Reklama
reklama

Od příštího roku budou moci cestující po Brně využívat bezkontaktní platební kartu jako šalinkartu

Cestujete v Brně městskou hromadnou dopravou? A kupujete si šalinkartu? Město Brno společně s Dopravním podnikem města Brna dokončují přípravy na zavedení nové možnosti placení jízdného. Kromě papírové šalinkarty začne na začátku roku 2017 fungovat e-shop, ve kterém šalinkartu na zóny 100+101 nahradí bezkontaktní bankovní karta.

„Identifikace cestujícího v tomto připravovaném e-shopu bude navázána na platební kartu, kterou jsou lidé zvyklí mít stále u sebe. Postupně tento systém nabídne také možnost nákupu jednorázových jízdenek, ale také možnost vstupů do kulturních zařízení či na sportoviště tak, aby měli lidé všechno snadno pohromadě na jednom místě a mohli s městem pohodlně komunikovat elektronicky,“ vysvětlil primátor Petr Vokřál.

„S moderními systémy odbavování cestujících máme už několik let zkušeností a víme, že fungují. Po SMS jízdenkách zavedl dopravní podnik od začátku roku 2015 i možnost odbavování cestujících pomocí platebních karet na autobusové lince na letiště, který výborně funguje. Od roku 2014 fungují v centru města také jízdenkové automaty na platební karty, v nichž je téměř polovina nákupů provedena bankovní kartou. Díky tomu víme, že tyto systémy fungují a že o ně mají lidé zájem,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Česká republika je jednička ve využívání bezkontaktních platebních karet. Proto jsme se rozhodli tyto bankovní karty využít i pro účely předplatních jízdenek. Tento unikátní systém eliminuje závislost na dodavatelích a výrazně snižuje pořizovací i provozní náklady celého systému. Provozní náklady budou totiž tvořit jen provize v rámci plateb prostřednictvím platební brány,“ upřesnil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

Systém také umožní čerpání příspěvku 1425 Kč na zakoupení roční nepřenosné základní šalinkarty na zóny 100+101. Ten, kdo má na tuto slevu nárok, zaplatí ve výsledku za celoroční jízdenku 3 325 korun místo současných 4 750 korun. Tento dotační program již schválila Rada města Brna. Pravidla týkající se tohoto příspěvku budou platit v případě, že je schválí i Zastupitelstvo města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Komentáře