Reklama
reklama

Internetový slovník českého znakového jazyka pomůže s výukou neslyšících

Nový internetový výkladový slovník českého znakového jazyka byl zpřístupněn veřejnosti. Za jeho vytvořením stojí tým vedený Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity (Teiresiás). Výkladové slovníky znakových jazyků – na rozdíl od překladových – jsou ve světovém kontextu velmi ojedinělé.

„Na Masarykově univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců. Slovník má sloužit mimo jiné jako základní nástroj při jejich výuce a odborné práci. Opřít se o něj budou moci ale i profesionální tlumočníci,“ popisuje Tomáš Sklenák, vedoucí oddělení znakového tlumočnictví střediska Teiresiás.

Záhlaví každého hesla ve slovníku českého znakového jazyka tvoří videozáznam, v němž mluvčí znakového jazyka artikuluje znak z čelního a bočního pohledu. Další videonahrávky pak zachycují význam slovníkového hesla nebo jeho použití v kontextu. Slovník nabízí i možný překlad do češtiny.

Součástí hesla je vždy i transkripce znaku pomocí přepisovacích systémů znakového jazyka a český ekvivalent výrazu, pokud existuje. „Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni k heslům připojujeme také avatar, tedy virtuálního mluvčího, který slouží jak ke kontrole transkripce, pomocí níž se jeho pohyb generuje, tak pro přesnější analýzu znaku, kterou videozáznam přirozené artikulace neumožňuje,“ vysvětluje ředitel střediska Petr Peňáz.

Některé odborné výrazy nejsou v českém znakovém jazyce ustáleny nebo chybějí, a týmy neslyšících proto musí novou podobu znaku navrhnout. Slovník publikuje i tyto návrhy – v současnosti například terminologii biologie, informatiky a speciální pedagogiky.

Databáze nabízí prozatím tisíc hesel, ale každý den se rozrůstá. Masarykova univerzita (MU) v součinnosti s Univerzitou Palackého v Olomouci a týmy neslyšících postupně slovník rozšíří na čtyři až pět tisíc hesel. Vše vzniká v rámci projektu ExpIn financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, na němž s MU spolupracují i další expertní pracoviště usilující o inkluzivní vzdělávání na vysokých školách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře