Reklama
reklama

Hypotéky jsou nyní nejlevnější v historii

V současné době jsou pro Čechy nejlevnější hypotéky, jakých kdy bylo možné dosáhnout. Během druhého měsíce letošního roku klesla průměrná úroková sazba u nových úvěrů na historické minimum, propadla se na 2,02 %. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex. Podle prognóz odborníků může průměrná sazba nových hypoték klesnout až pod dvě procenta.  

Ve druhé polovině minulého roku odborníci předpovídali, že úrokové sazby sice zůstanou na nízké hodnotě, snižovat se však již dále nebudou. Přes dlouhodobé očekávání sazby neustále klesají a Češi tak mohou získat nejlevnější hypotéky v historii. V únoru padl nový rekord na 2,02 %, v lednu přitom činila sazba 2,06 %. Údaje vyplývají z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Dosavadní nejnižší sazbu mohli zájemci o hypotéku získat v červnu roku 2015, kdy tvořila 2,05 %. „Únorové změny v úrokových lístcích největších bank se projevily novým historickým minimem Fincentrum Hypoindexu na úrovni 2,02 %.

V závěru loňského jara, kdy bylo dosaženo posledního minima, však měli aktivní klienti s dobrou bonitou větší šanci dosáhnout přes individuální slevy u nejoblíbenější pětileté fixace na sazby nižší než nyní,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. To, jaký bude další vývoj, podle něj naznačí jednání rady ČNB o měnových otázkách plánované na konec března. Banky se z výsledku mohou dozvědět, jak dlouho ještě budou mít k dispozici levné zdroje, což může ovlivnit delší fixace.

Podle výsledků statistiky ovlivnily nízké sazby zájem Čechů o hypotéky, do bank přišlo pro úvěr 7 782 žadatelů, kteří si sjednali hypotéky ve výši 14,615 miliard korun. Od počátku roku rovněž roste částka, kterou si lidé půjčují, v lednu dosáhla průměrná hodnota 2,14 milionu korun. Konkurenční boj tuzemských bank se snahou získat nové klienty může vést podle prognóz k dalšímu snižování a k prolomení hranice dvou procent u průměrné sazby hypoték.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře