Reklama
reklama

Jak si zajistit bydlení v době studia?

Otázku, jak si sehnat bydlení v období vysoké školy, řeší stále větší počet studentů. Jednu z možností představují koleje, na ty však nemají nárok všichni studující. Podle průzkumu ČSOB jich využívá pouze třetina vysokoškoláků. Další oblíbenou variantou jsou společné pronájmy bytů, ke kterým se uchyluje stále vyšší počet studentů, podle průzkumu celých 39 %. Velká část zároveň přemýšlí o vlastním bydlení, na které jim však většinou chybí dostatečné příjmy. Jaké jsou možnosti získat v této situaci financování nemovitosti?

Většina finančních domů poskytuje pouze studentské půjčky. Ty pomohou pokrýt náklady na studium či stipendium a pohybují se v řádech desetitisíců, mohou však překročit i stovky tisíc. Studenti je většinou využívají ve chvílích, kdy nedokážou pokrýt své vysokoškolské náklady z brigád. Na koupi vlastního bydlení však nestačí. Od začátku září se otevírá ještě další varianta. Vyplnit mezeru na trhu se pokusila ČSOB ve spolupráci s Hypoteční bankou, které nabízejí studentům vysokých a středních škol, kteří již přesáhli plnoletost, možnost financovat tzv. Studentské bydlení.

Pokud nemají žadatelé dostatečné výdělky, které by zajistily, že budou schopni svůj závazek splácet, mohou s nimi do hypotečního úvěru vstoupit i jejich rodiče. Ti vystupují jako spoludlužníci a se svým studujícím dítětem jsou v hypotéce svázáni až do doby, než začne samostatně a dostatečně vydělávat.

Poté lze rodiče z půjčky vyvázat. Do té doby je majitelem nemovitosti student sám, popřípadě ji vlastní společně s rodiči. „Většina rodičů je podle průzkumů ochotná svým dětem s bydlením pomoci,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB. „Nabídkou Studentského bydlení vycházíme vstříc mladým, kteří se chystají ke studiu nebo už studují, a také jejich rodičům, kteří chtějí svým dětem pomoci s bydlením a kteří nechtějí své peníze zbytečně utrácet za nájem či kolej a myslí na další budoucnost svých dětí,“ dodává. V tomto případě je úroková sazba zvýhodněna o 0,2 bodu a splácení si mohou studenti rozložit na 5 až 40 let.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vzlykající dívka pomohla strážníkům dopadnout šestnáctiletého útočníka, který napadl jejího přítele. Při další kontrole dokladů navíc strážníci odhalili pět lidí, po kterých bylo vyhlášeno celostátní...
18.06.2018 - 08:00
Komentáře