Reklama
reklama

Hypotéky jsou nyní nejlevnější v historii

V současné době jsou pro Čechy nejlevnější hypotéky, jakých kdy bylo možné dosáhnout. Během druhého měsíce letošního roku klesla průměrná úroková sazba u nových úvěrů na historické minimum, propadla se na 2,02 %. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex. Podle prognóz odborníků může průměrná sazba nových hypoték klesnout až pod dvě procenta.  

Ve druhé polovině minulého roku odborníci předpovídali, že úrokové sazby sice zůstanou na nízké hodnotě, snižovat se však již dále nebudou. Přes dlouhodobé očekávání sazby neustále klesají a Češi tak mohou získat nejlevnější hypotéky v historii. V únoru padl nový rekord na 2,02 %, v lednu přitom činila sazba 2,06 %. Údaje vyplývají z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Dosavadní nejnižší sazbu mohli zájemci o hypotéku získat v červnu roku 2015, kdy tvořila 2,05 %. „Únorové změny v úrokových lístcích největších bank se projevily novým historickým minimem Fincentrum Hypoindexu na úrovni 2,02 %.

V závěru loňského jara, kdy bylo dosaženo posledního minima, však měli aktivní klienti s dobrou bonitou větší šanci dosáhnout přes individuální slevy u nejoblíbenější pětileté fixace na sazby nižší než nyní,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. To, jaký bude další vývoj, podle něj naznačí jednání rady ČNB o měnových otázkách plánované na konec března. Banky se z výsledku mohou dozvědět, jak dlouho ještě budou mít k dispozici levné zdroje, což může ovlivnit delší fixace.

Podle výsledků statistiky ovlivnily nízké sazby zájem Čechů o hypotéky, do bank přišlo pro úvěr 7 782 žadatelů, kteří si sjednali hypotéky ve výši 14,615 miliard korun. Od počátku roku rovněž roste částka, kterou si lidé půjčují, v lednu dosáhla průměrná hodnota 2,14 milionu korun. Konkurenční boj tuzemských bank se snahou získat nové klienty může vést podle prognóz k dalšímu snižování a k prolomení hranice dvou procent u průměrné sazby hypoték.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře