Reklama
reklama

Kupujete novou parcelu či nemovitost?

Realitní trh čekají v roce 2016 podstatné změny. Od ledna se 21% sazba DPH vztahuje i na stavební pozemky, které dosud developeři prodávali bez daně. Změna nastane i u daně z nabytí nemovitých věcí, od dubna ji bude platit kupující.

Upřesněná definice má vliv na cenu stavebních pozemků, zatížila totiž od ledna parcely, na jejichž hranicích jsou zavedeny inženýrské sítě, daní z přidané hodnoty, od které byly dosud osvobozeny. Ta se zatím týkala pozemků, na kterých byla zřízena stavba spojená se zemí či právě inženýrská síť. Nyní se DPH vztahuje i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou, tedy například zahrady či pozemky, které slouží k provozu stavby spojené se zemí, jsou s ní využívány nebo plní její funkce. Opatření nezasáhlo kupující, kteří jsou plátci DPH, tedy například developerské společnosti, budou si totiž moci daň odečíst. Výrazněji se však změna dotýká kupujících, kteří plátci daně nejsou a zaplatí tak za parcelu vyšší částku. Rozhodující vliv má to, zda prodávající je či není plátcem DPH. Rozhodnete-li se pořídit si pozemek od neplátce, jeho  cena by se totiž zvyšovat neměla.

Zásadní změnu přinese povinnost úhrady daně z nabytí nemovitých věcí, dříve daně z převodu nemovitostí. Ta přejde výlučně na kupujícího. Novela by měla vejít v platnost v dubnu 2016. Podle dosavadní úpravy je plátcem daně převážně prodávající, smluvní strany se ale mohou i dohodnout, že povinnost přejde na kupujícího. Druhá strana smluvního vztahu pak vykonává pro stát funkci ručitele zaplacení daně. Institut ručitele bude novelou zcela zrušen. Ministerstvo financí si od této změny slibuje zpřehlednění pravidel a přiblížení obdobné koncepci většiny evropských států. Pro kupující však bude následkem pravděpodobné zvýšení finančních nákladů ve výši daně, která  tvoří 4 procenta z kupní ceny. Podle realitních odborníků totiž nelze předpokládat, že by došlo převedením daňové povinnosti ke snížení kupních cen ze strany prodávajících. Novelu kritizují také developeři, povede podle nich ke zdražování bytů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře