Reklama
reklama

Meruňek se letos na jihu Moravy urodilo požehnaně, začala jejich sklizeň

S bohatou úrodou meruněk letos počítají jihomoravští ovocnáři. Na jižní Moravě už brigádníci očesávají první kilogramy sladkého ovoce. Letos bude více také hrušek nebo jablek.

Meruňky se začaly sklízet už minulý týden. Podle odborníků bývá u meruněk bývá úroda střídavá, jeden rok dobrý a jeden špatný. Vloni většina úrody pěstitelům pomrzla, letos se tedy mohou těšit na bohatou sklizeň.

 

Víc sadaři sklidí také hrušek. Výnosy hrušek by měly pomalu stoupat, protože se postupně obnovují sady a vysazují se mladé stromy. Celorepublikově by měla být sklizeň dokonce nejvyšší za posledních pět let.

 

Podobná jako loni bude úroda broskví, které se stejně jako meruňky pěstují především na jižní Moravě. Do budoucna ale množství tohoto ovoce poklesne, protože o české broskve spotřebitelé nemají zájem a pěstitelé sady neobnovují.

 

Naopak třešním a švestkám letos počasí nepřálo, jejich úroda bude nižší. Většina třešní sadařům shnila nebo popraskala kvůli velkému množství vody. U švestek ovocnáři očekávají vůbec nejnižší hektarový výnos v republice. Může za to vlhký rok a horší opýlení. Celkově se na jižní Moravě sklidí 2 060 tun švestek, na severu pak 1 340 tun. (čt)

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře