Reklama
reklama

Na jižní Moravě se pálí, meruňky nyní nahrazují hrušky a švestky

Po letošním velmi úrodném létě a podzimu se pálenice na mnoha místech jižní Moravy nezastaví. Podle jejich majitelů letos přiváží barely se zkvašeným ovocem i lidé, kteří jinak vůbec nepálí. Sotva pálenice přečkaly nápor zájemců o destilování letních plodů jako třešní nebo rybízu, zavalily je se zakázkami zájemci o vypálení hrušek a švestek. Zima se prostě blíží a lahodná pálenka v hrnku čaje dokáže zázraky.

Naříklad Pěstitelská pálenice ve Veselí nad Moravou se chlubí nejdelším přepalovacím potrubím na jižní Moravě. To má sedm metrů. Od nalití zkvašeného ovoce do prvního kotle až po vytečení prvních kapek alkoholu tam proto uběhnou i čtyři hodiny.

Délka potrubí je přitom zárukou kvality pálenky. „Krátké potrubí je největší hrozbou černých pálenic. Jedovatý metylalkohol, který oslepuje, se na jednom metru nestačí odpařit,“ varuje majitel pálenice Libor Skřivánek.

Slivovici, meruňkovici a další pálenky vyrábí starým způsobem. V kotlích topí dřevem a veškeré zařízení má z mědi. Právě měď dodá podle odborníků kořalce tu správnou chuť.

Ovoce má víc než dostatek. Po třešních a meruňkách přišly nyní v kotlích na řadu hrušky, jablka a hlavně švestky.  

Palírenský diář má plný i Miroslav Hořava z Brna. V jeho pálenici U Beránka v brněnském Králově Poli se dveře netrhnou. „Oproti loňsku je to skvělé. Ovoce je hodně, sezóna bude vydařená,“ tvrdí Hořava.

Palírenská sezóna se letos daří i z pohledu celníků, kteří ze zákona na výrobu alkoholu dohlížejí. „Letos jsme zatím zaznamenali jen jeden případ pálení načerno,“ uvedla mluvčí brněnského Celního ředitelství Lada Temňáková. Tomu, kdo načerno pálí alkohol, anebo vlastní palírenské zařízení, přitom hrozí až rok ve vězení.

Na kvalitní slivovici, musí být ovoce vyzrálé až přezrálé, ale ne plesnivé a shnilé. Mandlovou chuť pak kořalce dodávají pecky. Na Moravě ji destilují dvakrát.Podle provozovatelů se na předběžném zájmu metylalkoholová kauza z loňského roku vůbec neprojevila. "Každá pálenka obsahuje promile metylalkoholu, ale to množství je tak malé, že nedokáže ohrozit vůbec nikoho," uvedl spolumajitel pálenice v obci Hrušky na Břeclavsku Josef Šmerák.

Jedinou pálenicí, která vyrobila lihovinu s metylalkoholem je PP FAKR z Ostravy-Radvanic. Ta letos přišla o licenci poté, co celníci zjistili, že pančuje pálenku denaturovaným lihem.

Cena pálenky: Za litr 100 % alkoholu zaplatí zákazník 220 - 280 korun. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře