Reklama
reklama

Nestíháte? Stromek objednejte po telefonu

Vánoční stromky jsou velký byznys. Každý rok se v České republice prodá 1,5 milionu stromků vypěstovaných na speciálních „plantážích“ v České republice, ale i například v severských zemích – Dánsku, Polsku nebo Německu. Ceny stromků letos zůstaly na loňské úrovni a nejlépe se prodávají jedličky. 

Brno – Máte už dárky pro své nejbližší a přátele nachystané a zabalené? Pokud ano, nezapomeňte, že je potřeba, mít je také kam položit. Samozřejmě pod stromeček. Bez pořádného vánočního stromečku by v mnoha českých rodinách ani nebyly Vánoce. Jeho jehličí provoní celou domácnost, a když si ho vkusně ozdobíte, udělá vánoční stromek velkou parádu. Smrk ztepilý, smrk pichlavý, jedle kavkazská, borovice lesní a borovice černá.  To je nabídka prodejců, kteří v Brně otevřeli svá prodejní místa. „Prodávám stejně jako loni jedli za 350 korun za kus už zhruba deset let. Černou borovici nabízím za 195 korun, borovici lesní a stříbrný smrk za 175 korun,“ říká brněnský prodejce stromků Jan Dvořák a připomíná, že přijít si pro stromek musí lidé brzo, protože nabídka je každý den slabší a slabší. Cena nejlevnější jedle z dovozu se pohybuje kolem 400 korun, nejdražší může podle výšky stát i 1300 korun. A právě jedličky se i nejvíce prodávají. Ty také nejdéle vydrží.

Dlouho krásné jsou i borovice. Naopak nejdřív opadá smrk ztepilý. Kdy zajít na trhy pro stromek je ale jedno. Všechny stromky se řežou ve stejnou dobu. Jak rychle jehličí opadá, tak záleží hlavně na lidech. V čase předvánočním je stromek třeba skladovat v chladném prostředí, nejlépe postavený v nádobě s vodou. Na každém prodejním místě už dnes zákazníkům stromek zabalí do silonového pletiva a také oříznou jeho kmen tak, aby se vešel do stojanu. Jak ale strom nejbezpečněji odnést? „Doporučuji vždy protáhnout ruku pletivem a mezi větvemi nejlépe v polovině výšky stromku. Chytit strom co nejblíže kmene, tak jej nejpohodlněji odnesete,“ radí prodejce. Novinkou je, že někteří prodejci nabízejí službu – dovoz stromku až před dveře. Za stopadesátikorunový poplatek ji nabízí hned několik prodejců. Tuto doplňkovou službu ocení hlavně starší lidé, kteří nemají auto. Prodejci už zaznamenali i objednávky po telefonu a e-mailu, kdy lidé důvěřují, že se jim domů dostane opravdu krásný stromek. Klasickým vánočním stromkům mohou konkurovat stromky umělé. Dříve si je lidi pořizovali z důvodu nedostatku kvalitních stromků na trhu. Nyní si je většinou kupují, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Není však pravda, že nákupem umělého vánočního stromku šetříme přírodu. Při výrobě jednoho umělého stromku se spotřebuje tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po dobu svého růstu. Navíc mnoho kyslíku a energie se spotřebuje při jeho recyklaci. Stále větší oblibě se těší vánoční stromky v květináčích, které se při správné péči mohou používat několik let nebo se mohou na jaře vysadit. V Brně se tak každé jaro stává v lese poblíž Soběšic. Pro lidi z města je to krásná příležitost jak si vysadit vlastní strom, na který se pak mohou chodit dívat a pozorovat jeho růst.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře