Reklama
reklama

Kraj připraví novelu trestního zákona týkající se padělání vína

Rada Jihomoravského kraje se na svém dnešmím výjezdním jednání v Hnanicích zabývala aktuálním stavem vinařství a vinohradnictví v České republice a rovněž se věnovala souhrnné informaci o černém trhu s vínem v České republice, včetně návrhů opatření proti němu.  

Hejtman Hašek na jednaní uvedl: „Jihomoravský kraj podporuje všechny návrhy Svazu vinařů, které mají vést ke zpřesnění trhu s vínem a také ochraně moravských vinařů a vinohradníků. Konkrétně jde o novelu vinařského zákona, Podporujeme, aby takzvaný sudový prodej vína byl možný pouze u tuzemského vína, které vznikne z domácích hroznů a vyrobí je domácí vinař. Ten je bude moci prodávat pouze sám nebo na základě písemné smlouvy také vinotéka nebo vinárna. Takováto smlouva musí být oznámena Státní zemědělské a potravinářské inspekci a bude podléhat přísnému dozoru. Neznamená to, že by se nemohla prodávat zahraniční vína, ale ve  výrazně jiném  a odlišeném obalu. My propagujeme společně se Svazem vinařů takzvané bag-in-boxy, což jsou jednorázová balení, ze kterých bude patrné, že se jedná o víno dovozové, které nepochází z Moravy. Bohužel dnes až příliš často se setkávají inspekční orgány s tím, že za moravská vína jsou vydávány různé padělky, plagiáty, spíše hodně drahé vinné střiky, které Moravou maximálně projely v cisterně, která nebyla ani oznámena orgánům celní správy. Aby se omezil černý dovoz vín, protože daňové úniky v této oblasti se odhadují až na dvě miliardy korun ročně, chceme, aby vznikla takzvaná vinařská Kobra. Tedy aby vznikl společný pracovní tým Generálního ředitelství cel, Policie České republiky a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Chceme posílení počtu inspektorů SZPI i celních inspektorů na jižní  Moravě, kteří budou pracovat v takzvané vyhledávací službě a chceme také prověřování poznatků SZPI Policií České republiky ať už na úrovni krajského ředitelství v Brně nebo celostátních útvarů, tedy protikorupční policie nebo ÚOOZ v případě, že se bude jednat o opakované porušení zákona a podezření, že by mohlo jít o organizovaný zločin,“ 

Rada zároveň uložila hejtmanovi prosazovat výše uvedená opatření v rámci Vinařského fondu ČR a při jednání s vládou České republiky, požádala poslance a senátory Jihomoravského kraje o podporu legislativních návrhů Svazu vinařů České republiky a schválila do konce června letošního roku záměr zpracování textu návrhu změny zákona č. 40/2009 Sb. (trestní zákoník) ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky a dalšími profesními organizacemi, spočívající v rozšíření o skutkovou podstatu trestného činu padělání vína nebo jiného alkoholického nápoje.

Při prezentaci stavu vinařství a vinohradnictví v ČR uvedl předseda dozorčí rady Svazu vinařů ČR František Mádl, že za hospodářský rok 2013/2014 představoval dovoz vína do České republiky celkem 1,349 milionu hektolitrů vína a vývoz vína z České republiky do zahraničí celkem přibližně  200 tisíc hektolitrů vína. Nejvíce jsou dovážena vína ze Španělska a Itálie, která představují více než polovinu celkového dovozu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře