Reklama
reklama

Jadernou elektrárnu střeží Speciální jednotka Dukovany

Speciálně vycvičení policisté se starají o bezpečnost a ochranu Jaderné elektrárny v Dukovanech.  Od 1. dubna letošního roku jsou policisté tohoto útvaru označeni jako Speciální jednotka Dukovany, která je součástí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V této souvislosti došlo v uplynulých týdnech k navýšení početního stav policistů a rozšíření její výzbroje a vybavení. 

Jedním z hlavních úkolů speciální jednotky je pohotovostní specializovaná ochrana jaderné elektrárny proti možným narušitelům. Policisté musí být schopni provést prvotní opatření a zákrok při bezprostředním ohrožení života nebo zdraví osob či majetku za situace, kdy zákrok nesnese odkladu.

Kromě ochrany elektrárny a jejího bezprostředního okolí, je dalším z hlavních úkolů speciální jednotky provádění zákroků zejména proti pachatelům trestné činnosti, u kterých lze předpokládat, že budou klást aktivní odpor nebo jinak závažně ztěžovat postup příslušného policejního orgánu. Policisté speciální jednotky musí být k plnění těchto náročných úkolů vybaveni speciálními zbraněmi a speciálními donucovacími prostředky a jejich zaměření odpovídá také jejich náročný výcvik. "Přítomnost Speciální jednotky Dukovany, která sídlí přímo v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, vnímáme jako efektivní a významné posílení její bezpečnosti. Vedle fyzické ochrany jaderného zařízení je připravena zasáhnout také například při záchranných akcích i živelných pohromách v okolních obcích. Proto je finanční podpora, kterou jsme poskytli na modernizaci vybavení této speciální jednotky, nejen podporou fyzické ochrany elektrárny, ale celého regionu a jeho obyvatel," říká tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Na modernizaci výstroje a vybavení se pravidelně výraznou měrou podílí také ČEZ prostřednictvím své nadace. Z příspěvku ve výši jednoho milionu korun se pro policisty chránící Jadernou elektrárnu v Dukovanech pořídilo mobilní monitorovací zařízení a další vybavení potřebné zejména pro výcvik jednotky.  Mobilní monitorovací zařízení policisté využijí pro efektivnější monitorování prostoru jaderné elektrárny a jejího okolí při ostraze a ochraně elektrárny. Zařízení pomůže při efektivnějším řízení zákroků jednotky a poslouží také k odhalování trestné činnosti. 

Velice důležitou a nedílnou součástí přípravy na zásah v reálných podmínkách je náročný výcvik policistů speciální jednotky. Policisté zařazeni v jednotce zaměřují cvičení pro různé takticko - technické operace, zejména pro případ ohrožení objektu a okolí jaderné elektrárny. Pro výcvik je tedy zcela nezbytné, aby byli policisté vybaveni adekvátní výzbrojí a výstrojí. Z nadačního příspěvku byla pro tyto účely pořízena speciální páčidla s otočnou hlavicí pro překonání odporu při vniknutí do budovy, speciální sluchátka s elektronickou ochranou sluchu při střelbě nebo využití výbušnin s možností příposlechu radiostanice a otočné terče, které slouží pro speciální střeleckou přípravu jednotky. 

Podpora ze strany ČEZ bude důležitá také v dalším období, a to zejména v důsledku zvyšování početního stavu policistů zařazených do této jednotky, které si vedle navýšení výzbroje vyžádá také rozšíření zázemí pro celou jednotku.

 

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře