Reklama
reklama

Meruňek se letos na jihu Moravy urodilo požehnaně, začala jejich sklizeň

S bohatou úrodou meruněk letos počítají jihomoravští ovocnáři. Na jižní Moravě už brigádníci očesávají první kilogramy sladkého ovoce. Letos bude více také hrušek nebo jablek.

Meruňky se začaly sklízet už minulý týden. Podle odborníků bývá u meruněk bývá úroda střídavá, jeden rok dobrý a jeden špatný. Vloni většina úrody pěstitelům pomrzla, letos se tedy mohou těšit na bohatou sklizeň.

 

Víc sadaři sklidí také hrušek. Výnosy hrušek by měly pomalu stoupat, protože se postupně obnovují sady a vysazují se mladé stromy. Celorepublikově by měla být sklizeň dokonce nejvyšší za posledních pět let.

 

Podobná jako loni bude úroda broskví, které se stejně jako meruňky pěstují především na jižní Moravě. Do budoucna ale množství tohoto ovoce poklesne, protože o české broskve spotřebitelé nemají zájem a pěstitelé sady neobnovují.

 

Naopak třešním a švestkám letos počasí nepřálo, jejich úroda bude nižší. Většina třešní sadařům shnila nebo popraskala kvůli velkému množství vody. U švestek ovocnáři očekávají vůbec nejnižší hektarový výnos v republice. Může za to vlhký rok a horší opýlení. Celkově se na jižní Moravě sklidí 2 060 tun švestek, na severu pak 1 340 tun. (čt)

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře