Reklama
reklama

Komplex slavné Vlněny zničí buldozery

Od devatenáctého století byla součástí odvětví, které výrazně ovlivňovalo chod města Brna, jemuž se také přezdívalo moravský Manchester. V sedmdesátých letech zde pracovalo pouze v prvním závodě až osmnáct set zaměstnanců. V posledních letech však chátrá a tak půjde k zemi. V Brně se začalo s bouráním komplexu budov slavné Vlněny, jednoho ze symbolů industriální éry města.

Svou zlatou éru zažívala Vlněna na přelomu šedesátých let a v letech sedmdesátých, kdy se zde vyrábělo až třináct a půl kilometru látky denně, již od devatenáctého století však spolu s dalšími brněnskými textilkami významně ovlivňovala život v celém Brně. Díky textilnímu průmyslu ve městě vznikala potřeba po dalších oborech, kterým byl například chemický průmysl či výroba strojů, zároveň vyrostla i řada především pavlačových domů v centru města určených pro dělníky.

Počátky tohoto historického komplexu se datují do poloviny 18. století, v roce 1867 pak byla postavena správní budova na Přízově ulici s číslem popisným 1. Od osmdesátých let 19. století patřily budovy textilní továrny na ulicích Dornych a Přízova do vlastnictví rodiny Stiassni, která je držela až do svého odchodu před druhou světovou válkou, po které byly továrny znárodněny. Brněnské vlnařství pak následně nepřežilo restrukturalizace po roce 1989, výroba postupně upadala a v roce 1996 ukončila Vlněna svůj provoz úplně.

Komplex padesáti budov mezi ulicemi Dornych, Přízova, Mlýnská a tokem Ponávky již dvacet let chátrá. Současný majitel, investorská společnost CTP Invest, je pošle do listopadu letošního roku k zemi a na jejich místě plánuje vybudovat komplex dvanácti kancelářských budov. Demolici zůstane ušetřena novorenesanční budova Bochnerova paláce na Přízově ulici, ve které žila rodina původního majitele a později sloužila jako administrativní sídlo. Investor se palác chystá zrekonstruovat.

Nový areál nabídne k pronájmu 82 tisíc metrů čtverečních. Podle zveřejněných záměrů budou v přízemí umístěny služby a obchody, v dalších patrech pak kanceláře, v podzemních garážích bude moci parkovat až 1150 aut. Brňané budou moci zavítat i na nově zbudované malé vnitřní náměstí a projdou také k Ponávce, kterou společnost CTP podle zpracovaného projektu města obnoví. Celková revitalizace komplexu by měla trvat deset až dvanáct let. Kvůli finanční náročnosti bude rozdělena do jednotlivých etap.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře