Reklama
reklama

Jadernou elektrárnu střeží Speciální jednotka Dukovany

Speciálně vycvičení policisté se starají o bezpečnost a ochranu Jaderné elektrárny v Dukovanech.  Od 1. dubna letošního roku jsou policisté tohoto útvaru označeni jako Speciální jednotka Dukovany, která je součástí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V této souvislosti došlo v uplynulých týdnech k navýšení početního stav policistů a rozšíření její výzbroje a vybavení. 

Jedním z hlavních úkolů speciální jednotky je pohotovostní specializovaná ochrana jaderné elektrárny proti možným narušitelům. Policisté musí být schopni provést prvotní opatření a zákrok při bezprostředním ohrožení života nebo zdraví osob či majetku za situace, kdy zákrok nesnese odkladu.

Kromě ochrany elektrárny a jejího bezprostředního okolí, je dalším z hlavních úkolů speciální jednotky provádění zákroků zejména proti pachatelům trestné činnosti, u kterých lze předpokládat, že budou klást aktivní odpor nebo jinak závažně ztěžovat postup příslušného policejního orgánu. Policisté speciální jednotky musí být k plnění těchto náročných úkolů vybaveni speciálními zbraněmi a speciálními donucovacími prostředky a jejich zaměření odpovídá také jejich náročný výcvik. "Přítomnost Speciální jednotky Dukovany, která sídlí přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, vnímáme jako efektivní a významné posílení její bezpečnosti. Vedle fyzické ochrany jaderného zařízení je připravena zasáhnout také například při záchranných akcích i živelných pohromách v okolních obcích. Proto je finanční podpora, kterou jsme poskytli na modernizaci vybavení této speciální jednotky, nejen podporou fyzické ochrany elektrárny, ale celého regionu a jeho obyvatel," říká tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Na modernizaci výstroje a vybavení se pravidelně výraznou měrou podílí také ČEZ prostřednictvím své nadace. Z příspěvku ve výši jednoho milionu korun se pro policisty chránící Jadernou elektrárnu v Dukovanech pořídilo mobilní monitorovací zařízení a další vybavení potřebné zejména pro výcvik jednotky.  Mobilní monitorovací zařízení policisté využijí pro efektivnější monitorování prostoru jaderné elektrárny a jejího okolí při ostraze a ochraně elektrárny. Zařízení pomůže při efektivnějším řízení zákroků jednotky a poslouží také k odhalování trestné činnosti. 

Velice důležitou a nedílnou součástí přípravy na zásah v reálných podmínkách je náročný výcvik policistů speciální jednotky. Policisté zařazeni v jednotce zaměřují cvičení pro různé takticko - technické operace, zejména pro případ ohrožení objektu a okolí jaderné elektrárny. Pro výcvik je tedy zcela nezbytné, aby byli policisté vybaveni adekvátní výzbrojí a výstrojí. Z nadačního příspěvku byla pro tyto účely pořízena speciální páčidla s otočnou hlavicí pro překonání odporu při vniknutí do budovy, speciální sluchátka s elektronickou ochranou sluchu při střelbě nebo využití výbušnin s možností příposlechu radiostanice a otočné terče, které slouží pro speciální střeleckou přípravu jednotky. 

Podpora ze strany ČEZ bude důležitá také v dalším období, a to zejména v důsledku zvyšování početního stavu policistů zařazených do této jednotky, které si vedle navýšení výzbroje vyžádá také rozšíření zázemí pro celou jednotku.

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Komentáře