Reklama
reklama

Několik rad jak připravit své vozidlo na zimní sezónu

Statistika nám každým rokem ukazuje, že v zimním období je dopravní nehodovost velmi vysoká. Rizik na vozovce číhá celá řada. Teploty jsou proměnlivé, vozovka může být mokrá, namrzlá či zasněžená.

Zákon ukládá povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. A to za podmínek, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu a námrazy nebo by se vlivem povětrnostních podmínek mohla během jízdy vyskytnout.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou dopravní značky, které označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek, tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy přepokládat.

Uvědomme si, že pokud klesne teplota pod +7°C, je čas přezout. Letní pneumatiky při nízkých teplotách začnou tuhnout a začínají se zhoršovat jejich jízdní vlastnosti.

Zimní pneumatiky mají označení na svém boku M+S (mud+snow) bláto a sníh nebo winter-zima. Dále výrobci zavedli alternativní označení pro zimní pneumatiky, a to symbol horského štítu a sněhové vločky.

Pro zimní pneumatiky platí pravidlo 4 x 4:

 •  4 stejné zimní pneumatiky na vozidle

  Při montáži 2 ks zimních pneumatik, například na poháněnou přední nápravu, zajistíte rozjezd vozu. Pokud však na zadní nápravě necháte pneumatiky letní, které v zimním období ztrácejí takřka veškeré svoje jízdní vlastnosti, můžete velmi lehce dostat vozidlo do smyku. Pokud necháte zimní pneu pouze na zadní nápravě a na přední necháte pneumatiky letní, je velmi pravděpodobné, že při zatočení nebude vozidlo reagovat a pojede rovně!

 •  4 zimní sezóny - doba pro použití pneumatik

  Zimní pneumatika stárne podstatně rychleji než pneumatika letní. Je to díky používání více druhů olejů a směsí silic, než u pneumatik letních. Tyto přísady se postupem času z pneumatiky vytrácejí díky chemickým procesům.

 •  4 mm - minimální hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů

  Pokud klesne hloubka dezénu pod 4 mm, pneumatika již nemá díky úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru. Například pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se setkáte s problémy nejen při jízdě, ale už při samotném rozjezdu, kdy pneumatiky začnou prokluzovat! (Nejméně 6 mm na všech hnacích kolech u vozidel nad 3500kg)

 •  4 měsíce v roce - uplatnění pro zimní pneumatiky 

  Zimní pneumatika má uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod +7°C. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10° až +12°C mohou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže!

  Samotné obutí zimních pneumatik nám nezaručí to, že můžeme jezdit na sněhu a ledu stejně, jako po suché silnici. Fyzikální zákony platí i pro vozidla se zimními pneumatikami.

  Pro bezpečnou jízdu za zhoršených povětrnostních podmínek je na místě zvýšená opatrnost a předvídatelnost. Dobrá péče o vozidlo a jeho příprava na toto období.

  Je dobré si překontrolovat povinnou a doporučenou výbavu vozidla (reflexní vesta, lékárnička, zvedák na výměnu kola, rezervní kolo či opravná sada na opravu defektu, dále žárovky, pojistky…)

   Ve vozidle je též dobré mít sebou lopatku se smetáčkem, škrabku na okna, hasicí přístroj, případně zimní řetězy při cestách po zasněžených oblastech a kontakt na odtahovou službu. Pokud by nás překvapila námraza, vyplatí se mít u sebe (nikoliv v autě) rozmrazovač zámku.

Zdroj: PČR

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře