Reklama
reklama

Komáři na jihu Moravy chytají druhý dech. Známe přírodní repelenty!

Červnové vydatné deště a následné parné počasí vytvořily ideální podmínky pro vývoj larev komárů. Jižní Moravu tak v následujících dnech čeká další vlna komářích útoků. Nejvíce ohrožené jsou oblasti dolního Podyjí, rezervace Křivé jezero a obory Soutok u Břeclavi. Velké množství komárů se objeví také u hranic s Rakouskem.

V některých místech lesníci larvy zlikvidovali postřikem, někde to ale kvůli nepřístupnému terénu nebo ochraně krajiny nebylo možné. "Za několik dnů bude výskyt komárů na vrcholu. Jde převážně o druh Ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Žádnou chorobu ale nepřenáší," uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Odborníci mají pro návštěvníky tamních lužních lesů tři jednoduché rady: repelent, neustálý pohyb a co nejkratší pobyt.

 

Ani to však nemusí stačit na speciální druh komára Aedes albopictus, který může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Hygienici jeho výskyt zachytili poprvé loni u Mikulova. „Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu," uvedl Šebesta. Hmyz, známý také pod názvem asijský komár tygří, se do České republiky může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí například v kabinách nákladních i osobních aut. Jižní Morava ale patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít.

 

Komáři mají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů - hned za klíšťaty. Kromě toho, že jejich bodnutí svědí, může místo také zrudnout, otéct a bolet, zvlášť pokud máte alergii.

 

Ani chemické repelenty nemusí být pro některé typy kůže tím pravým ořechovým. Noviny Centrumnews našly pětici přírodních repelentů, které snesou i alergici:

Citronová tráva neboli citronela: Známe ji z asijské kuchyně a její vůně, která je nám tak příjemná, komáry odpuzuje. Malé krvežíznivce zažene esenciální olej z citronely. 

Sojový olej: Relativně levný sojový olej je stejně efektivní jako drahé repelenty. Navíc krásně zvláční pleť a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení.

Šanta kočičí: Esenciální olej z této byliny, zvané také kočičí tráva, protože ji kočky opravdu milují, je rovněž 10 x účinnější proti chemickým repelentům. 

Nimbový olej: esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným protředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.  

Česnek: Je nejobyčejnější a nejdostupnější přírodní prostředek nejen proti upírům, ale i proti komárům. Má však tu nevýhodu, že budete páchnout nejen jim, ale i ostatním lidem.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře