Reklama
reklama

Nejlépe opravenou památkou jižní Moravy je kostel ve Valtrovicích

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy za loňský rok získal katolický kostel sv. Jana Křtitele ve Valtrovicích na Znojemsku. Rozhodli o tom účastníci ankety Jihomoravského kraje, kteří mu dali 2185 z 8000 odevzdaných hlasů. Na druhém místě skončil kostel sv. Mikuláše z Tvarožné u Brna a na třetím českobratrský kostel z Vanovic na Blanensku.

Do soutěže o nejlépe opravenou památku jižní Moravy letos radnice, spolky a jednotlivci navrhli na ocenění 23 památek. Například Střelniční věž ve Znojmě, Mariánský sloup v Drnholci na Břeclavsku, zámek ve Slavkově nebo zrekonstruovanou synagogu v Mikulově. Do hlasování se letos zapojilo 8000 lidí, o téměř  3000 více než loni.

Cílem ankety je zvýšit zájem veřejnosti o památky v regionu a přimět jejich majitele k lepší péči o ně. Loni soutěž vyhrál opravený kostel Nanebevzetí svatého kříže ve Chvalaticích na Znojemsku.

Letošní vítěz kostel sv. Jana Křtitele ve Valtrovicích na Znojemsku vznikl na počátku 13. století. Při loňské obnově získal novou střechu. Původní dřevěné krovy bylo nutné vyměnit kvůli dřevomorce. Kostel má také obnovenou fasádu.

Výsledky kraj oficiálně vyhlásí v červnu. Církev za vítězství kostela ve Valtrovicích, získá od krajského úřadu jako hlavní cenu 150 tisíc korun. Peníze může vítěz použít na další opravy památky, popřípadě úpravu okolí kostela.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře