Reklama
reklama

Jižní Morava má první singletrailové trasy

Vyznavači terénní cyklistiky se mohou těšit na novou oficiální singletrailovou destinaci. V Jedovnicích na Blanensku vznikly první stezky na jižní Moravě. V lesích Moravského krasu budou moci cyklisté od 22. dubna využít tři okruhy s celkovou délkou až 28 kilometrů. Stezky jsou určeny pro rodiny s dětmi i adrenalinové jezdce.

Za zrodem projektu stojí Petr Vaněk a Tomáš Tureček, sdružení Singletrail Moravský kras, Jihomoravský kraj a město Brno. „Celý projekt připravujeme s výraznou podporou městyse Jedovnice a Jihomoravského kraje,“ uvedl Petr Vaněk, který stojí rovněž v čele organizačním výboru světového poháru horských kol v Novém městě na Moravě. Díky unikátnímu projektu již nebudou muset podle něj milovníci terénní cyklistiky mířit do vzdálených destinací a budou si moci užít singletrailové stezky například i ve všedních dnech. Sigletrailové trasy vznikají v lese na již využívaných pěšinách, které je nutné zpevnit štěrkem a jsou z hlediska své koncepce i kvůli bezpečnosti jednosměrné. Ke stavbě v terénu se využívají materiály, které nijak nepoškozují les. Soužití s přírodou je i jeden z cílů, který by chtěli iniciátoři stezek naplnit. „Jsme ve fázi, kdy budeme dokazovat, že užívání stezek může fungovat tak, jak deklarujeme, že lidé les neničí, neodhazují odpadky, nejezdí mimo vyznačené cesty a chovají se tak, jak by se chovat měli. Cyklista v lese není někdo, kdo by mu měl škodit, ale ba naopak, jsou to lidé, kteří mají les rádi,“ uvedl Vaněk. Výhodou singletrailů je rovněž jejich cena, ta je u speciálních stezek mnohem nižší než u těch běžných. Jedovnické stezky vyšly zhruba na 3,5 milionů korun.

První, právě realizovaná etapa, má zhruba čtrnáct kilometrů trailů rozdělených do tří okruhů. Pokud budou chtít cyklisté absolvovat všechny tři, budou muset najet 28 kilometrů. Podle Petra Vaňka bude náročnost tras záviset na rychlosti, jakou jezdec zvolí. Při běžné jízdě by projetí mělo trvat zhruba tři hodiny. Trasy vycházejí z nástupního místa u rybníka Olšovce. Přestože je otevření sigletrailových stezek na jižní Moravě čerstvou novinkou, stavět se začaly počátkem října roku 2015, plánují již iniciátoři jejich rozšíření.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře