Reklama
reklama

Komáři na jihu Moravy chytají druhý dech. Známe přírodní repelenty!

Červnové vydatné deště a následné parné počasí vytvořily ideální podmínky pro vývoj larev komárů. Jižní Moravu tak v následujících dnech čeká další vlna komářích útoků. Nejvíce ohrožené jsou oblasti dolního Podyjí, rezervace Křivé jezero a obory Soutok u Břeclavi. Velké množství komárů se objeví také u hranic s Rakouskem.

V některých místech lesníci larvy zlikvidovali postřikem, někde to ale kvůli nepřístupnému terénu nebo ochraně krajiny nebylo možné. "Za několik dnů bude výskyt komárů na vrcholu. Jde převážně o druh Ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Žádnou chorobu ale nepřenáší," uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Odborníci mají pro návštěvníky tamních lužních lesů tři jednoduché rady: repelent, neustálý pohyb a co nejkratší pobyt.

 

Ani to však nemusí stačit na speciální druh komára Aedes albopictus, který může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Hygienici jeho výskyt zachytili poprvé loni u Mikulova. „Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu," uvedl Šebesta. Hmyz, známý také pod názvem asijský komár tygří, se do České republiky může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí například v kabinách nákladních i osobních aut. Jižní Morava ale patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít.

 

Komáři mají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů - hned za klíšťaty. Kromě toho, že jejich bodnutí svědí, může místo také zrudnout, otéct a bolet, zvlášť pokud máte alergii.

 

Ani chemické repelenty nemusí být pro některé typy kůže tím pravým ořechovým. Noviny Centrumnews našly pětici přírodních repelentů, které snesou i alergici:

Citronová tráva neboli citronela: Známe ji z asijské kuchyně a její vůně, která je nám tak příjemná, komáry odpuzuje. Malé krvežíznivce zažene esenciální olej z citronely. 

Sojový olej: Relativně levný sojový olej je stejně efektivní jako drahé repelenty. Navíc krásně zvláční pleť a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení.

Šanta kočičí: Esenciální olej z této byliny, zvané také kočičí tráva, protože ji kočky opravdu milují, je rovněž 10 x účinnější proti chemickým repelentům. 

Nimbový olej: esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným protředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.  

Česnek: Je nejobyčejnější a nejdostupnější přírodní prostředek nejen proti upírům, ale i proti komárům. Má však tu nevýhodu, že budete páchnout nejen jim, ale i ostatním lidem.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře