Reklama
reklama

Několik rad jak připravit své vozidlo na zimní sezónu

Statistika nám každým rokem ukazuje, že v zimním období je dopravní nehodovost velmi vysoká. Rizik na vozovce číhá celá řada. Teploty jsou proměnlivé, vozovka může být mokrá, namrzlá či zasněžená.

Zákon ukládá povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. A to za podmínek, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu a námrazy nebo by se vlivem povětrnostních podmínek mohla během jízdy vyskytnout.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou dopravní značky, které označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek, tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy přepokládat.

Uvědomme si, že pokud klesne teplota pod +7°C, je čas přezout. Letní pneumatiky při nízkých teplotách začnou tuhnout a začínají se zhoršovat jejich jízdní vlastnosti.

Zimní pneumatiky mají označení na svém boku M+S (mud+snow) bláto a sníh nebo winter-zima. Dále výrobci zavedli alternativní označení pro zimní pneumatiky, a to symbol horského štítu a sněhové vločky.

Pro zimní pneumatiky platí pravidlo 4 x 4:

 •  4 stejné zimní pneumatiky na vozidle

  Při montáži 2 ks zimních pneumatik, například na poháněnou přední nápravu, zajistíte rozjezd vozu. Pokud však na zadní nápravě necháte pneumatiky letní, které v zimním období ztrácejí takřka veškeré svoje jízdní vlastnosti, můžete velmi lehce dostat vozidlo do smyku. Pokud necháte zimní pneu pouze na zadní nápravě a na přední necháte pneumatiky letní, je velmi pravděpodobné, že při zatočení nebude vozidlo reagovat a pojede rovně!

 •  4 zimní sezóny - doba pro použití pneumatik

  Zimní pneumatika stárne podstatně rychleji než pneumatika letní. Je to díky používání více druhů olejů a směsí silic, než u pneumatik letních. Tyto přísady se postupem času z pneumatiky vytrácejí díky chemickým procesům.

 •  4 mm - minimální hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů

  Pokud klesne hloubka dezénu pod 4 mm, pneumatika již nemá díky úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru. Například pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se setkáte s problémy nejen při jízdě, ale už při samotném rozjezdu, kdy pneumatiky začnou prokluzovat! (Nejméně 6 mm na všech hnacích kolech u vozidel nad 3500kg)

 •  4 měsíce v roce - uplatnění pro zimní pneumatiky 

  Zimní pneumatika má uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod +7°C. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10° až +12°C mohou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže!

  Samotné obutí zimních pneumatik nám nezaručí to, že můžeme jezdit na sněhu a ledu stejně, jako po suché silnici. Fyzikální zákony platí i pro vozidla se zimními pneumatikami.

  Pro bezpečnou jízdu za zhoršených povětrnostních podmínek je na místě zvýšená opatrnost a předvídatelnost. Dobrá péče o vozidlo a jeho příprava na toto období.

  Je dobré si překontrolovat povinnou a doporučenou výbavu vozidla (reflexní vesta, lékárnička, zvedák na výměnu kola, rezervní kolo či opravná sada na opravu defektu, dále žárovky, pojistky…)

   Ve vozidle je též dobré mít sebou lopatku se smetáčkem, škrabku na okna, hasicí přístroj, případně zimní řetězy při cestách po zasněžených oblastech a kontakt na odtahovou službu. Pokud by nás překvapila námraza, vyplatí se mít u sebe (nikoliv v autě) rozmrazovač zámku.

Zdroj: PČR

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře