Reklama
reklama

Na Dalešicích cvičně zachraňovali vážně zraněného zaměstnance z přivaděče vody na turbínu

Celé cvičení na Vodním díle Dalešice  bylo zaměřeno na poskytnutí první pomoci a přemístění zraněné osoby na dostupné místo k odbornému lékařskému ošetření. 

Celá záchranná akce je doprovázena vlhkem, tmou, chladem a respektem ze skutečnosti, že se místo úrazu  nachází pod úrovní hladiny nejen horní nádrže, odkud je vyvíjen na uzávěry tlak 50m sloupce vody, ale také pod úrovní hladiny nádrže spodní. Rychlé a praktické cvičení všechny složky zvládly za 45 minut.

Celý prostor byl proti vniknutí vody při samotném zásahu zabezpečen hradidly a rychlouzávěrem v části vtokového objektu, na které je vyvíjen obrovský tlak vodního sloupce 50m z dalešické vodní nádrže. „Kontrolu povrchu přivaděče vody provádíme každý rok. Jeho aktuální stav je velmi dobrý, neboť konkrétně u tohoto čtvrtého turbosoustrojí proběhla generální oprava v roce 2004 a další jsou plánované po 25 letech,“ řekl vedoucí provozu PVE Dalešice, Ing. Josef Blaha.

Cvičení probíhá v rámci plnění plánu havarijní připravenosti na události, jako jsou povodně, požáry, ekologické havárie,  teroristické útoky nebo zranění. „Kromě toho, že si v praxi vyzkoušíme, jak se nasazují různé dlahy, je hlavním přínosem nácvik vyprošťování z hloubek v těchto prostorách. Vyzkoušíme si spojení, které je zde docela problematické. Je to pro nás výborný výcvik. Nejvíce jsem se obával přenesení zraněné osoby malým průlezem, ale celé cvičení dopadlo dobře,“ říká Pavel Veselý, velitel zásahu z HZS Hrotovice.

Cvičení je významné také z pohledu komunikace a nácviku spojení, jehož kvalitu výrazně snižuje velké množství betonu, konstrukcí a velkých zařízení, které se zde nachází a se kterým se musí záchranáři vypořádat. V průběhu roku budou pokračovat protiporuchová cvičení zaměřená na řešení provozních  poruch technologie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře