Reklama
reklama

Nestíháte? Stromek objednejte po telefonu

Vánoční stromky jsou velký byznys. Každý rok se v České republice prodá 1,5 milionu stromků vypěstovaných na speciálních „plantážích“ v České republice, ale i například v severských zemích – Dánsku, Polsku nebo Německu. Ceny stromků letos zůstaly na loňské úrovni a nejlépe se prodávají jedličky. 

Brno – Máte už dárky pro své nejbližší a přátele nachystané a zabalené? Pokud ano, nezapomeňte, že je potřeba, mít je také kam položit. Samozřejmě pod stromeček. Bez pořádného vánočního stromečku by v mnoha českých rodinách ani nebyly Vánoce. Jeho jehličí provoní celou domácnost, a když si ho vkusně ozdobíte, udělá vánoční stromek velkou parádu. Smrk ztepilý, smrk pichlavý, jedle kavkazská, borovice lesní a borovice černá.  To je nabídka prodejců, kteří v Brně otevřeli svá prodejní místa. „Prodávám stejně jako loni jedli za 350 korun za kus už zhruba deset let. Černou borovici nabízím za 195 korun, borovici lesní a stříbrný smrk za 175 korun,“ říká brněnský prodejce stromků Jan Dvořák a připomíná, že přijít si pro stromek musí lidé brzo, protože nabídka je každý den slabší a slabší. Cena nejlevnější jedle z dovozu se pohybuje kolem 400 korun, nejdražší může podle výšky stát i 1300 korun. A právě jedličky se i nejvíce prodávají. Ty také nejdéle vydrží.

Dlouho krásné jsou i borovice. Naopak nejdřív opadá smrk ztepilý. Kdy zajít na trhy pro stromek je ale jedno. Všechny stromky se řežou ve stejnou dobu. Jak rychle jehličí opadá, tak záleží hlavně na lidech. V čase předvánočním je stromek třeba skladovat v chladném prostředí, nejlépe postavený v nádobě s vodou. Na každém prodejním místě už dnes zákazníkům stromek zabalí do silonového pletiva a také oříznou jeho kmen tak, aby se vešel do stojanu. Jak ale strom nejbezpečněji odnést? „Doporučuji vždy protáhnout ruku pletivem a mezi větvemi nejlépe v polovině výšky stromku. Chytit strom co nejblíže kmene, tak jej nejpohodlněji odnesete,“ radí prodejce. Novinkou je, že někteří prodejci nabízejí službu – dovoz stromku až před dveře. Za stopadesátikorunový poplatek ji nabízí hned několik prodejců. Tuto doplňkovou službu ocení hlavně starší lidé, kteří nemají auto. Prodejci už zaznamenali i objednávky po telefonu a e-mailu, kdy lidé důvěřují, že se jim domů dostane opravdu krásný stromek. Klasickým vánočním stromkům mohou konkurovat stromky umělé. Dříve si je lidi pořizovali z důvodu nedostatku kvalitních stromků na trhu. Nyní si je většinou kupují, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Není však pravda, že nákupem umělého vánočního stromku šetříme přírodu. Při výrobě jednoho umělého stromku se spotřebuje tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po dobu svého růstu. Navíc mnoho kyslíku a energie se spotřebuje při jeho recyklaci. Stále větší oblibě se těší vánoční stromky v květináčích, které se při správné péči mohou používat několik let nebo se mohou na jaře vysadit. V Brně se tak každé jaro stává v lese poblíž Soběšic. Pro lidi z města je to krásná příležitost jak si vysadit vlastní strom, na který se pak mohou chodit dívat a pozorovat jeho růst.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře