Reklama
reklama

Nezdařené nouzové přistání vojenského letadla u JE Dukovany spustilo cvičení

Jaderná elektrárna Dukovany se nachází v období, kdy je v plné síle testována její havarijní připravenost na nejrůznější mimořádné události. Hned dvě mimořádné události současně cvičně prověřily připravenost organizace havarijní odezvy, vybraného sloužícího personálu, dispečinku ČEZ a dalších pracovišť energetické soustavy ČR, zastoupených pracovníky ČEPS a EON při blackoutu elektrárny. 

Cvičení přihlíželo šest expertů jaderné energetiky z  NAEK Energoatom v Kyjevě a Chmelnické a Záporožské elektrárny, kteří zde byli na misi WANO a seznamovali se s rozsahem zavedených opatření pro zvládání těžkých havárií. 

Prvotní událostí, která postupně vyústila až ke ztrátě vlastního napájení a blackoutu elektrárny, bylo nouzové přistání vojenského letadla z nedaleké letecké základy na silnici vedoucí před elektrárnou. Při neúspěšném přistání došlo k poškození linek vysokého napětí 400 kV a 110 kV a jeho následnému požáru, u kterého zasahovali hasiči z elektrárny i profesionální a dobrovolné jednotky hasičů z okolí. Celý prostor před elektrárnou byl Armádou ČR neprodyšně uzavřen. Obě události byly klasifikovány jako mimořádné se stupněm č. 2, v rámci kterých nedošlo k úniku radioaktivních látek do životního prostředí.

Požár letadla poškodil evakuační autobusy, které jsou trvale připraveny před elektrárnou a z důvodu vyhlášení evakuace osob bylo nutno zajistit a povolat náhradní.  Na místě zasahovala i lékařská služba, došlo ke zranění 9 osob a událost si vyžádala životy osádky letadla.

Prověřování zaměstnanců dukovanské elektrárny z připravenosti na řešení neobvyklých nebo mimořádných událostí se v letošním roce uskuteční celkem devětkrát.  Z toho čtyři cvičení jsou plánována jako tajná a pokyn k jejich spuštění vydává ředitel elektrárny jen pár minut před jejich zahájením. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře