Reklama
reklama

Kupujete novou parcelu či nemovitost?

Realitní trh čekají v roce 2016 podstatné změny. Od ledna se 21% sazba DPH vztahuje i na stavební pozemky, které dosud developeři prodávali bez daně. Změna nastane i u daně z nabytí nemovitých věcí, od dubna ji bude platit kupující.

Upřesněná definice má vliv na cenu stavebních pozemků, zatížila totiž od ledna parcely, na jejichž hranicích jsou zavedeny inženýrské sítě, daní z přidané hodnoty, od které byly dosud osvobozeny. Ta se zatím týkala pozemků, na kterých byla zřízena stavba spojená se zemí či právě inženýrská síť. Nyní se DPH vztahuje i na pozemky, které tvoří funkční celek se stavbou, tedy například zahrady či pozemky, které slouží k provozu stavby spojené se zemí, jsou s ní využívány nebo plní její funkce. Opatření nezasáhlo kupující, kteří jsou plátci DPH, tedy například developerské společnosti, budou si totiž moci daň odečíst. Výrazněji se však změna dotýká kupujících, kteří plátci daně nejsou a zaplatí tak za parcelu vyšší částku. Rozhodující vliv má to, zda prodávající je či není plátcem DPH. Rozhodnete-li se pořídit si pozemek od neplátce, jeho  cena by se totiž zvyšovat neměla.

Zásadní změnu přinese povinnost úhrady daně z nabytí nemovitých věcí, dříve daně z převodu nemovitostí. Ta přejde výlučně na kupujícího. Novela by měla vejít v platnost v dubnu 2016. Podle dosavadní úpravy je plátcem daně převážně prodávající, smluvní strany se ale mohou i dohodnout, že povinnost přejde na kupujícího. Druhá strana smluvního vztahu pak vykonává pro stát funkci ručitele zaplacení daně. Institut ručitele bude novelou zcela zrušen. Ministerstvo financí si od této změny slibuje zpřehlednění pravidel a přiblížení obdobné koncepci většiny evropských států. Pro kupující však bude následkem pravděpodobné zvýšení finančních nákladů ve výši daně, která  tvoří 4 procenta z kupní ceny. Podle realitních odborníků totiž nelze předpokládat, že by došlo převedením daňové povinnosti ke snížení kupních cen ze strany prodávajících. Novelu kritizují také developeři, povede podle nich ke zdražování bytů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře