Reklama
reklama

Nezdařené nouzové přistání vojenského letadla u JE Dukovany spustilo cvičení

Jaderná elektrárna Dukovany se nachází v období, kdy je v plné síle testována její havarijní připravenost na nejrůznější mimořádné události. Hned dvě mimořádné události současně cvičně prověřily připravenost organizace havarijní odezvy, vybraného sloužícího personálu, dispečinku ČEZ a dalších pracovišť energetické soustavy ČR, zastoupených pracovníky ČEPS a EON při blackoutu elektrárny. 

Cvičení přihlíželo šest expertů jaderné energetiky z  NAEK Energoatom v Kyjevě a Chmelnické a Záporožské elektrárny, kteří zde byli na misi WANO a seznamovali se s rozsahem zavedených opatření pro zvládání těžkých havárií. 

Prvotní událostí, která postupně vyústila až ke ztrátě vlastního napájení a blackoutu elektrárny, bylo nouzové přistání vojenského letadla z nedaleké letecké základy na silnici vedoucí před elektrárnou. Při neúspěšném přistání došlo k poškození linek vysokého napětí 400 kV a 110 kV a jeho následnému požáru, u kterého zasahovali hasiči z elektrárny i profesionální a dobrovolné jednotky hasičů z okolí. Celý prostor před elektrárnou byl Armádou ČR neprodyšně uzavřen. Obě události byly klasifikovány jako mimořádné se stupněm č. 2, v rámci kterých nedošlo k úniku radioaktivních látek do životního prostředí.

Požár letadla poškodil evakuační autobusy, které jsou trvale připraveny před elektrárnou a z důvodu vyhlášení evakuace osob bylo nutno zajistit a povolat náhradní.  Na místě zasahovala i lékařská služba, došlo ke zranění 9 osob a událost si vyžádala životy osádky letadla.

Prověřování zaměstnanců dukovanské elektrárny z připravenosti na řešení neobvyklých nebo mimořádných událostí se v letošním roce uskuteční celkem devětkrát.  Z toho čtyři cvičení jsou plánována jako tajná a pokyn k jejich spuštění vydává ředitel elektrárny jen pár minut před jejich zahájením. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře