Reklama
reklama

Od příštího roku budou moci cestující po Brně využívat bezkontaktní platební kartu jako šalinkartu

Cestujete v Brně městskou hromadnou dopravou? A kupujete si šalinkartu? Město Brno společně s Dopravním podnikem města Brna dokončují přípravy na zavedení nové možnosti placení jízdného. Kromě papírové šalinkarty začne na začátku roku 2017 fungovat e-shop, ve kterém šalinkartu na zóny 100+101 nahradí bezkontaktní bankovní karta.

„Identifikace cestujícího v tomto připravovaném e-shopu bude navázána na platební kartu, kterou jsou lidé zvyklí mít stále u sebe. Postupně tento systém nabídne také možnost nákupu jednorázových jízdenek, ale také možnost vstupů do kulturních zařízení či na sportoviště tak, aby měli lidé všechno snadno pohromadě na jednom místě a mohli s městem pohodlně komunikovat elektronicky,“ vysvětlil primátor Petr Vokřál.

„S moderními systémy odbavování cestujících máme už několik let zkušeností a víme, že fungují. Po SMS jízdenkách zavedl dopravní podnik od začátku roku 2015 i možnost odbavování cestujících pomocí platebních karet na autobusové lince na letiště, který výborně funguje. Od roku 2014 fungují v centru města také jízdenkové automaty na platební karty, v nichž je téměř polovina nákupů provedena bankovní kartou. Díky tomu víme, že tyto systémy fungují a že o ně mají lidé zájem,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Česká republika je jednička ve využívání bezkontaktních platebních karet. Proto jsme se rozhodli tyto bankovní karty využít i pro účely předplatních jízdenek. Tento unikátní systém eliminuje závislost na dodavatelích a výrazně snižuje pořizovací i provozní náklady celého systému. Provozní náklady budou totiž tvořit jen provize v rámci plateb prostřednictvím platební brány,“ upřesnil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

Systém také umožní čerpání příspěvku 1425 Kč na zakoupení roční nepřenosné základní šalinkarty na zóny 100+101. Ten, kdo má na tuto slevu nárok, zaplatí ve výsledku za celoroční jízdenku 3 325 korun místo současných 4 750 korun. Tento dotační program již schválila Rada města Brna. Pravidla týkající se tohoto příspěvku budou platit v případě, že je schválí i Zastupitelstvo města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře