Reklama
reklama

Mohou se letos Brňané těšit na koupání v přehradě? Přípravy na letní sezónu vrcholí

Samotné Brno i jeho bezprostřední okolí nabízí mnoho možností aktivního odpočinku, stálicí v zájmu Brňanů i návštěvníků ze vzdálenějších destinací je stále Brněnská přehrada. Nabízí totiž nejen možnosti koupání a vodních sportů, ale i turistiky, cykloturistiky, nespočet kulturních akcí a lodní dopravu. „Prygl“ si však pozornost získává nejen nabídkou rekreačních aktivit, ale i tématem zvýšeného množství nebezpečných sinic, které často znemožňují návštěvníkům užívat si vodních radovánek. Jak vypadá situace v letošním roce? Můžeme se těšit na letní sezónu ve vlnkách Brněnské přehrady?  

Brněnská přehrada, Vodní nádrž Brno dříve také Kníničská přehrada. Není snad obyvatele Brna, který by toto vodní dílo neznal. Stejně tak snad není Brňana, který by netušil o problémech, které každoročně přináší zvýšený výskyt sinic. Ten je způsoben znečištěním vody, zvláště pak komunálními splašky. Každoročně vodohospodáři z nádrže vytěží s pomocí těžké techniky desítky tun naplaveného dřeva a odpadků. V letošním roce odklidili z hladiny a zátok nádrže patnáct tun naplavenin. Ke zlepšení kvality vody dopomůžou i tři nově postavené sedimentační nádrže pod hradem Veveří, které budou sloužit jako prostor pro sedimentaci splavenin z povodí říčky Veverky. Díky tomuto opatření se sedimenty nedostanou až do přehrady.

Stěžejním opatřením proti rozvoji sinic je dávkování síranu železitého na přítoku Svratky do nádrže a provoz areačních věží, těch potápěči letos vztyčili do provozní polohy všech dvacet. Věže zajišťují provzdušňování vodního sloupce přehrady a do vody se tak dostane více kyslíku, který sinicím zhoršuje rozmnožovací podmínky. Počátkem května rovněž vodohospodáři zahájili srážení fosforu pomocí dávkování síranu železitého. „Provzdušňování a srážení fosforu představuje vysoce účinnou metodou odbourání fosforečnanů, které jsou limitující živinou pro sinice,“ popsal opatření proti sinicím generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Tato opatření umožnila po všechny rekreační sezóny zabezpečit požadovanou kvalitu na koupacích místech a se sezónou se tak počítá i v letošním roce. Než si však v Brněnské přehradě zaplaveme, musíme si ještě chvíli počkat. V době vydání tohoto článku totiž měla její voda pouze 14 °C.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře