Reklama
reklama

Mohou se letos Brňané těšit na koupání v přehradě? Přípravy na letní sezónu vrcholí

Samotné Brno i jeho bezprostřední okolí nabízí mnoho možností aktivního odpočinku, stálicí v zájmu Brňanů i návštěvníků ze vzdálenějších destinací je stále Brněnská přehrada. Nabízí totiž nejen možnosti koupání a vodních sportů, ale i turistiky, cykloturistiky, nespočet kulturních akcí a lodní dopravu. „Prygl“ si však pozornost získává nejen nabídkou rekreačních aktivit, ale i tématem zvýšeného množství nebezpečných sinic, které často znemožňují návštěvníkům užívat si vodních radovánek. Jak vypadá situace v letošním roce? Můžeme se těšit na letní sezónu ve vlnkách Brněnské přehrady?  

Brněnská přehrada, Vodní nádrž Brno dříve také Kníničská přehrada. Není snad obyvatele Brna, který by toto vodní dílo neznal. Stejně tak snad není Brňana, který by netušil o problémech, které každoročně přináší zvýšený výskyt sinic. Ten je způsoben znečištěním vody, zvláště pak komunálními splašky. Každoročně vodohospodáři z nádrže vytěží s pomocí těžké techniky desítky tun naplaveného dřeva a odpadků. V letošním roce odklidili z hladiny a zátok nádrže patnáct tun naplavenin. Ke zlepšení kvality vody dopomůžou i tři nově postavené sedimentační nádrže pod hradem Veveří, které budou sloužit jako prostor pro sedimentaci splavenin z povodí říčky Veverky. Díky tomuto opatření se sedimenty nedostanou až do přehrady.

Stěžejním opatřením proti rozvoji sinic je dávkování síranu železitého na přítoku Svratky do nádrže a provoz areačních věží, těch potápěči letos vztyčili do provozní polohy všech dvacet. Věže zajišťují provzdušňování vodního sloupce přehrady a do vody se tak dostane více kyslíku, který sinicím zhoršuje rozmnožovací podmínky. Počátkem května rovněž vodohospodáři zahájili srážení fosforu pomocí dávkování síranu železitého. „Provzdušňování a srážení fosforu představuje vysoce účinnou metodou odbourání fosforečnanů, které jsou limitující živinou pro sinice,“ popsal opatření proti sinicím generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Tato opatření umožnila po všechny rekreační sezóny zabezpečit požadovanou kvalitu na koupacích místech a se sezónou se tak počítá i v letošním roce. Než si však v Brněnské přehradě zaplaveme, musíme si ještě chvíli počkat. V době vydání tohoto článku totiž měla její voda pouze 14 °C.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře