Reklama
reklama

Morava má vlastní hranice, první dvě značky stojí u Blanska

Mezi Čechami a Moravou byly vztyčeny první dvě trvalé informativní dopravní značky, které upozorňují na místa, kde komunikace protínají historickou zemskou hranici mezi Moravou a Čechami. Nachází se v katastru obcí Kněževes a Olešnice v okrese Blansko.

Jedná se o iniciativu Moravské národní obce, resp. její odborné sekce Moravská hranice, jejímž hlavním cílem je vyznačení historické zemské hranice mezi Moravou a Čechami. Tato inciativa sdružuje především ty občany, kteří věří v historické hodnoty našich zemí.

Za svůj cíl si klade seznámit veřejnost a především mládež s tématikou zachování a propagace unikátních moravských historických hodnot pro národopisnou a turistickou činnost. Tato činnost probíhá za spoluúčasti a ve spolupráci s krajskou a místní samosprávou a rovněž s podobně zaměřenými organizacemi v tuzemsku i zahraničí.

Jednou z takových hodnot je historická hranice mezi našimi zeměmi, která se na mnoha místech shoduje s hlavním evropským rozvodím. Na západ směřují vodní toky do Čech a dále do Severního moře, východním směrem pak na Moravu a dále do Černého moře.

Tato hranice měla v historii také svůj politický význam. Oddělovala po staletí Čechy od Moravy, tedy Moravské markrabství od Českého království v novější době Moravskou (Moravskoslezskou) zemi od České země. Po zrušení zemského zřízení v lednu 1949 se význam hranice značně rozmělnil, avšak četné hraniční kameny tam dodnes stojí coby mystické postavy střežící již téměř zapomenutou hranici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře