Reklama
reklama

Komáři na jihu Moravy chytají druhý dech. Známe přírodní repelenty!

Červnové vydatné deště a následné parné počasí vytvořily ideální podmínky pro vývoj larev komárů. Jižní Moravu tak v následujících dnech čeká další vlna komářích útoků. Nejvíce ohrožené jsou oblasti dolního Podyjí, rezervace Křivé jezero a obory Soutok u Břeclavi. Velké množství komárů se objeví také u hranic s Rakouskem.

V některých místech lesníci larvy zlikvidovali postřikem, někde to ale kvůli nepřístupnému terénu nebo ochraně krajiny nebylo možné. "Za několik dnů bude výskyt komárů na vrcholu. Jde převážně o druh Ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Žádnou chorobu ale nepřenáší," uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Odborníci mají pro návštěvníky tamních lužních lesů tři jednoduché rady: repelent, neustálý pohyb a co nejkratší pobyt.

 

Ani to však nemusí stačit na speciální druh komára Aedes albopictus, který může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Hygienici jeho výskyt zachytili poprvé loni u Mikulova. „Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu," uvedl Šebesta. Hmyz, známý také pod názvem asijský komár tygří, se do České republiky může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí například v kabinách nákladních i osobních aut. Jižní Morava ale patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít.

 

Komáři mají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů - hned za klíšťaty. Kromě toho, že jejich bodnutí svědí, může místo také zrudnout, otéct a bolet, zvlášť pokud máte alergii.

 

Ani chemické repelenty nemusí být pro některé typy kůže tím pravým ořechovým. Noviny Centrumnews našly pětici přírodních repelentů, které snesou i alergici:

Citronová tráva neboli citronela: Známe ji z asijské kuchyně a její vůně, která je nám tak příjemná, komáry odpuzuje. Malé krvežíznivce zažene esenciální olej z citronely. 

Sojový olej: Relativně levný sojový olej je stejně efektivní jako drahé repelenty. Navíc krásně zvláční pleť a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení.

Šanta kočičí: Esenciální olej z této byliny, zvané také kočičí tráva, protože ji kočky opravdu milují, je rovněž 10 x účinnější proti chemickým repelentům. 

Nimbový olej: esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným protředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.  

Česnek: Je nejobyčejnější a nejdostupnější přírodní prostředek nejen proti upírům, ale i proti komárům. Má však tu nevýhodu, že budete páchnout nejen jim, ale i ostatním lidem.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
S nástupem dětí do škol a školek se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a jde především o respirační onemocnění a infekční nemoci...
22.09.2017 - 13:46
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Komentáře