Reklama
reklama

Z pokácených stromů vytvořili hmyzí azylový dům a hotel. Broukoviště!

Žáci základní školy Vančurova získali netradiční učební pomůcku. V areálu školy vzniklo broukoviště. Stromy, které byly pokáceny v rámci údržby města tak našly nové uplatnění.

A co to vlastně broukovitě je? Broukoviště neboli hmyzí azylové domy, hmyzí hotel, loggery či kmeniště je označení pro místo, které je zřízené člověkem a je zde umístěné větší množství odumírajícího nebo mrtvého dřeva. Takového dřeva se již dnes v přírodě díky činnosti člověka vyskytuje velice málo a kriticky ohrožení brouci, kteří jsou na tento tip stanoviště vázaní tak postupně vymírají. Díky broukovištím vzniká nový prostor pro jejich vývoj a navíc tak dojde k ekologickému využití stromů, které již třeba musely být odstraněny ze svého původního stanoviště ve městě. Kmeny stromů poskytnou domov nejen bezobratlým, ale pravděpodobně se k nim přistěhují i drobní obratlovci a budou tvořit živnou půdu pro houby i lišejníky. Takto se broukovitě v areálu školy stane opravdovou živou učební pomůckou.

 

Informační cedule u broukovitě navíc seznámí s významem broukoviště a některými jejich obyvateli, žáci školy budou moci u broukoviště využít altánek, jako pozorovatelnu a přírodní učebnu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře