Reklama
reklama

Model brněnského nádraží u řeky najdou lidé u Staré radnice

Jak by vypadalo Brno s novým nádražím „u řeky“? Na tuto otázku dává odpověď trojrozměrný model, který je k vidění historickém sále Staré radnice v Brně. Jde o model léta prosazovaného nového vlakového nádraží v takzvané odsunuté poloze u řeky. To dostalo v září již potřetí územní rozhodnutí. Politici nyní tvrdí, že pokud se v Brně nenajde shoda na poloze nového nádraží do tří až čtyř let, současné generace se nového nádraží nedočkají.  

O polohu nádraží se vedou spory již desetiletí. V roce 2004 se uskutečnilo referendum, v němž se obyvatelé Brna přiklonili k zachování současné polohy. Vzhledem k nízké účasti však nebyl výsledek závazný.

Město sice několik let prosazuje variantu odsunutého nádraží. Nádraží na nynějším místě už je ze hry definitivně, koalice Nádraží v centru aktuálně prosazuje polohu pod Petrovem, v místech takzvané Malé Ameriky. Ministerstvo dopravy nechalo posoudit obě varianty. Podklady pro studii proveditelnosti se dokončují, hotové budou do konce roku. Poté bude možné obě varianty podrobně porovnat a určit jejich klady a zápory. Brno má ale příležitost připojit se s novým nádražím na mezinárodní evropské koridory, se starým nikoli. Obě varianty nového nádraží počítají s podobnými náklady okolo 20 miliard korun.

Model nádraží včetně nové čtvrti za 115 tisíc korun se musí ještě drobně upravit, protože některé, deset let staré vize jsou už překonané. Na modelu je totiž například znázorněna nová sportovní hala, jinak mohou být vedeny tramvajové tratě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře