Reklama
reklama

Na Mendlově náměstí si už rohlík nebo noviny nekoupíte. Stánky končí

Koupit si každý den na cestě do práce nebo do školy pečivo nebo ovoce hned na tramvajovém ostrůvku si na Mendlově náměstí zvykly tisíce lidí. Od pondělí si ale u zastávky tramvají 5 a 6 nekoupí nic. Stánky jsou zavřené a jejich majitel je bourá. Magistrát totiž dům hned nad stánky prodal.

Stánky, které neměly status trvalé stavby, na Mendlově náměstí stojí už 21 let. Prodávalo se v nich pečivo, zelenina, k dispozici bylo i rychlé občerstvení nebo noviny. Město jejich majitelům pronajímalo pozemky pod stánky. V okamžiku, kdy se loni na jaře podařilo Brnu prodat řetězci podnikajícímu ve zdravotnictví a lékárnictví dům na Mendlově náměstí číslo 16 za 16 milionů korun, byl osud stánků zpečetěn. Stánky sice nejsou součástí domu, ani pozemku, ale majitel domu chce mít směrem k zastávce výlohy lékárny a proto musí stánky pryč.

„Městu jsme nabídli, že stánky zrekonstruujeme do moderní podoby, ale nedohodli jsme se. Zatím, než dojde ke kompletní opravě celého náměstí, nám nakonec město povolilo zachovat jeden stánek, ten poslední poblíž nástupiště trolejbusů,“ popisuje situaci spolumajitel bývalých stánků Jiří Fried.

Brňákům se fakt, že stánky z Mendlova náměstí zmizely, nelíbí. „Lidé nadávají, študáci si tu kupovali rohlíky, lidé svačiny. Ale my to tady zbouráme a skončíme,“ rozhodil rukama Fried, ale dodal, že se možná s městem a současným majitelem domu domluví a bude podnikat v prostorách, které budou vybudovány z boku domu. To už ale rozhodně nebudou stánky, ale běžné obchodní prostory.

Zbouráno musí být vše do 15. srpna. „K tomuto termínu je vypovězena smlouva na pronájem pozemků. Výpověď se týká jen části stánků, ne všech,“ potvrdil bourání stánků mluvčí radnice Brno – střed Roman Burián. „Nový vlastník potřebuje neprodleně zahájit sanační a stavební práce na domě, jehož stav je velmi špatný, téměř havarijní. A část stánků musí být demontována a odstraněna, aby tyto práce mohly být provedeny. Po jejich dokončení si samozřejmě nájemce může znovu požádat o pronájem, ale jak v té věci bude rozhodnuto, to nelze předem říci,“ dodal k tomu mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře