň základních škol od příštího školního roku povinné.

Dalším důvodem pro vybudování bazénu je požadavek na další vodní plochu v areálu (tzv. rozplavbový bazén), což je podmínkou pro pořádání mezinárodních plaveckých soutěží. Město Brno se se chce stát pořadatelem těchto sportovních událostí. Náklady na výstavbu nového bazénu jsou odhadnuty na 72,6 milionu korun.

Zásadní opravou v letošním roce projde i výměníková stanice plaveckého stadionu z důvodu přechodu na horkovod. Součástí těchto oprav je i dodávka nových výměníků a potrubí pro vzduchotechniku. Cena je plánována na 24,2 milionu Kč.

Většina sportovních zařízení disponuje prostorem pro odpočinek a regeneraci, který ale v městském plaveckém stadionu chybí. V současné době je hotová projektová dokumentace na vybudování moderního wellness centra se dvěma saunami, parní kabinou, vířivým bazénem a zážitkovými sprchami. Na stávající západní terase by byl umístěn ochlazovací bazén s odpočívárnou. Investice do této části zařízení je plánována na 19 milionů Kč.

Mezi dlouhodobé cíle v plánu rozvoje městského plaveckého stadionu patří omezování nákladů na energie, zajištění vetší nezávislosti na externích dodávkách vody vyvrtáním vlastní studny a využití venkovního areálu v podobě aquaparku s venkovními sportovišti. Koncepce investic a rozvoje Městského plaveckého stadionu bude probíhat od roku 2017 do roku 2019.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře