Reklama
reklama

Hotel nesmlouvá. Služby v Brně – nic pro místní

Udělat si romantický výlet a ubytovat se v lepším hotelu, to může v Brně často stát více než v některých zahraničních metropolích. Samostatnou kapitolou je půjčování auta. Podle odborníků region přichází o tisíce turistů. Poskytovatelé služeb mají do jara o čem přemýšlet. Třeba o tom, jestli potenciální host může smlouvat.

Brno – Pavla Brožová z Liberce se každé jaro a léto setkává s tisícovkami Jihomoravanů. Ti míří na víkendy do Jizerských hor, které mají s rovinatým krajem vína máloco společného. Pokud by se ale někdo vydal opačným směrem a chtěl návštěvu Brna pojmout se vším všudy, rychle narazí. „Chtěli jsme třeba zkusit jednu noc v designovém hotelu v centru města, který nabízí hostům wellnessové služby ve večerních hodinách. Překvapilo nás, že noc pro dva dlouho před sezónou stojí čtyři tisíce korun,“ říká Brožová. Přitom turisté mířící opačným směrem mají situaci jednodušší: jedou totiž do přírody a vyhledávají tomu odpovídající styl ubytování, které je levnější.

Ceny za noc se odvíjejí od mnoha faktorů. Některé jsou společné téměř všem hotelům, ale další jsou zase typické pro ty lepší. „V poslední době výrazně přibývá služeb, které hotely považují za legitimní navýšení ceny za pokoj. Pak tyto služby jakoby naúčtují všem a vysvětlují to tak, že jsou zdarma. Kdyby se platilo skutečně jen za to, co hosté jistě využijí, tedy pokoj a restauraci, a ostatní bylo za příplatek, bylo by to na úkor zisku,“ vysvětluje bývalá provozní vedoucí čtyřhvězdičkového brněnského hotelu. Podle ní ceny v mnoha brněnských hotelích skutečně vypadají, jako by Češi vůbec neexistovali. „Jsou to ceny pro cizince nebo hosty, kterým pobyt platí firmy,“ říká manažerka.

Na rozdíl od některých zemí není v Česku tradice smluvních cen. Redaktor Centrumnews zkusil v pátek odpoledne zavolat do dvou luxusních brněnských hotelů s následujícím návrhem: „pokoj pro dva ve vyšší cenové kategorii, ale za dvoutřetinovou cenu, jinak mám možnost této slevy u konkurence“. Ani jedna recepční těchto hotelů na nabídku nepřistoupila. „Dává to smysl. Buď aspoň nějaký výdělek, nebo žádný. V rodinném hotýlku v horách by to možná fungovalo, ale v centru Brna je to pro hotel miniaturní položka,“ myslí si ekonom David Vybíral. Na smlouvání nic špatného nevidí. „Takový pokus se hotelu jednou může vrátit, až se tam turista přijede díky dobré zkušenosti ubytovat v situaci, kdy už o cenu nepůjde,“ dodává.

Oživení turistického ruchu, zejména toho víkendového, brání podle expertů i zvyk autopůjčoven vybírat kauce, které u větších aut často přesahují deset tisíc korun, což nemá ve světě obdoby. V mnohých zemích je možné auto vracet v nepřítomnosti zástupce půjčovny. Jednoduše zaparkovat a hodit klíče do k tomu určené schránky. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře