Reklama
reklama

Jak připravit svoje auto před dovolenou

Začaly letní prázdniny a většina z nás využije jako přepravní prostředek na vytouženou dovolenou vlastní automobil.  

Podstatná část motoristů však bohužel nevěnuje před dlouhou a často i náročnou cestou přípravě a kontrole vozu dostatek času ani pozornosti. V důsledku toho pak může dojít ke zbytečným poruchám a v horších případech i nehodám, kterým lze přitom vcelku snadno předejít.

Na co se tedy před odjezdem na dovolenou připravit? Nejčastějším problémem mohou být podhuštěné pneumatiky. Opomínání kontroly tlaku v pneumatikách je celoročním problémem, nejvíce se však projeví právě při dlouhém cestování. Podhuštěná pneumatika zhoršuje ovladatelnost auta, zvyšuje spotřebu paliva a podle statistik patří mezi druhou až třetí nejčastější příčinu nehod. Rychle se otáčející měkká pneumatika se na dálnici, navíc u plně naloženého auta, přehřívá a velmi rychle opotřebovává. Snadno pak dojde k jejímu proražení či úplné destrukci. Proto je vždy podstatné zkontrolovat správný tlak v jednotlivých kolech, při kterém vždy vycházejte z doporučení výrobce. Nezapomeňte však, že pojedete naloženi, a proto budete muset kola nafouknout na větší tlak než obvykle. Stejně tak je vhodná i kontrola tlaku v rezervě, kterou raději dofoukněte více.

Pokud jste déle než rok nekontrolovali brzdy, raději navštivte servis a nechte vše prověřit. Kontrola stavu hladiny motorového oleje by měla být samozřejmostí. Vzhledem k větší zátěži auta je dobré přibalit si minimálně jednu litrovku odpovídajícího motorového oleje a rovněž si na cesty vzít zásobu vody do ostřikovačů a destilované vody. V náročných klimatických podmínkách jihoevropských zemí se může chladicí kapalina odpařovat rychleji, než jsme zvyklí u nás. Na řadu přichází i plánování. Před tím než zadáte do navigace cílovou destinaci, je dobré si projít trasu pomocí internetové aplikace a zjistit si informace o případných uzavírkách či objízdných trasách.

Také si naplánujte pravidelné zastávky, které dodržujte alespoň po dvou hodinách. Zkuste odhadnout, v kolik hodin kam dorazíte, může se totiž stát, že například v nočních hodinách budou mít některé čerpací stanice v zahraničí zavřeno. Při každé příležitosti proto doplňte preventivně palivo. Pozor, v některých zemích je omezena možnost vozit v autě kanystr, například do Francie i Rakouska smíte přivézt maximálně 10 litrů paliva v náhradním kanystru.

U své pojišťovny se informujte, jak dalece sahá vaše pojistné krytí, zejména co se týče asistence a hrazení nákladů v zahraničí. Nechte si sepsat "návod", jak postupovat v případě nehody nebo poruchy. Ačkoli se to může zdát jednoduché, ve stresu z problému a v cizí zemi bude dobrým pomocníkem. Sepište si také důležitá telefonní čísla země, kterými budete projíždět. Obvykle byste si pak měli vystačit s lámanou angličtinou nebo němčinou.

Takže nyní už jen šťastnou cestu a bezpečný návrat domů .

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře