Reklama
reklama

Nová mobilní aplikace pomůže přivolat záchranku a upřesnit polohu pacienta

Nová aplikace „ Záchranka“ pro chytré mobilní telefony pomůže záchranářům lokalizovat polohu pacientů volajících na linku 155. V život ohrožující situaci se přidržením tlačítka na displeji spustí vytáčení nouzové linky a zároveň aplikace odešle zprávu o aktuální poloze postiženého. Výhod ale nabízí mnohem více.

Hlavní předností aplikace je využití schopností chytrých mobilních telefonů pro určení přesného místa události při zásahu v terénu, přičemž k přivolání pomoci stačí stisk jediného tlačítka. „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ říká MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje. Postižený je pak ihned přepojen na záchranné středisko příslušného kraje. Aktuálně je na systém napojeno 12 ze 14 krajů, střední a jižní Čechy by měly být integrovány do prázdnin. „Jihomoravský kraj a naše záchranka je opět průkopníkem v dobré věci v rámci celé České republiky,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Nouzová zpráva může kromě konkrétní polohy pacienta obsahovat i doplňující informace o jeho zdravotním stavu či o závažných onemocněních. Tyto údaje mohou uživatelé dopředu vyplnit v rámci nastavení. Uživatelé v aplikaci naleznou také seznam pohotovostí či lékáren a interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci. „Je to spíše edukativní záležitost. Například během jízdy v tramvaji se můžete naučit základy poskytovaní první pomoci,“ dodala Kubalová.

Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře