Reklama
reklama

Komplex slavné Vlněny zničí buldozery

Od devatenáctého století byla součástí odvětví, které výrazně ovlivňovalo chod města Brna, jemuž se také přezdívalo moravský Manchester. V sedmdesátých letech zde pracovalo pouze v prvním závodě až osmnáct set zaměstnanců. V posledních letech však chátrá a tak půjde k zemi. V Brně se začalo s bouráním komplexu budov slavné Vlněny, jednoho ze symbolů industriální éry města.

Svou zlatou éru zažívala Vlněna na přelomu šedesátých let a v letech sedmdesátých, kdy se zde vyrábělo až třináct a půl kilometru látky denně, již od devatenáctého století však spolu s dalšími brněnskými textilkami významně ovlivňovala život v celém Brně. Díky textilnímu průmyslu ve městě vznikala potřeba po dalších oborech, kterým byl například chemický průmysl či výroba strojů, zároveň vyrostla i řada především pavlačových domů v centru města určených pro dělníky.

Počátky tohoto historického komplexu se datují do poloviny 18. století, v roce 1867 pak byla postavena správní budova na Přízově ulici s číslem popisným 1. Od osmdesátých let 19. století patřily budovy textilní továrny na ulicích Dornych a Přízova do vlastnictví rodiny Stiassni, která je držela až do svého odchodu před druhou světovou válkou, po které byly továrny znárodněny. Brněnské vlnařství pak následně nepřežilo restrukturalizace po roce 1989, výroba postupně upadala a v roce 1996 ukončila Vlněna svůj provoz úplně.

Komplex padesáti budov mezi ulicemi Dornych, Přízova, Mlýnská a tokem Ponávky již dvacet let chátrá. Současný majitel, investorská společnost CTP Invest, je pošle do listopadu letošního roku k zemi a na jejich místě plánuje vybudovat komplex dvanácti kancelářských budov. Demolici zůstane ušetřena novorenesanční budova Bochnerova paláce na Přízově ulici, ve které žila rodina původního majitele a později sloužila jako administrativní sídlo. Investor se palác chystá zrekonstruovat.

Nový areál nabídne k pronájmu 82 tisíc metrů čtverečních. Podle zveřejněných záměrů budou v přízemí umístěny služby a obchody, v dalších patrech pak kanceláře, v podzemních garážích bude moci parkovat až 1150 aut. Brňané budou moci zavítat i na nově zbudované malé vnitřní náměstí a projdou také k Ponávce, kterou společnost CTP podle zpracovaného projektu města obnoví. Celková revitalizace komplexu by měla trvat deset až dvanáct let. Kvůli finanční náročnosti bude rozdělena do jednotlivých etap.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře