Reklama
reklama

Model brněnského nádraží u řeky najdou lidé u Staré radnice

Jak by vypadalo Brno s novým nádražím „u řeky“? Na tuto otázku dává odpověď trojrozměrný model, který je k vidění historickém sále Staré radnice v Brně. Jde o model léta prosazovaného nového vlakového nádraží v takzvané odsunuté poloze u řeky. To dostalo v září již potřetí územní rozhodnutí. Politici nyní tvrdí, že pokud se v Brně nenajde shoda na poloze nového nádraží do tří až čtyř let, současné generace se nového nádraží nedočkají.  

O polohu nádraží se vedou spory již desetiletí. V roce 2004 se uskutečnilo referendum, v němž se obyvatelé Brna přiklonili k zachování současné polohy. Vzhledem k nízké účasti však nebyl výsledek závazný.

Město sice několik let prosazuje variantu odsunutého nádraží. Nádraží na nynějším místě už je ze hry definitivně, koalice Nádraží v centru aktuálně prosazuje polohu pod Petrovem, v místech takzvané Malé Ameriky. Ministerstvo dopravy nechalo posoudit obě varianty. Podklady pro studii proveditelnosti se dokončují, hotové budou do konce roku. Poté bude možné obě varianty podrobně porovnat a určit jejich klady a zápory. Brno má ale příležitost připojit se s novým nádražím na mezinárodní evropské koridory, se starým nikoli. Obě varianty nového nádraží počítají s podobnými náklady okolo 20 miliard korun.

Model nádraží včetně nové čtvrti za 115 tisíc korun se musí ještě drobně upravit, protože některé, deset let staré vize jsou už překonané. Na modelu je totiž například znázorněna nová sportovní hala, jinak mohou být vedeny tramvajové tratě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře