Reklama
reklama

Na Mendlově náměstí si už rohlík nebo noviny nekoupíte. Stánky končí

Koupit si každý den na cestě do práce nebo do školy pečivo nebo ovoce hned na tramvajovém ostrůvku si na Mendlově náměstí zvykly tisíce lidí. Od pondělí si ale u zastávky tramvají 5 a 6 nekoupí nic. Stánky jsou zavřené a jejich majitel je bourá. Magistrát totiž dům hned nad stánky prodal.

Stánky, které neměly status trvalé stavby, na Mendlově náměstí stojí už 21 let. Prodávalo se v nich pečivo, zelenina, k dispozici bylo i rychlé občerstvení nebo noviny. Město jejich majitelům pronajímalo pozemky pod stánky. V okamžiku, kdy se loni na jaře podařilo Brnu prodat řetězci podnikajícímu ve zdravotnictví a lékárnictví dům na Mendlově náměstí číslo 16 za 16 milionů korun, byl osud stánků zpečetěn. Stánky sice nejsou součástí domu, ani pozemku, ale majitel domu chce mít směrem k zastávce výlohy lékárny a proto musí stánky pryč.

„Městu jsme nabídli, že stánky zrekonstruujeme do moderní podoby, ale nedohodli jsme se. Zatím, než dojde ke kompletní opravě celého náměstí, nám nakonec město povolilo zachovat jeden stánek, ten poslední poblíž nástupiště trolejbusů,“ popisuje situaci spolumajitel bývalých stánků Jiří Fried.

Brňákům se fakt, že stánky z Mendlova náměstí zmizely, nelíbí. „Lidé nadávají, študáci si tu kupovali rohlíky, lidé svačiny. Ale my to tady zbouráme a skončíme,“ rozhodil rukama Fried, ale dodal, že se možná s městem a současným majitelem domu domluví a bude podnikat v prostorách, které budou vybudovány z boku domu. To už ale rozhodně nebudou stánky, ale běžné obchodní prostory.

Zbouráno musí být vše do 15. srpna. „K tomuto termínu je vypovězena smlouva na pronájem pozemků. Výpověď se týká jen části stánků, ne všech,“ potvrdil bourání stánků mluvčí radnice Brno – střed Roman Burián. „Nový vlastník potřebuje neprodleně zahájit sanační a stavební práce na domě, jehož stav je velmi špatný, téměř havarijní. A část stánků musí být demontována a odstraněna, aby tyto práce mohly být provedeny. Po jejich dokončení si samozřejmě nájemce může znovu požádat o pronájem, ale jak v té věci bude rozhodnuto, to nelze předem říci,“ dodal k tomu mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře