Reklama
reklama

Z pokácených stromů vytvořili hmyzí azylový dům a hotel. Broukoviště!

Žáci základní školy Vančurova získali netradiční učební pomůcku. V areálu školy vzniklo broukoviště. Stromy, které byly pokáceny v rámci údržby města tak našly nové uplatnění.

A co to vlastně broukovitě je? Broukoviště neboli hmyzí azylové domy, hmyzí hotel, loggery či kmeniště je označení pro místo, které je zřízené člověkem a je zde umístěné větší množství odumírajícího nebo mrtvého dřeva. Takového dřeva se již dnes v přírodě díky činnosti člověka vyskytuje velice málo a kriticky ohrožení brouci, kteří jsou na tento tip stanoviště vázaní tak postupně vymírají. Díky broukovištím vzniká nový prostor pro jejich vývoj a navíc tak dojde k ekologickému využití stromů, které již třeba musely být odstraněny ze svého původního stanoviště ve městě. Kmeny stromů poskytnou domov nejen bezobratlým, ale pravděpodobně se k nim přistěhují i drobní obratlovci a budou tvořit živnou půdu pro houby i lišejníky. Takto se broukovitě v areálu školy stane opravdovou živou učební pomůckou.

 

Informační cedule u broukovitě navíc seznámí s významem broukoviště a některými jejich obyvateli, žáci školy budou moci u broukoviště využít altánek, jako pozorovatelnu a přírodní učebnu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře