Reklama
reklama

Jak připravit svoje auto před dovolenou

Začaly letní prázdniny a většina z nás využije jako přepravní prostředek na vytouženou dovolenou vlastní automobil.  

Podstatná část motoristů však bohužel nevěnuje před dlouhou a často i náročnou cestou přípravě a kontrole vozu dostatek času ani pozornosti. V důsledku toho pak může dojít ke zbytečným poruchám a v horších případech i nehodám, kterým lze přitom vcelku snadno předejít.

Na co se tedy před odjezdem na dovolenou připravit? Nejčastějším problémem mohou být podhuštěné pneumatiky. Opomínání kontroly tlaku v pneumatikách je celoročním problémem, nejvíce se však projeví právě při dlouhém cestování. Podhuštěná pneumatika zhoršuje ovladatelnost auta, zvyšuje spotřebu paliva a podle statistik patří mezi druhou až třetí nejčastější příčinu nehod. Rychle se otáčející měkká pneumatika se na dálnici, navíc u plně naloženého auta, přehřívá a velmi rychle opotřebovává. Snadno pak dojde k jejímu proražení či úplné destrukci. Proto je vždy podstatné zkontrolovat správný tlak v jednotlivých kolech, při kterém vždy vycházejte z doporučení výrobce. Nezapomeňte však, že pojedete naloženi, a proto budete muset kola nafouknout na větší tlak než obvykle. Stejně tak je vhodná i kontrola tlaku v rezervě, kterou raději dofoukněte více.

Pokud jste déle než rok nekontrolovali brzdy, raději navštivte servis a nechte vše prověřit. Kontrola stavu hladiny motorového oleje by měla být samozřejmostí. Vzhledem k větší zátěži auta je dobré přibalit si minimálně jednu litrovku odpovídajícího motorového oleje a rovněž si na cesty vzít zásobu vody do ostřikovačů a destilované vody. V náročných klimatických podmínkách jihoevropských zemí se může chladicí kapalina odpařovat rychleji, než jsme zvyklí u nás. Na řadu přichází i plánování. Před tím než zadáte do navigace cílovou destinaci, je dobré si projít trasu pomocí internetové aplikace a zjistit si informace o případných uzavírkách či objízdných trasách.

Také si naplánujte pravidelné zastávky, které dodržujte alespoň po dvou hodinách. Zkuste odhadnout, v kolik hodin kam dorazíte, může se totiž stát, že například v nočních hodinách budou mít některé čerpací stanice v zahraničí zavřeno. Při každé příležitosti proto doplňte preventivně palivo. Pozor, v některých zemích je omezena možnost vozit v autě kanystr, například do Francie i Rakouska smíte přivézt maximálně 10 litrů paliva v náhradním kanystru.

U své pojišťovny se informujte, jak dalece sahá vaše pojistné krytí, zejména co se týče asistence a hrazení nákladů v zahraničí. Nechte si sepsat "návod", jak postupovat v případě nehody nebo poruchy. Ačkoli se to může zdát jednoduché, ve stresu z problému a v cizí zemi bude dobrým pomocníkem. Sepište si také důležitá telefonní čísla země, kterými budete projíždět. Obvykle byste si pak měli vystačit s lámanou angličtinou nebo němčinou.

Takže nyní už jen šťastnou cestu a bezpečný návrat domů .

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře