Reklama
reklama

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Celé cvičení na Vodním díle Dalešice  bylo zaměřeno na poskytnutí první pomoci a přemístění zraněné osoby na dostupné místo k odbornému lékařskému ošetření. 

Celá záchranná akce je doprovázena vlhkem, tmou, chladem a respektem ze skutečnosti, že se místo úrazu  nachází pod úrovní hladiny nejen horní nádrže, odkud je vyvíjen na uzávěry tlak 50m sloupce vody, ale také pod úrovní hladiny nádrže spodní. Rychlé a praktické cvičení všechny složky zvládly za 45 minut.

Celý prostor byl proti vniknutí vody při samotném zásahu zabezpečen hradidly a rychlouzávěrem v části vtokového objektu, na které je vyvíjen obrovský tlak vodního sloupce 50m z dalešické vodní nádrže. „Kontrolu povrchu přivaděče vody provádíme každý rok. Jeho aktuální stav je velmi dobrý, neboť konkrétně u tohoto čtvrtého turbosoustrojí proběhla generální oprava v roce 2004 a další jsou plánované po 25 letech,“ řekl vedoucí provozu PVE Dalešice, Ing. Josef Blaha.

Cvičení probíhá v rámci plnění plánu havarijní připravenosti na události, jako jsou povodně, požáry, ekologické havárie,  teroristické útoky nebo zranění. „Kromě toho, že si v praxi vyzkoušíme, jak se nasazují různé dlahy, je hlavním přínosem nácvik vyprošťování z hloubek v těchto prostorách. Vyzkoušíme si spojení, které je zde docela problematické. Je to pro nás výborný výcvik. Nejvíce jsem se obával přenesení zraněné osoby malým průlezem, ale celé cvičení dopadlo dobře,“ říká Pavel Veselý, velitel zásahu z HZS Hrotovice.

Cvičení je významné také z pohledu komunikace a nácviku spojení, jehož kvalitu výrazně snižuje velké množství betonu, konstrukcí a velkých zařízení, které se zde nachází a se kterým se musí záchranáři vypořádat. V průběhu roku budou pokračovat protiporuchová cvičení zaměřená na řešení provozních  poruch technologie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře