Reklama
reklama

Na čtyřech místech jižní Moravy je vyhlášen stav nebezpečí

Už na čtyřech místech jižní Moravy platí stav nebezpečí. Po Strachoníně, Dolních Věstonicích, Pavlově, kde došlo k sesuvům půdy a evakuaci obyvatel několika domů, byl ve středu večer vyhlášen stav nebezpečí pro obec Bulhary na Břeclavsku. Důvodem jsou trhliny v podmáčeném svahu u řeky Dyje. Sesuv půdy ohrožuje 14 rodinných domů s 37 obyvateli.

V Dolních Věstonicích a Strachotíně na Břeclavsku se sesunuly vlivem prudkých dešťů svahy v neděli. V Dolních Věstonicích zasypala půda dva karavany. Ve středu se našly nové trhliny v půdě, ale nacházejí se mimo zastavěné území obce. Ve Strachotíně je ohroženo osm rodinných domů v pískovcovém lomu. Situace ve Strachotíně se zatím nemění. Nákladní auta nyní odváží zeminu ze svahu nad domy, svah bude poté zpevněn. Hasiči také vytvořili ochranné zábrany kolem rodinných domů.  „Dnes krátce po sedmé hodině práce pokračují. Pod dohledem statika hasiči upravuje pásové rypadlo s dlouhým ramenem svah vedle silnice na Pouzdřany. Ta je po celou dobu uzavřena,“ upozornil mluvčí hasičů David Jirouš.

Břeh Dyje v Bulharech představuje další problémovou oblast. Sesuvy tam zaznamenali už dříve a tento týden měla shodou okolností začít plánovaná sanace břehu dlouhého asi pět set metrů. Hasiči chtějí dnes do Bulhar přivézt vrtnou soupravu a umístit do svahu sondy.

Starosta obce s rozšířenou působností Břeclav Oldřich Ryšavý uvedl, že první evakuační opatření se týkají pouze dvou nemovitostí, ostatní budou velmi pozorně monitorovány. Starosta obce Bulhary Jiří Osička bude ve čtvrtek ráno jednat se Státním fondem životního prostředí o možnosti financování projektu sanace. „Evakuace začne ve čtvrtek odpoledne, obyvatele domů umístíme do zdejších penzionů,“ dodal starosta Osička.

Kraj požádal stát o mimořádnou dotaci deset milionů korun na likvidaci následků silných dešťů. Poslouží na proplacení nezbytných záchranných a stabilizačních prací.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Komentáře