Reklama
reklama

Na pálení se musíte zapsat do pořadníku. Pití bude letos hodně!

Pálenice na jižní Moravě začínají s výrobou pálenky z letošní úrody. Lidé vozí zejména meruňky, kterých je oproti minulým letům dostatek. Letošní sezóna má být nadprůměrná, některé pálenice proto pracují bez přestávek. "Meruněk je opravdu dost. Začali jsme s třešněmi a višněmi, teď je vystřídaly meruňky," řekl majitel pálenice v Petrově na Hodonínsku Josef Svoboda.

Pěstitelská pálenice v Hruškách na Břeclavsku také pracuje čtyřiadvacet hodin denně bez přestávek. "Pálíme už pomalu měsíc," uvedl jednatel Josef Šmerák. Podle něj se sezona s tou loňskou nedá ani srovnávat. "Celý srpen máme obsazený, vlastně až do poloviny září," uvedl. "Jeden člověk to už není schopen zvládnout. Budeme se střídat dva až tři," dodal Šmerák.

Před několika dny zahájila provoz i palírna ve Viničných Šumicích nedaleko Vyškova. "Máme tu meruňky, na které je teplo a musí se rychle vypálit. Co bude dál, ale nevíme. Stačí jedna bouřka, kroupy a nebude nic. Matka příroda je nevyzpytatelná," varuje majitelka palírny Marie Stejskalová.

 

"Sezóna začíná třešněmi, jejichž pálení už se prolíná s meruňkami. Ty se pálí do října a pak na ně hned navazují švestky, jablka nebo hrušky," dodal k pálení spolumajitel pálenice František Hlaváč.

 

Než ovšem zkvašené ovoce začnou pálenice pálit, musí provozovna projít kontrolou celní správy. Podle odhadů tvoří pálenky z domácího ovoce jen několik procent celkové spotřeby alkoholu u nás. V letošním roce zatím celníci evidují 1,3 milionů litrů pálenky.

 

Podle provozovatelů se na předběžném zájmu o pálení metylalkoholová kauza z loňského roku vůbec neprojevila. Každá pálenka totiž obsahuje promile metylalkoholu, ale to množství je tak malé, že nemůže nikoho ohrozit. Jedinou pálenicí, která vyrobila lihovinu s metylalkoholem je PP FAKR z Ostravy-Radvanic. Ta letos přišla o licenci poté, co celníci zjistili, že pančuje pálenku denaturovaným lihem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře