Reklama
reklama

Morava má vlastní hranice, první dvě značky stojí u Blanska

Mezi Čechami a Moravou byly vztyčeny první dvě trvalé informativní dopravní značky, které upozorňují na místa, kde komunikace protínají historickou zemskou hranici mezi Moravou a Čechami. Nachází se v katastru obcí Kněževes a Olešnice v okrese Blansko.

Jedná se o iniciativu Moravské národní obce, resp. její odborné sekce Moravská hranice, jejímž hlavním cílem je vyznačení historické zemské hranice mezi Moravou a Čechami. Tato inciativa sdružuje především ty občany, kteří věří v historické hodnoty našich zemí.

Za svůj cíl si klade seznámit veřejnost a především mládež s tématikou zachování a propagace unikátních moravských historických hodnot pro národopisnou a turistickou činnost. Tato činnost probíhá za spoluúčasti a ve spolupráci s krajskou a místní samosprávou a rovněž s podobně zaměřenými organizacemi v tuzemsku i zahraničí.

Jednou z takových hodnot je historická hranice mezi našimi zeměmi, která se na mnoha místech shoduje s hlavním evropským rozvodím. Na západ směřují vodní toky do Čech a dále do Severního moře, východním směrem pak na Moravu a dále do Černého moře.

Tato hranice měla v historii také svůj politický význam. Oddělovala po staletí Čechy od Moravy, tedy Moravské markrabství od Českého království v novější době Moravskou (Moravskoslezskou) zemi od České země. Po zrušení zemského zřízení v lednu 1949 se význam hranice značně rozmělnil, avšak četné hraniční kameny tam dodnes stojí coby mystické postavy střežící již téměř zapomenutou hranici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře