Reklama
reklama

Nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zdraží se hypotéky?

Od prvního prosince letošního roku začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který se výrazně dotkne i hypotečního trhu. Hlavním cílem zákona je větší ochrana spotřebitele a jeho lepší postavení vůči bankám a dalším věřitelům.

Jak uvedl ministr financí Andrej Babiš, mnoho domácností i jednotlivců čelí exekucím a neschopnosti své dluhy splácet a právě tomuto stavu chtějí zákonodárci zamezit. Zákon bude mít zřejmě za následek i zpřísnění posuzování žádostí o úvěry na bydlení ze strany bank a trh by se měl zároveň i pročistit od nepoctivých poskytovatelů půjček.

Jednou z novinek je to, že zákon zvlášť upravuje i hypotéky. Banky budou muset mnohem důkladněji ověřovat schopnost žadatele svůj závazek splácet, a pokud tak neprovedou, bude smlouva od samého začátku neplatná. Finanční ústavy budou muset vzít v potaz nejen stávající stav klienta, jeho příjmy a výdaje, ale rovněž skutečnosti, které lze s velkou mírou v době uzavírání smlouvy očekávat, jako například prodej nemovitosti či dědické řízení. Lze proto i očekávat, že banky v těchto případech zdraží a zvýší úrokové sazby. Dalším z hlavních témat zákona jsou možnosti, za kterých je možné hypotéku předčasně splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí. Každý rok bude například nově při výročí smlouvy možné bez poplatků splatit až 25 % jistiny. V těžkých životních situacích, například v případě dlouhodobé nemoci, pak budou moci lidé splatit zdarma hypotéku celou.

Nový zákon se však nevěnuje pouze hypotékám, ale rovněž takzvaným mikropůjčkám, tedy těm půjčkám, které nepřesahují hodnotu 5 tisíc korun. Momentálně na ně dosáhne každý, kdo si o ně požádá. V praxi však právě půjčky nižších částek často stojí za následným začarovaným kruhem dluhů a splátek. Podmínky stejné jako u hypoték proto budou od prosince platit i na tyto mikropůjčky. Jejich poskytovatel si bude muset budoucího klienta a žadatele důsledně ověřit a proklepnout jeho schopnost požadovaný obnos splatit. Nižší penále bude čekat i všechny ty, kteří nezvládnou platit své závazky včas. Dosud smluvní pokuty, které si úvěrové společnosti účtovaly, mnohdy přesahovaly i zapůjčenou částku. Nyní však mohou podle zákona činit maximálně 50 % úvěru, nejvíce však 200 tisíc korun, s tím, že úprava by se měla týkat i již existujících půjček. Zákon myslí i na případy, ve kterých bude mít věřitel v zástavě nemovitost a bude ji chtít pro doplacení částky prodat. Bude totiž muset s prodejem počkat půl roku a tuto dobu spotřebiteli poskytnout na splacení dluhu.

Zákon bude rovněž znamenat omezení i pro všechny poskytovatele půjček. Nyní k provozování této činnosti stačilo pouze živnostenské oprávnění, nově bude licence udělovat Česká národní banka. Požadavkem bude základní kapitál v minimální hodnotě 20 milionů korun a dalších 5% z objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů. Zvýší se i nároky na vzdělání. Lidé, kteří budou chtít půjčky poskytovat, budou muset mít alespoň maturitu a složit přezkoušení ze znalostí finančního trhu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře