Reklama
reklama

Internetový slovník českého znakového jazyka pomůže s výukou neslyšících

Nový internetový výkladový slovník českého znakového jazyka byl zpřístupněn veřejnosti. Za jeho vytvořením stojí tým vedený Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity (Teiresiás). Výkladové slovníky znakových jazyků – na rozdíl od překladových – jsou ve světovém kontextu velmi ojedinělé.

„Na Masarykově univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců. Slovník má sloužit mimo jiné jako základní nástroj při jejich výuce a odborné práci. Opřít se o něj budou moci ale i profesionální tlumočníci,“ popisuje Tomáš Sklenák, vedoucí oddělení znakového tlumočnictví střediska Teiresiás.

Záhlaví každého hesla ve slovníku českého znakového jazyka tvoří videozáznam, v němž mluvčí znakového jazyka artikuluje znak z čelního a bočního pohledu. Další videonahrávky pak zachycují význam slovníkového hesla nebo jeho použití v kontextu. Slovník nabízí i možný překlad do češtiny.

Součástí hesla je vždy i transkripce znaku pomocí přepisovacích systémů znakového jazyka a český ekvivalent výrazu, pokud existuje. „Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni k heslům připojujeme také avatar, tedy virtuálního mluvčího, který slouží jak ke kontrole transkripce, pomocí níž se jeho pohyb generuje, tak pro přesnější analýzu znaku, kterou videozáznam přirozené artikulace neumožňuje,“ vysvětluje ředitel střediska Petr Peňáz.

Některé odborné výrazy nejsou v českém znakovém jazyce ustáleny nebo chybějí, a týmy neslyšících proto musí novou podobu znaku navrhnout. Slovník publikuje i tyto návrhy – v současnosti například terminologii biologie, informatiky a speciální pedagogiky.

Databáze nabízí prozatím tisíc hesel, ale každý den se rozrůstá. Masarykova univerzita (MU) v součinnosti s Univerzitou Palackého v Olomouci a týmy neslyšících postupně slovník rozšíří na čtyři až pět tisíc hesel. Vše vzniká v rámci projektu ExpIn financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, na němž s MU spolupracují i další expertní pracoviště usilující o inkluzivní vzdělávání na vysokých školách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře