Reklama
reklama

Kavárny půjčují zdarma kola. Centrem Brna můžete projet na červené skládačce

Půjčit si kolo, projet se po městě a jinde ho zase vrátit. To je ve zkratce bikesharing, který mohou využít obyvatelé čím dál většího počtu evropských měst. Dokáže odlehčit automobilové dopravě a nabízí levnou, ekologickou a zdravou alternativu. Je však za poplatek. Cyklistům tuto službu nabízí i Brno, ale zdarma. S nápadem přišly čtyři kavárny, které se nacházejí v centru města. Pro zájemce o bezplatné zapůjčení kola je k dispozici 14 červených skládaček.

Kola půjčují kavárny Trojka (Dominikánská 9), Art (Cihlářská 19), Podnebí (Údolní 5) a Tři ocásci (Gorkého 37) a ke strůjcům projektu v září přibyl ještě Sokol Brno I (Kounicova 20). Kola si lze půjčit v průběhu otevírací doby daného podniku proti vratné záloze 300 korun, vrátit je lze na kterémkoli z uvedených míst. Službu provozovatelé označili jako Mezikavárenskou půjčovnu kol a je zdarma.

Mají Češi o tuto službu zájem? Zdá se, že alespoň ti mladí ano. „Kola jsou v dobrém stavu, vlastně na ně spoléhám, když potřebuju zařídit věci ve městě. Nedávno jsem byla v Mnichově, kde je tahle služba dost využívaná. Hodně ji využívají hlavně i turisté," podotkla Jana Cierniková z Brna.

Město Brno se myšlenkou zavedení systému sdílení kol v podobě veřejných stojanů také vážně zabývá a výhledově by si rádo nechalo zpracovat studii proveditelnosti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře