Reklama
reklama

Okolí Brna bez signálu. Turisté se při zranění pomoci nedovolají

Pokrytí signálem mobilních operátorů řeší obvykle turisté daleko od civilizace. Ovšem i několik kilometrů za Brnem se výletníci mohou ocitnout v situaci, kdy může trvat i desítky minut, než se dostanou do míst, odkud se dovolají. Problém to může být v případě úrazů.

Nejnovější modely dotykových telefonů mají výborné fotoaparáty. Cyklisté, pěší turisté nebo i rodiče s malými dětmi na procházce po značených trasách na sever od Brna tam mohou maximálně fotografovat krásnou přírodu. Nedovolají se. Pokud se něco stane, mají dvě možnosti: ujít mnohdy i pět kilometrů po rovině nebo se pokusit vyškrábat do srázu, kam by se nikdo za normálních okolností nikdy nevydal. S nejistým výsledkem.

Příklad: žlutá značka mezi Útěchovem a Bílovicemi nad Svitavou je bez signálu dvou operátorů téměř celou cestu, třetí operátor má signál minimální. V obou prvně jmenovaných případech „naskočí“ asi půl kilometru před Bílovicemi. Pokud by se tedy turistovi po cestě něco přihodilo, z místa se nedovolá ani nikdo, kdo mupřijde na pomoc. „Všimla jsem si toho na několika místech už párkrát. Naštěstí nikdy o nic nešlo, jen jsem si chtěla ukrátit dlouhou chvíli na procházce s kočárkem,“potvrzuje Hana Jelínková z Medlánek.

Pokrytí signálem lze od operátorů zjistit bez záruky. „Není možné stoprocentně určita zaručit, že v dané lokalitě mimo město je nebo není signál, protože na to mají vliv různé, například geografi cké faktory,“ vysvětlila pracovnice zákaznické linky mobilního operátora, když se redaktor CENTRUM news snažil zjistit pokrytí okolí Brna.

 

Další operátor má na svých internetových stránkách mapu, ze které po maximálním zvětšení skutečně vyplývá, že po cestě do Bílovic signál není, respektive nemusí být. Brňané tak musí řešit problém, který normálně řeší lidé na Šumavě nebo v Jeseníkách. „Tam se to ale dá čekat. Klientům proto doporučujeme, pokud pořádají výlety, aby ve skupině měli lidé SIM karty různých operátorů. Je větší šance, že se dovolají,“ radí Pavla Kučerová, která pracuje ve společnosti nabízející outdoorové programy. Jak dodává, na túře kolem Brna, tedy relativně v civilizaci, by nemožnost dovolat se mohla znamenat ještě více stresu. „Pokud tam třeba dítě spadne z kola, jen málokdo má u sebe lékárničku nebo je schopný ho dostat do civilizace. Umím si představit, že nemalé procento matek na nevinné procházce se ze všeho nejdřív bude snažit dovolat manželovi,“ říká Kučerová. Jak dodává, na podobné krátké procházky chodí naprostá většina lidí bez potřebného vybavení, tím méně s již zmíněnou lékárničkou.

Stejné potíže jako na cestě do Bílovic jsou například na silnici směrem do Lelekovic nebo směrem na východ od Vranova. I ty často používají méně zdatní výletníci, protože vedou téměř po rovině (případně z kopce) a na obou koncích jsou zastávky obsluhované nízkopodlažními autobusy. Také
tam může pěší cesta do míst, kde už signál je, trvat i více než půl hodiny ostré chůze.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře