Reklama
reklama

Nejlépe opravenou památkou jižní Moravy je kostel ve Valtrovicích

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy za loňský rok získal katolický kostel sv. Jana Křtitele ve Valtrovicích na Znojemsku. Rozhodli o tom účastníci ankety Jihomoravského kraje, kteří mu dali 2185 z 8000 odevzdaných hlasů. Na druhém místě skončil kostel sv. Mikuláše z Tvarožné u Brna a na třetím českobratrský kostel z Vanovic na Blanensku.

Do soutěže o nejlépe opravenou památku jižní Moravy letos radnice, spolky a jednotlivci navrhli na ocenění 23 památek. Například Střelniční věž ve Znojmě, Mariánský sloup v Drnholci na Břeclavsku, zámek ve Slavkově nebo zrekonstruovanou synagogu v Mikulově. Do hlasování se letos zapojilo 8000 lidí, o téměř  3000 více než loni.

Cílem ankety je zvýšit zájem veřejnosti o památky v regionu a přimět jejich majitele k lepší péči o ně. Loni soutěž vyhrál opravený kostel Nanebevzetí svatého kříže ve Chvalaticích na Znojemsku.

Letošní vítěz kostel sv. Jana Křtitele ve Valtrovicích na Znojemsku vznikl na počátku 13. století. Při loňské obnově získal novou střechu. Původní dřevěné krovy bylo nutné vyměnit kvůli dřevomorce. Kostel má také obnovenou fasádu.

Výsledky kraj oficiálně vyhlásí v červnu. Církev za vítězství kostela ve Valtrovicích, získá od krajského úřadu jako hlavní cenu 150 tisíc korun. Peníze může vítěz použít na další opravy památky, popřípadě úpravu okolí kostela.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře