Reklama
reklama

Nezdařené nouzové přistání vojenského letadla u JE Dukovany spustilo cvičení

Jaderná elektrárna Dukovany se nachází v období, kdy je v plné síle testována její havarijní připravenost na nejrůznější mimořádné události. Hned dvě mimořádné události současně cvičně prověřily připravenost organizace havarijní odezvy, vybraného sloužícího personálu, dispečinku ČEZ a dalších pracovišť energetické soustavy ČR, zastoupených pracovníky ČEPS a EON při blackoutu elektrárny. 

Cvičení přihlíželo šest expertů jaderné energetiky z  NAEK Energoatom v Kyjevě a Chmelnické a Záporožské elektrárny, kteří zde byli na misi WANO a seznamovali se s rozsahem zavedených opatření pro zvládání těžkých havárií. 

Prvotní událostí, která postupně vyústila až ke ztrátě vlastního napájení a blackoutu elektrárny, bylo nouzové přistání vojenského letadla z nedaleké letecké základy na silnici vedoucí před elektrárnou. Při neúspěšném přistání došlo k poškození linek vysokého napětí 400 kV a 110 kV a jeho následnému požáru, u kterého zasahovali hasiči z elektrárny i profesionální a dobrovolné jednotky hasičů z okolí. Celý prostor před elektrárnou byl Armádou ČR neprodyšně uzavřen. Obě události byly klasifikovány jako mimořádné se stupněm č. 2, v rámci kterých nedošlo k úniku radioaktivních látek do životního prostředí.

Požár letadla poškodil evakuační autobusy, které jsou trvale připraveny před elektrárnou a z důvodu vyhlášení evakuace osob bylo nutno zajistit a povolat náhradní.  Na místě zasahovala i lékařská služba, došlo ke zranění 9 osob a událost si vyžádala životy osádky letadla.

Prověřování zaměstnanců dukovanské elektrárny z připravenosti na řešení neobvyklých nebo mimořádných událostí se v letošním roce uskuteční celkem devětkrát.  Z toho čtyři cvičení jsou plánována jako tajná a pokyn k jejich spuštění vydává ředitel elektrárny jen pár minut před jejich zahájením. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře