Reklama
reklama

Jak si zajistit bydlení v době studia?

Otázku, jak si sehnat bydlení v období vysoké školy, řeší stále větší počet studentů. Jednu z možností představují koleje, na ty však nemají nárok všichni studující. Podle průzkumu ČSOB jich využívá pouze třetina vysokoškoláků. Další oblíbenou variantou jsou společné pronájmy bytů, ke kterým se uchyluje stále vyšší počet studentů, podle průzkumu celých 39 %. Velká část zároveň přemýšlí o vlastním bydlení, na které jim však většinou chybí dostatečné příjmy. Jaké jsou možnosti získat v této situaci financování nemovitosti?

Většina finančních domů poskytuje pouze studentské půjčky. Ty pomohou pokrýt náklady na studium či stipendium a pohybují se v řádech desetitisíců, mohou však překročit i stovky tisíc. Studenti je většinou využívají ve chvílích, kdy nedokážou pokrýt své vysokoškolské náklady z brigád. Na koupi vlastního bydlení však nestačí. Od začátku září se otevírá ještě další varianta. Vyplnit mezeru na trhu se pokusila ČSOB ve spolupráci s Hypoteční bankou, které nabízejí studentům vysokých a středních škol, kteří již přesáhli plnoletost, možnost financovat tzv. Studentské bydlení.

Pokud nemají žadatelé dostatečné výdělky, které by zajistily, že budou schopni svůj závazek splácet, mohou s nimi do hypotečního úvěru vstoupit i jejich rodiče. Ti vystupují jako spoludlužníci a se svým studujícím dítětem jsou v hypotéce svázáni až do doby, než začne samostatně a dostatečně vydělávat.

Poté lze rodiče z půjčky vyvázat. Do té doby je majitelem nemovitosti student sám, popřípadě ji vlastní společně s rodiči. „Většina rodičů je podle průzkumů ochotná svým dětem s bydlením pomoci,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB. „Nabídkou Studentského bydlení vycházíme vstříc mladým, kteří se chystají ke studiu nebo už studují, a také jejich rodičům, kteří chtějí svým dětem pomoci s bydlením a kteří nechtějí své peníze zbytečně utrácet za nájem či kolej a myslí na další budoucnost svých dětí,“ dodává. V tomto případě je úroková sazba zvýhodněna o 0,2 bodu a splácení si mohou studenti rozložit na 5 až 40 let.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muže, který v parku pod Petrovem zkolaboval, brněnští policisté asi půl hodiny oživovali. V nemocnici se zjistilo, že muž je nakažen žloutenkou typu C. Teď se musí strážníci nechat vyšetřit.
18.12.2017 - 07:20
Devatenáctiletý mladík se stal v sobotu večer údajně cílem útoku třiačtyřicetiletého muže.
17.12.2017 - 18:34
Jihomoravská metropole v posledních letech mění svou podobu a v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Nevyužívané či zchátralé budovy, které v dobách minulých určovaly tvář a často i prosperitu...
17.12.2017 - 08:40
Zpříjemnění a obohacení svátečních dnů kulturními zážitky nabízí Divadlo Bolka Polívky.
16.12.2017 - 16:44
Možná jste už o této relativně nové zábavě slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli. Vědomostní kvízy v hospodách, které k nám přišly z Velké Británie, totiž dobývají nejen Českou republiku, ale i...
16.12.2017 - 10:15
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Komentáře