Reklama
reklama

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Celé cvičení na Vodním díle Dalešice  bylo zaměřeno na poskytnutí první pomoci a přemístění zraněné osoby na dostupné místo k odbornému lékařskému ošetření. 

Celá záchranná akce je doprovázena vlhkem, tmou, chladem a respektem ze skutečnosti, že se místo úrazu  nachází pod úrovní hladiny nejen horní nádrže, odkud je vyvíjen na uzávěry tlak 50m sloupce vody, ale také pod úrovní hladiny nádrže spodní. Rychlé a praktické cvičení všechny složky zvládly za 45 minut.

Celý prostor byl proti vniknutí vody při samotném zásahu zabezpečen hradidly a rychlouzávěrem v části vtokového objektu, na které je vyvíjen obrovský tlak vodního sloupce 50m z dalešické vodní nádrže. „Kontrolu povrchu přivaděče vody provádíme každý rok. Jeho aktuální stav je velmi dobrý, neboť konkrétně u tohoto čtvrtého turbosoustrojí proběhla generální oprava v roce 2004 a další jsou plánované po 25 letech,“ řekl vedoucí provozu PVE Dalešice, Ing. Josef Blaha.

Cvičení probíhá v rámci plnění plánu havarijní připravenosti na události, jako jsou povodně, požáry, ekologické havárie,  teroristické útoky nebo zranění. „Kromě toho, že si v praxi vyzkoušíme, jak se nasazují různé dlahy, je hlavním přínosem nácvik vyprošťování z hloubek v těchto prostorách. Vyzkoušíme si spojení, které je zde docela problematické. Je to pro nás výborný výcvik. Nejvíce jsem se obával přenesení zraněné osoby malým průlezem, ale celé cvičení dopadlo dobře,“ říká Pavel Veselý, velitel zásahu z HZS Hrotovice.

Cvičení je významné také z pohledu komunikace a nácviku spojení, jehož kvalitu výrazně snižuje velké množství betonu, konstrukcí a velkých zařízení, které se zde nachází a se kterým se musí záchranáři vypořádat. V průběhu roku budou pokračovat protiporuchová cvičení zaměřená na řešení provozních  poruch technologie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře