Reklama
reklama

Od léta budou jezdit rychlíky Českých drah v kvalitě mezinárodních vlaků

České dráhy nabídnou od léta cestujícím v rychlících z Prahy přes Plzeň do Chebu kvalitu vlaků EuroCity a InterCity. Na tuto linku se postupně přesunou uvolněné klimatizované vagóny z mezistátních vlaků EuroCity do Rakouska. Modernizované klimatizované a navíc bezbariérové vagóny doplní od druhé poloviny června také přibližně polovinu spojů na lince R 8 Bohumín – Ostrava – Přerov – Brno a R 9 Brno – Havlíčkův Brod – Praha. Komfortní klimatizované soupravy již vypravují České dráhy také na rychlících Praha – Plzeň – Domažlice – Mnichov nebo Praha – Tábor – České Budějovice – Linec.

Postupně od 15. června začnou České dráhy nahrazovat dosavadní starší vozy na rychlíkové lince R6 Praha – Plzeň – Cheb modernizovanými vagóny, které dosud jezdily především ve vlacích EuroCity z Prahy do Vídně. Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz k této novince řekl: „Linka Praha – Cheb přes Plzeň bude první rychlíkovou trasou, kde během léta nahradíme u všech spojů celou kmenovou soupravu starších vozů novými vagóny. Vlaky tak nabídnou cestujícím klimatizaci, ve vozech budou elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, jako jsou notebooky, tablety nebo mobilní telefony, cestující ve 2. třídě si budou moci vybrat mezi oddílovým vozem se 6 místy v kupé s textilem čalouněnými sedačkami nebo velkoprostorovým vozem, kde jsou u vybraných míst také větší stolky vhodné pro práci na počítači. V těchto vlacích bude i nadále zařazen multifunkční vůz upravený pro pohodlné cestování vozíčkářů včetně bezbariérového WC a s místy pro přepravu jízdních kol. České dráhy v těchto běžných rychlících nabídnou stejný komfort, jako mají cestující v mezistátních vlacích EuroCity.“ Po obnově kmenových souprav zůstanou starší vozy na této lince už jen jako posilové vozy v období zvýšené přepravy např. na začátku a konci víkendů.

Od poloviny června se rozšíří také provoz multifunkčních vozů. Nově obslouží přibližně polovinu běžných rychlíků na linkách R 8 Bohumín – Ostrava – Přerov – Brno a R 9 Brno – Havlíčkův Brod – Praha. Tyto vozy 2. třídy nabízejí cestujícím klimatizovaný interiér s několika oddíly o 6 místech s čalouněnými sedačkami, většími stolky vhodnými pro práci např. na notebooku a jsou vybaveny elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících. Vozy jsou upraveny pro pohodlné cestování vozíčkářů včetně bezbariérového WC a vybaveny háky pro uložení až 12 jízdních kol.

České dráhy již na některé hlavní tratě modernizované klimatizované soupravy nasadily. Další modernizované vozy budou nasazeny do běžných rychlíkových spojů v průběhu druhé poloviny letošního roku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře