Reklama
reklama

Na čtyřech místech jižní Moravy je vyhlášen stav nebezpečí

Už na čtyřech místech jižní Moravy platí stav nebezpečí. Po Strachoníně, Dolních Věstonicích, Pavlově, kde došlo k sesuvům půdy a evakuaci obyvatel několika domů, byl ve středu večer vyhlášen stav nebezpečí pro obec Bulhary na Břeclavsku. Důvodem jsou trhliny v podmáčeném svahu u řeky Dyje. Sesuv půdy ohrožuje 14 rodinných domů s 37 obyvateli.

V Dolních Věstonicích a Strachotíně na Břeclavsku se sesunuly vlivem prudkých dešťů svahy v neděli. V Dolních Věstonicích zasypala půda dva karavany. Ve středu se našly nové trhliny v půdě, ale nacházejí se mimo zastavěné území obce. Ve Strachotíně je ohroženo osm rodinných domů v pískovcovém lomu. Situace ve Strachotíně se zatím nemění. Nákladní auta nyní odváží zeminu ze svahu nad domy, svah bude poté zpevněn. Hasiči také vytvořili ochranné zábrany kolem rodinných domů.  „Dnes krátce po sedmé hodině práce pokračují. Pod dohledem statika hasiči upravuje pásové rypadlo s dlouhým ramenem svah vedle silnice na Pouzdřany. Ta je po celou dobu uzavřena,“ upozornil mluvčí hasičů David Jirouš.

Břeh Dyje v Bulharech představuje další problémovou oblast. Sesuvy tam zaznamenali už dříve a tento týden měla shodou okolností začít plánovaná sanace břehu dlouhého asi pět set metrů. Hasiči chtějí dnes do Bulhar přivézt vrtnou soupravu a umístit do svahu sondy.

Starosta obce s rozšířenou působností Břeclav Oldřich Ryšavý uvedl, že první evakuační opatření se týkají pouze dvou nemovitostí, ostatní budou velmi pozorně monitorovány. Starosta obce Bulhary Jiří Osička bude ve čtvrtek ráno jednat se Státním fondem životního prostředí o možnosti financování projektu sanace. „Evakuace začne ve čtvrtek odpoledne, obyvatele domů umístíme do zdejších penzionů,“ dodal starosta Osička.

Kraj požádal stát o mimořádnou dotaci deset milionů korun na likvidaci následků silných dešťů. Poslouží na proplacení nezbytných záchranných a stabilizačních prací.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře