Reklama
reklama

Nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zdraží se hypotéky?

Od prvního prosince letošního roku začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který se výrazně dotkne i hypotečního trhu. Hlavním cílem zákona je větší ochrana spotřebitele a jeho lepší postavení vůči bankám a dalším věřitelům.

Jak uvedl ministr financí Andrej Babiš, mnoho domácností i jednotlivců čelí exekucím a neschopnosti své dluhy splácet a právě tomuto stavu chtějí zákonodárci zamezit. Zákon bude mít zřejmě za následek i zpřísnění posuzování žádostí o úvěry na bydlení ze strany bank a trh by se měl zároveň i pročistit od nepoctivých poskytovatelů půjček.

Jednou z novinek je to, že zákon zvlášť upravuje i hypotéky. Banky budou muset mnohem důkladněji ověřovat schopnost žadatele svůj závazek splácet, a pokud tak neprovedou, bude smlouva od samého začátku neplatná. Finanční ústavy budou muset vzít v potaz nejen stávající stav klienta, jeho příjmy a výdaje, ale rovněž skutečnosti, které lze s velkou mírou v době uzavírání smlouvy očekávat, jako například prodej nemovitosti či dědické řízení. Lze proto i očekávat, že banky v těchto případech zdraží a zvýší úrokové sazby. Dalším z hlavních témat zákona jsou možnosti, za kterých je možné hypotéku předčasně splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí. Každý rok bude například nově při výročí smlouvy možné bez poplatků splatit až 25 % jistiny. V těžkých životních situacích, například v případě dlouhodobé nemoci, pak budou moci lidé splatit zdarma hypotéku celou.

Nový zákon se však nevěnuje pouze hypotékám, ale rovněž takzvaným mikropůjčkám, tedy těm půjčkám, které nepřesahují hodnotu 5 tisíc korun. Momentálně na ně dosáhne každý, kdo si o ně požádá. V praxi však právě půjčky nižších částek často stojí za následným začarovaným kruhem dluhů a splátek. Podmínky stejné jako u hypoték proto budou od prosince platit i na tyto mikropůjčky. Jejich poskytovatel si bude muset budoucího klienta a žadatele důsledně ověřit a proklepnout jeho schopnost požadovaný obnos splatit. Nižší penále bude čekat i všechny ty, kteří nezvládnou platit své závazky včas. Dosud smluvní pokuty, které si úvěrové společnosti účtovaly, mnohdy přesahovaly i zapůjčenou částku. Nyní však mohou podle zákona činit maximálně 50 % úvěru, nejvíce však 200 tisíc korun, s tím, že úprava by se měla týkat i již existujících půjček. Zákon myslí i na případy, ve kterých bude mít věřitel v zástavě nemovitost a bude ji chtít pro doplacení částky prodat. Bude totiž muset s prodejem počkat půl roku a tuto dobu spotřebiteli poskytnout na splacení dluhu.

Zákon bude rovněž znamenat omezení i pro všechny poskytovatele půjček. Nyní k provozování této činnosti stačilo pouze živnostenské oprávnění, nově bude licence udělovat Česká národní banka. Požadavkem bude základní kapitál v minimální hodnotě 20 milionů korun a dalších 5% z objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů. Zvýší se i nároky na vzdělání. Lidé, kteří budou chtít půjčky poskytovat, budou muset mít alespoň maturitu a složit přezkoušení ze znalostí finančního trhu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře