Reklama
reklama

Nájezdy prodejců na sídliště. Odvolávají se na "konzultace"

Přestože tržní řád zakazuje podomní prodej, obyvatelé bytových domů v Bohunicích nebo Starém Lískovci vyhánějí každý měsíc desítky osob, které nabízejí služby energetických společností nebo finančních a dalších institucí. Při konfrontaci tvrdí, že nenabízejí, ale „konzultují“.

Brno – Podomní prodej, který mnozí Brňané znají ze starých filmů díky obchodním cestujícím s vysavači, obtěžuje stále více obyvatel brněnských sídlišť. A to přesto, že podle tržního řádu je tato činnost zakázána. Například na facebookové stránce Starého Lískovce si na otravné prodejce lidé stěžují stále častěji. Ti se nevyhýbají ani sousedním Bohunicím. „Za poslední měsíc jsem takto vyháněl tři, z toho dva přímo od dveří do bytu,“ potvrzuje tamní obyvatel Martin Psota.

S podobnými zážitky se svěřují lidé ze starolískoveckých paneláků. Mnozí prodejci, kteří chodí bez předchozího ohlášení, se při „dopadení“  vymlouvají, že nic neprodávají, ale pouze „konzultují“ obchodní příležitost. S jedním takovým u dveří bytu jednala úřednice brněnského magistrátu, která si nepřála uvést jméno. „Když jsem se na něj obořila, bezelstně mi tvrdil, že mě jen informuje a chce vědět, co já na to,“ říká žena. Nejlepší reakcí na obtěžující prodejce je telefonát na městskou policii. „S nabídkou výhodnější ceny energetických služeb prý oslovoval nájemníky domu ve Starém Lískovci pětadvacetiletý mladík. Strážníci informaci přijatou na lince 156 okamžitě prověřili a v jednom z domů ve Valašské ulici o chvíli později skutečně dostihli mladíka odpovídajícího popisu. Hlídka muže z místa vykázala, zajistila výpovědi svědků a celý případ předala správnímu orgánu s důvodným podezřením na spáchání přestupku proti pořádku v územní samosprávě,“ popsal jeden z případů už začátkem prosince mluvčí strážníků Pavel Šoba.

Situace v domech s byty v osobním vlastnictví je o něco jiná než v panelácích s obecními byty. Každý majitel bytu má totiž podíl na společných prostorách. Podomní prodejce, který bez pozvání vykonává výdělečnou činnost v těchto společných prostorách se může dostat do ještě větších problémů. „Určitě je ale lepší dům identifikovat jako soukromý, kde jsou tyto činnosti zakázány nad rámec tržního řádu, než pak chodit po soudech,“ vysvětluje právnička Gabriela Wolfová. Jak dodává, společnosti nabízející své produkty byt od bytu si obvykle mohou legálně zaplatit zábor veřejného prostranství formou reklamního stánku, kde se každý případný zájemce po cestě domů může zastavit. „Tam ale nemohou využít ty nechvalně proslulé nátlakové metody, které mnozí prodejci v bytech budoucích klientů rádi využívají,“ píše na svém webu ekonomický analytik Pavel Verner.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře