Reklama
reklama

Na pálení se musíte zapsat do pořadníku. Pití bude letos hodně!

Pálenice na jižní Moravě začínají s výrobou pálenky z letošní úrody. Lidé vozí zejména meruňky, kterých je oproti minulým letům dostatek. Letošní sezóna má být nadprůměrná, některé pálenice proto pracují bez přestávek. "Meruněk je opravdu dost. Začali jsme s třešněmi a višněmi, teď je vystřídaly meruňky," řekl majitel pálenice v Petrově na Hodonínsku Josef Svoboda.

Pěstitelská pálenice v Hruškách na Břeclavsku také pracuje čtyřiadvacet hodin denně bez přestávek. "Pálíme už pomalu měsíc," uvedl jednatel Josef Šmerák. Podle něj se sezona s tou loňskou nedá ani srovnávat. "Celý srpen máme obsazený, vlastně až do poloviny září," uvedl. "Jeden člověk to už není schopen zvládnout. Budeme se střídat dva až tři," dodal Šmerák.

Před několika dny zahájila provoz i palírna ve Viničných Šumicích nedaleko Vyškova. "Máme tu meruňky, na které je teplo a musí se rychle vypálit. Co bude dál, ale nevíme. Stačí jedna bouřka, kroupy a nebude nic. Matka příroda je nevyzpytatelná," varuje majitelka palírny Marie Stejskalová.

 

"Sezóna začíná třešněmi, jejichž pálení už se prolíná s meruňkami. Ty se pálí do října a pak na ně hned navazují švestky, jablka nebo hrušky," dodal k pálení spolumajitel pálenice František Hlaváč.

 

Než ovšem zkvašené ovoce začnou pálenice pálit, musí provozovna projít kontrolou celní správy. Podle odhadů tvoří pálenky z domácího ovoce jen několik procent celkové spotřeby alkoholu u nás. V letošním roce zatím celníci evidují 1,3 milionů litrů pálenky.

 

Podle provozovatelů se na předběžném zájmu o pálení metylalkoholová kauza z loňského roku vůbec neprojevila. Každá pálenka totiž obsahuje promile metylalkoholu, ale to množství je tak malé, že nemůže nikoho ohrozit. Jedinou pálenicí, která vyrobila lihovinu s metylalkoholem je PP FAKR z Ostravy-Radvanic. Ta letos přišla o licenci poté, co celníci zjistili, že pančuje pálenku denaturovaným lihem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře